
A kommunizmus ideje alatt felhúzott épületben a lehető legjobb helye lesz a múzeumnak
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A kommunizmus múzeumát az ipartörténeti műemlékként nyilvántartott volt sepsiszentgyörgyi dohánygyár egyik régi raktárépületének átalakításával valósítják meg, amihez a sepsiszentgyörgyi önkormányzat megnyert egy 11,4 millió eurós finanszírozást is az Országos Helyreállítási Program keretéből. Szerdán délben a szerződő felek – a várost képviselő Antal Árpád polgármester, Tóth-Birtan Csaba alpolgármester és a vállalkozók – a helyszínen, a sajtó jelenlétében írták alá a dokumentumokat.
2023. augusztus 02., 18:132023. augusztus 02., 18:13
A polgármester röviden összegezte, mi történt, mióta két évvel ezelőtt, 2021 májusában nem egészen ötmillió euróért megvásárolták a sepsiszentgyörgyi gazdasági élet egyik fontos szereplőjének, a dohánygyárnak az épületeit: több rendezvényt – konferenciákat, kiállításokat, fesztiválokat – szerveztek itt, közben pedig erőforrásokat kerestek az épületek felújításához, illetve új funkciókat próbáltak találni.
A kommunizmus múzeumának finanszírozására több mint 11 millió eurónyi összeget sikerült lehívni az Országos Helyreállítási Alap keretéből, a most aláírt szerződésben 59 572 272 lej (áfával) szerepel a munkálatok ellenértékeként:
Antal kifejezte örömét, hogy a kommunizmus múzeumának a megvalósítására kiírt közbeszerzést helyi vállalkozók, illetve egy négy cégből és három alvállalkozóból álló konzorcium nyerte meg: olyan cégekről van szó, amelyekkel folyamatos az együttműködés, hiszen részük volt és van a város új főterének, az OSK-stadionnak a megépítésében, a Székely Nemzeti Múzeum felújításában, az Állomási-tó rendezésében.
Stílszerűen a helyszínen írták alá a szerződést
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A sajtótájékoztatón még Fekete Mihály, a Baumeister Kft., Szőcs Gyula, a Conico Kft. tulajdonosa, illetve a tervezést vállaló Planshow cég képviselője, Zsigmond Pál volt jelen, a negyedik (Industry Transilvan Kft.) konzorciumtag ezúttal nem tudott eljönni.
Tóth-Birtan Csaba alpolgármester szerint nemcsak a külső átalakítást, hanem a teljes berendezést is helyi szakemberekre alapozva alakítják ki:
Sokan ajánlottak föl adományként tárgyakat, de ezekre már kevésbé, inkább hang- és videoanyagokra van szükség.
Fekete Mihály, Szőcs Gyula, Zsigmond Pál
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Kinda István és Tóth-Bartos András, a Székely Nemzeti Múzeum történészei alkották meg a kiállítás koncepcióját. Több szinten mutatják be a kommunizmus különböző korszakait, az alagsorban szemléltetett távolabbi múlttól haladva a legfelső szintig, ahol a Ceaușescu-érába toppanhat a látogató, és eközben interaktív módon maga is szereplője lesz a történeteknek, eseményeknek.
kommunizmus témájú szabadulószoba, valamint múzeumpedagógia foglalkozások megtartására alkalmas helyiség és egy tetőtéri kávézó is.
2026-ban a tervek szerint már látogatható lesz az interaktív múzeum
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A múzeumnak szánt raktár a hatvanas években épült, és bár a 90-es évek elején megerősítették, így sem felel meg a mai kor követelményeinek, a szerkezetet stabilizálni kell, az azbeszttetőt elbontani – osztotta meg Zsigmond Pál műépítész a Székelyhonnal.
A szóban forgó, 60-as években felhúzott raktárépületben jelenleg a dohánygyár utolsó, csődbement tulajdonosának vagyonaként zárolt hatalmas mennyiségű dohányt raktározzák. Ezt a legfelsőbb bírósági ítélet szerint meg kellene semmisíteni, de az ANAF ezt nem vállalja magára.
Antal Árpád polgármester szerint a dohányt áthelyezik egy másik épületszárnyba, egyelőre azonban a tervezők, kivitelezők is csak a pénzügyi hatóság engedélyével és jelenlétében tartózkodhatnak az épületben.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
1 hozzászólás