
Csernátonban már készülnek a Szalonnafesztre
Fotó: Kocsis Károly
Úgy tűnik, Székelyföldön is meghonosodik a kolozsvári Spritz kávéház teraszán 2011-ben rajtoló Szalonnafeszt. Miután az elmúlt hétvégén Csíkszeredában szervezték meg, a következő hétvégén Sepsiszentgyörgyé a házigazda szerepe.
2023. február 06., 18:542023. február 06., 18:54
„Te készíted a legjobb szalonnát egész Háromszéken? Gyere, és mutasd meg nekünk, jelentkezz szalonna- és füstölttermék-versenyünkre!” – így indítja a részvételre biztató felhívását a rendezvénynek helyet adó sepsiszentgyörgyi Park vendéglő. Vezetője, Kovács István, aki egyben a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátóegységek Egyesületének (SVESZ) elnöki tisztségét is betölti, lapunknak elmondta, a háromszéki őstermelőket képviselő Tamás Olivérrel ötleteltek azon, hogy Háromszéken is szervezzék meg ezt a fesztivált, együttműködve hozzák tető alá a hétvégén. A vásáron jogi személyek is jelen lesznek termékeikkel, azonban
Változatos, gazdag program várja a kilátogatókat: pénteken 14 órától fiataloknak szóló közösségi szalonnasütéssel hangolódnak a háromnapos fesztiválra, a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Középiskola Marziale ifjúsági fúvószenekara kíséretében; a 16 órakor esedékes hivatalos megnyitón a Háromszék Táncegyüttes tagjai ropják majd a Heveder előzenekaraként is számon tartott Finom együttes népi muzsikájára. Ezt étkezési kultúráról szóló beszélgetés követi a vendéglő konferenciatermében.
Szombaton disznóvágással indítják a napot a Puskás Tivadar Szakközépiskola tanárai és diákjai révén, házikenyeret sütnek kemencében, Székelyföld biodiverzitásáról értekeznek a konferenciateremben, miközben sepsiszentgyörgyi diákok, valamint a kászonújfalusi népi zenekar szórakoztatja a vendégeket, akik
Déltől zsűrizik a fesztiválra benevezett szalonnákat és füstölt termékeket, ízüket pálinkakóstálás segít emlékezetessé tenni. Az értékelést egyébként másnap is folytatja a Sabin Gherman közíró és Könczei Csaba parlamenti képviselő mögé felsorakozó zsűri, az eredményt 15 órakor hirdetik ki. Kovács tájékoztatása szerint
A fesztivált a sepsiszentgyörgyi Opra Monica és barátai koncertje zárja, amihez borkóstoló is társul.
A fesztivált kísérő szalonna- és füstölthúsversenyre február 9-ig lehet itt jelentkezni vagy a 0744 313 266-os és a 0722 267 761-es telefonszámon, a benevezett, felcímkézett termékeket február 10-ig kell leadni a Park vendéglőben.
A Szalonnafeszt első, kolozsvári kiadásán Kiss-Budai Tibor világrekorder gasztronómus volt a házigazda, és maga Pál István „Szalonna”, a Magyar Állami Népi Együttes vezető, székely felmenőkkel is büszkélkedő prímása húzta a talpalávalót, aki ugyanakkor a zsűri elnökeként is állta a sarat a koleszterindús farsangi talajon. A fesztivál mindenkori célja a helyi kistermelők támogatása, munkájuk megsüvegelése, a közösségi élet erősítése, valamint a szalonna mint valamikori alapélelmiszer népszerűsítése, hagyományos és modernkori felhasználási módjainak megismertetése. Bárki benevezhet állategészségügyileg bevizsgált háztáji disznóból származó, saját készítésű szalonnával, kolbásszal vagy bármilyen más termékkel. Ezen a hétvégén még Brassóban és Szilágysámsonban tartanak Szalonnafesztet, Kolozsváron február 16–19. között, Borszéken február 18–19-én esedékes.
Dr. Balázsi Gábor székelyföldi származású, Egyesült Államokban élő fizikus, biofizikus és szintetikus biológus nemrég lelkendezve számolt be közösségi oldalán arról, hogy sikerült körbeutaznia a Földet. Emellett a rákkutatás helyzetére is rákérdeztünk.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét a konstancai megyei kórházhoz, és kérni fogja a foglalkozás-egészségügyi bizottságtól az orvosi ügyelet teljesítése alóli felmentések felülvizsgálatát.
Jó metaforája az „egyszer minden véget ér” érzésnek a Stranger Things, aminek befejezése vegyes érzéseket keltett a nézőkben. Ez már nem az a sorozat 2026 elején, amit tíz évvel ezelőtt a szívünkbe zártunk. Spoileres kiritika.
Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag alapító dobosa. A zenész 60 éves volt.
A múlt év első kilenc hónapjában 2024 azonos időszakához képest 8,8 százalékkal 48,993 millióra csökkent a vasúti személyszállítást igénybe vevő utasok száma – közölte vasárnap az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország területének jelentős részére érvényes, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a havazás miatt.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este azt nyilatkozta, bízik benne, hogy január 16-i ülésén az alkotmánybíróság dönteni fog a bírák és ügyészek különnyugdíját szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
Az idei tél legalacsonyabb hőmérsékletét mérték vasárnapra virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban mínusz 17,2 Celsius-fokig hűlt a levegő.
Az előző évhez képest 2025-ben 48 százalékkal növelte utasforgalmát a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – jelentette be Adrian Veștea Brassó megyei tanácselnök.
A hóval borított útszakaszokról tett közzé helyzetjelentést a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP). A legtöbb szakaszon három centiméternél nem vastagabb a hóréteg.
szóljon hozzá!