Kevesen látogatták a szavazókörzeteket

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A Csíki-medencében helyszíni körképünk szerint igen gyér részvétel mellett telt el a délelőtt a romániai elnökválasztás második fordulójában.

Létai Tibor

2009. december 06., 18:592009. december 06., 18:59

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

A települések választási körzetei kongtak az ürességtől, csak hébe-hóba tért be a helyi szavazókörzetbe néhány választani szándékozó személy. Terepszemlénk során érezhető volt az emberek többségének érdektelensége.Több megkérdezett szerint nincs nagy tétje a választásnak, hisz, amint egy csíszentmártoni idősödő gazda fogalmazott: „az egyik tizenkilenc, a másik egy híján húsz”.

Csíkszentmártonban 12 óráig a szavazásra jogosult 1776 választópolgár alig tíz százaléka adta le voksát. „Alacsony a választási kedv” - mondta Gergely Anna jegyző. Az első fordulóban dél körül már húsz százalékos volt a részvételi arány. A mise előtti és utáni percekben szoktak leginkább jönni az emberek, de most ezekben az időpontokban is kevesen térnek be szavazni – fogalmazott a jegyző.

Csíkszeredában az 1-es számú választási körzetet látogattuk meg, ahol a bizottság tagjai szintén az alacsony részvételre panaszkodtak. Néhányan, akik mégis betértek a szavazókörzetbe, határozott véleménnyel rendelkeztek, ki a változás reményében szavazott, ki pedig azért, mert elégedett az eddigi eredménnyel.

„Nagyon gyenge pillanatnyilag a részvétel, de az urnazárásig még változhat a helyzet” - nyilatkozta Burista Csilla, az 1-es számú körzet választási bizottságának elnöke. A körzet 1684 szavazásra jogosult állampolgárából 13 óra környékén 280 szavazott. „A múltkor ebben az időpontban már jóval többen leadták voksukat” – nyilatkozta az elnök. Az utca emberénél érdeklődve, többen azt válaszolták: nem voltak szavazni és nem is mennek, mint hangsúlyozták, egyszerűen nem volt választási lehetőség. Az egyikőjük pedig azt közölte, hogy reménytelen az ország helyzete és ezért elhagyni készül az országot, számára tehát teljesen mindegy, melyik politikus kerül hatalomra.

Az RMDSZ Csiki Területi Szervezete által a Csíki-medence településein mért eredmények szerint, délután kettő órakor a második fordulóban a választási részvétel egyedül Tusnádfürdőn haladta meg a 28 százalékot. A választási kedv szempontjából a második helyen Gyimesfelsőlok állt 22,38 százalékos részvétellel, harmadik helyen pedig Kászonaltíz 21,93 százalékkal. A 14 órakor mért eredmények alapján még Tusnádfalu és Csíkrákos haladta meg kevéssel a húsz százalékos részvételi arányt. A legrosszabb részvételi aránnyal Csíkszentdomokos büszkélkedhetett, 11,32 százalékkal.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 23., péntek

Kiságyakat és hallásszűrő készüléket kapott a csíkszeredai kórház

Új orvosi eszközzel és bútorzattal bővült a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: 36 kiságyat és egy hallásszűrésre, illetve diagnosztizálásra alkalmas készüléket kaptak a Vodafone Alapítvány pályázatán.

Kiságyakat és hallásszűrő készüléket kapott a csíkszeredai kórház
2025. május 22., csütörtök

Gyerekbiciklik tűntek el csíkszeredai tanintézetek udvaráról

Két csíkszeredai tanintézet udvaráról tűnt el egy nap alatt két gyermekbicikli, a biciklilopások ügyében a csíkszeredai városi rendőrség is nyomozást indított.

Gyerekbiciklik tűntek el csíkszeredai tanintézetek udvaráról
2025. május 20., kedd

Tucatjával tartózkodnak medvék Csíkszereda környékén

Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.

Tucatjával tartózkodnak medvék Csíkszereda környékén
2025. május 19., hétfő

Négyzetméterenként közel kilenc euróért bérel irodákat a csíkszeredai városháza

Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.

Négyzetméterenként közel kilenc euróért bérel irodákat a csíkszeredai városháza
2025. május 19., hétfő

Nem lehet parkolni a csíkszeredai Szabadság térnél kedden délelőtt

Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.

Nem lehet parkolni a csíkszeredai Szabadság térnél kedden délelőtt
2025. május 19., hétfő

Korodi Attila boldog, de azért van egy kérése is

Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.

Korodi Attila boldog, de azért van egy kérése is
2025. május 18., vasárnap

Autóból lobogtatott pártzászlóval sértették meg a kampánycsendet Csíkszeredában

Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.

Autóból lobogtatott pártzászlóval sértették meg a kampánycsendet Csíkszeredában
2025. május 15., csütörtök

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság

Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság
2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt