
Akiknek még fontos. Mindössze egy maroknyi tisztelgő vett részt
Fotó: Albert Eszter
1944. szeptember 7-én halt kegyetlen halált 159 székesfehérvári katona Gyergyószentmiklós felszegi részén, a Gac-oldalában. Az itt állomásozó katonákat éjjel rohanták le, álmukban, orvul végeztek velük, mellettük több száz gyergyószentmiklósi vált földönfutóvá ezen az éjszakán. Rájuk emlékeztek kedd délután a Gac-oldali emlékműnél.
2021. szeptember 08., 17:112021. szeptember 08., 17:11
A gyergyói polgárok, valamint a Honvédség és Társadalom Baráti Kör székesfehérvári szervezetének kezdeményezésére megszervezett emlékezésen mindössze egy maroknyi tisztelgő vett részt, olyanok, akik fontosnak tartották, hogy a gyászos esemény napján tisztelegjenek a hősök előtt. A megemlékezésen Gál Hunor plébános imádkozott a hősök lelki üdvéért, „gyergyói magyar honvéd Golgotának” nevezte a város határában lévő Gac-oldalt, a mészárlás helyszínét.
„Azokról a székesfehérvári magyar honvédekről emlékezünk meg, akik számtalan társukkal együtt, itt a Kárpátok vonulatán, talán a II. világháború idején névtelenül is, de örökre beírták magukat a magyar hősök és vértanúk történelmébe.
– fogalmazott megemlékező beszédében Gál Hunor plébános.
Fotó: Albert Eszter
Kercsó Attila Bajna György Gac-oldal balladája című versét adta elő, az emlékműnél tartott főhajtást követően a felszegi csengettyű melletti emléktáblához is virágokat helyeztek el, majd a Munkás Szent József templomban szentmisével folytatódott a megemlékezés, végül a Kossuth-díjas Tolcsvay Béla énekkel zárta az emlékezést.
Idén kettős megemlékezéssel hajtanak fejet a Gac-oldali áldozatok előtt. A történelmi jelentősége mellett jubileumot ünnepel ebben az évben Gyergyószentmiklós, idén ugyanis tíz éve, hogy a civil áldozatok emlékére is kihelyeztek egy emlékművet az oldalba. Ennek emlékére a gyergyószentmiklósi önkormányzat által szervezett ünnepségre szombaton délelőtt 11 órától kerül majd sor, szintén a Gac-oldali emlékműveknél.
1957-ből származik a korábbi csíkszeredai melegrekord, ezt írta felül az elmúlt hónap harmincadik napja. Marosvásárhelyen pedig olyan meleg volt, mint az Osztrák–Magyar Monarchia idején.
Kánikulára vonatkozó figyelmeztetést, valamint viharriasztásokat is kiadott szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön légköri instabilitásra és jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani a következő napokban.
Áprilishoz képest májusban 159 lejjel (2,7 százalékkal) 5684 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9483 lej volt, 257 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Egy csoport fiatal nemrég azzal szórakozott a sepsiszentgyörgyi állomási tónál, hogy éjszaka eloldozta a csónakokat és a vízibicikliket a stégtől, használta azokat, majd sorsukra hagyta őket. A polgármester szerint ennek következményei lesznek.
Építik a hulladékudvarokat Hargita megyében, ám több településen még nem tisztázott, hogy miként lehet szabályosan működtetni ezeket. A természetes személyek később meghatározott mennyiségben adhatnak majd le többféle hulladékot ingyenesen.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Közel három évig tartó közösségi összefogás és több tízezer támogató szavazat után sem került be a LEGO hivatalos kínálatába a székelykaput megidéző építőszett. Az alkotó nem csüggedt, a teljes tervdokumentációt ingyenesen elérhetővé tette.
szóljon hozzá!