
Fotó: Pinti Attila
Első alkalommal szervez Európa-napi rendezvényt a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet és a Kézdiszéki Középiskolások Szövetsége. Céljuk, hogy betekintést nyújtsanak az Európai Unió működésébe, és emlékeztessék a fiatalokat az uniós tagság nyújtotta előnyökre és lehetőségekre.
2024. május 09., 08:022024. május 09., 08:02
Az európai békét és egységet középpontba állító Európa-napot minden évben május 9-én ünneplik, annak emlékére, hogy Robert Schuman francia külügyminiszter 1950-ben ezen a napon tárta a világ elé tervét, amely később Schuman-nyilatkozatként vált híressé. Ebben
Schuman azt javasolta, hogy az alapító tagállamok (Franciaország, Nyugat-Németország, Olaszország, Hollandia, Belgium és Luxemburg) szén- és acéltermelésüket rendeljék egy közös főhatóság, az Európai Szén- és Acélközösség alá, amelyre ma az Európai Unió elődjeként tekintenek.
A kézdivásárhelyi rendezvénynek a Gábor Áron tér ad otthont, ahol az érdeklődők az Európai Unió működésébe, programjaiba kaphatnak betekintést tematikus előadásokon és beszélgetéseken keresztül, ugyanakkor
A 14 órától kezdődő rendezvény során a jelenlevők megismerkedhetnek az Erasmus mobilitási programmal, az Európai Parlament gyakornoki programjával és a 18 évet betöltött fiataloknak ingyenes utazást biztosító Discover EU pályázattal, illetve tájékoztatást kaphatnak az Unió által folyósított mezőgazdasági támogatásokról. Az érdeklődők kvíz keretében tehetik próbára az EU-val kapcsolatos ismereteiket, valamint kipróbálhatják a Gyulafehérvári Caritas által fejlesztett, önkéntességet népszerűsítő társasjátékot is.
{K1}
Szöllősi Tamás, a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet elnöke lapunknak elmondta, hogy az Európa-napi rendezvény célja tudatosítani a fiatalokban, hogy bár az Európai Unió Háromszékről nézve távolinak tűnhet, előnyeit mindenki testközelből megtapasztalhatja az uniós finanszírozásból megvalósult beruházások, vagy a különböző támogatási programok és pályázatok révén.
– fogalmazott a szervező. Hozzátette, a rendezvényre nemcsak fiatalokat, hanem minden olyan érdeklődőt várnak, aki szeretne többet megtudni az EU-ról és az általa nyújtott lehetőségekről.
Tarlótűz pusztított vasárnap délután a Segesvárhoz tartozó Róra faluban, ebben pedig öt jármű is kiégett egy kertben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Egy Kolozs megyei turista lezuhant szombaton egy szikláról a Csalhó-hegységben; SMURD-mentőhelikopterrel szállították a marosvásárhelyi sürgősségi kórházba.
Több mint 120, programmal várta a közönséget csütörtöktől vasárnapig a 19. Székelyföldi Lovas Ünnep. Négy napig ismét a lovak, a lovas sportágak, hagyományőrzés és életmód volt fókuszban a a gyergyószentmiklósi Krigel lovaspályán.
Hétfőn az ország nyolc megyéjében és Bukarestben lesz még kánikula, a hegyvidéken és a deli régiókban viharok várhatók.
A Duna vízhozama az országba való belépési pontnál (a baziási szakaszon) a jövő hét vége felé 1550 m³/s-ra emelkedik, ám továbbra is jóval az augusztusi sokéves átlag – 3900 m³/s – alatt marad az INHGA előrejelzése szerint.
Egy 37 éves, eltűnt férfit keres a marosvásárhelyi rendőrség.
Elindult a paksi atomerőműben a 3-as blokk 6-os turbinájának áramtermelése szombaton késő este.
Medve jelenlétére figyelmeztették a csíkszeredaiakat szombat este Ro-Alert üzenetben.
Robbanóanyagot tartalmazott a szombat reggel a Fekete-tengerben, a tuzlai partszakasz közelében talált drónmaradvány – közölte a védelmi minisztérium.
Az öt nagy országos szakszervezeti szövetség elutasítja az új közalkalmazotti bértörvénytervezet jelenlegi formáját, és felhívja a figyelmet, hogy a dokumentum valójában újabb méltánytalanságok és társadalmi feszültségek forrása.
szóljon hozzá!