
A kommunizmus ideje alatt felhúzott épületben a lehető legjobb helye lesz a múzeumnak
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A kommunizmus múzeumát az ipartörténeti műemlékként nyilvántartott volt sepsiszentgyörgyi dohánygyár egyik régi raktárépületének átalakításával valósítják meg, amihez a sepsiszentgyörgyi önkormányzat megnyert egy 11,4 millió eurós finanszírozást is az Országos Helyreállítási Program keretéből. Szerdán délben a szerződő felek – a várost képviselő Antal Árpád polgármester, Tóth-Birtan Csaba alpolgármester és a vállalkozók – a helyszínen, a sajtó jelenlétében írták alá a dokumentumokat.
2023. augusztus 02., 18:132023. augusztus 02., 18:13
A polgármester röviden összegezte, mi történt, mióta két évvel ezelőtt, 2021 májusában nem egészen ötmillió euróért megvásárolták a sepsiszentgyörgyi gazdasági élet egyik fontos szereplőjének, a dohánygyárnak az épületeit: több rendezvényt – konferenciákat, kiállításokat, fesztiválokat – szerveztek itt, közben pedig erőforrásokat kerestek az épületek felújításához, illetve új funkciókat próbáltak találni.
A kommunizmus múzeumának finanszírozására több mint 11 millió eurónyi összeget sikerült lehívni az Országos Helyreállítási Alap keretéből, a most aláírt szerződésben 59 572 272 lej (áfával) szerepel a munkálatok ellenértékeként:
Antal kifejezte örömét, hogy a kommunizmus múzeumának a megvalósítására kiírt közbeszerzést helyi vállalkozók, illetve egy négy cégből és három alvállalkozóból álló konzorcium nyerte meg: olyan cégekről van szó, amelyekkel folyamatos az együttműködés, hiszen részük volt és van a város új főterének, az OSK-stadionnak a megépítésében, a Székely Nemzeti Múzeum felújításában, az Állomási-tó rendezésében.
Stílszerűen a helyszínen írták alá a szerződést
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A sajtótájékoztatón még Fekete Mihály, a Baumeister Kft., Szőcs Gyula, a Conico Kft. tulajdonosa, illetve a tervezést vállaló Planshow cég képviselője, Zsigmond Pál volt jelen, a negyedik (Industry Transilvan Kft.) konzorciumtag ezúttal nem tudott eljönni.
Tóth-Birtan Csaba alpolgármester szerint nemcsak a külső átalakítást, hanem a teljes berendezést is helyi szakemberekre alapozva alakítják ki:
Sokan ajánlottak föl adományként tárgyakat, de ezekre már kevésbé, inkább hang- és videoanyagokra van szükség.
Fekete Mihály, Szőcs Gyula, Zsigmond Pál
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Kinda István és Tóth-Bartos András, a Székely Nemzeti Múzeum történészei alkották meg a kiállítás koncepcióját. Több szinten mutatják be a kommunizmus különböző korszakait, az alagsorban szemléltetett távolabbi múlttól haladva a legfelső szintig, ahol a Ceaușescu-érába toppanhat a látogató, és eközben interaktív módon maga is szereplője lesz a történeteknek, eseményeknek.
kommunizmus témájú szabadulószoba, valamint múzeumpedagógia foglalkozások megtartására alkalmas helyiség és egy tetőtéri kávézó is.
2026-ban a tervek szerint már látogatható lesz az interaktív múzeum
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A múzeumnak szánt raktár a hatvanas években épült, és bár a 90-es évek elején megerősítették, így sem felel meg a mai kor követelményeinek, a szerkezetet stabilizálni kell, az azbeszttetőt elbontani – osztotta meg Zsigmond Pál műépítész a Székelyhonnal.
A szóban forgó, 60-as években felhúzott raktárépületben jelenleg a dohánygyár utolsó, csődbement tulajdonosának vagyonaként zárolt hatalmas mennyiségű dohányt raktározzák. Ezt a legfelsőbb bírósági ítélet szerint meg kellene semmisíteni, de az ANAF ezt nem vállalja magára.
Antal Árpád polgármester szerint a dohányt áthelyezik egy másik épületszárnyba, egyelőre azonban a tervezők, kivitelezők is csak a pénzügyi hatóság engedélyével és jelenlétében tartózkodhatnak az épületben.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
1 hozzászólás