
A kommunizmus ideje alatt felhúzott épületben a lehető legjobb helye lesz a múzeumnak
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A kommunizmus múzeumát az ipartörténeti műemlékként nyilvántartott volt sepsiszentgyörgyi dohánygyár egyik régi raktárépületének átalakításával valósítják meg, amihez a sepsiszentgyörgyi önkormányzat megnyert egy 11,4 millió eurós finanszírozást is az Országos Helyreállítási Program keretéből. Szerdán délben a szerződő felek – a várost képviselő Antal Árpád polgármester, Tóth-Birtan Csaba alpolgármester és a vállalkozók – a helyszínen, a sajtó jelenlétében írták alá a dokumentumokat.
2023. augusztus 02., 18:132023. augusztus 02., 18:13
A polgármester röviden összegezte, mi történt, mióta két évvel ezelőtt, 2021 májusában nem egészen ötmillió euróért megvásárolták a sepsiszentgyörgyi gazdasági élet egyik fontos szereplőjének, a dohánygyárnak az épületeit: több rendezvényt – konferenciákat, kiállításokat, fesztiválokat – szerveztek itt, közben pedig erőforrásokat kerestek az épületek felújításához, illetve új funkciókat próbáltak találni.
A kommunizmus múzeumának finanszírozására több mint 11 millió eurónyi összeget sikerült lehívni az Országos Helyreállítási Alap keretéből, a most aláírt szerződésben 59 572 272 lej (áfával) szerepel a munkálatok ellenértékeként:
Antal kifejezte örömét, hogy a kommunizmus múzeumának a megvalósítására kiírt közbeszerzést helyi vállalkozók, illetve egy négy cégből és három alvállalkozóból álló konzorcium nyerte meg: olyan cégekről van szó, amelyekkel folyamatos az együttműködés, hiszen részük volt és van a város új főterének, az OSK-stadionnak a megépítésében, a Székely Nemzeti Múzeum felújításában, az Állomási-tó rendezésében.
Stílszerűen a helyszínen írták alá a szerződést
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A sajtótájékoztatón még Fekete Mihály, a Baumeister Kft., Szőcs Gyula, a Conico Kft. tulajdonosa, illetve a tervezést vállaló Planshow cég képviselője, Zsigmond Pál volt jelen, a negyedik (Industry Transilvan Kft.) konzorciumtag ezúttal nem tudott eljönni.
Tóth-Birtan Csaba alpolgármester szerint nemcsak a külső átalakítást, hanem a teljes berendezést is helyi szakemberekre alapozva alakítják ki:
Sokan ajánlottak föl adományként tárgyakat, de ezekre már kevésbé, inkább hang- és videoanyagokra van szükség.
Fekete Mihály, Szőcs Gyula, Zsigmond Pál
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Kinda István és Tóth-Bartos András, a Székely Nemzeti Múzeum történészei alkották meg a kiállítás koncepcióját. Több szinten mutatják be a kommunizmus különböző korszakait, az alagsorban szemléltetett távolabbi múlttól haladva a legfelső szintig, ahol a Ceaușescu-érába toppanhat a látogató, és eközben interaktív módon maga is szereplője lesz a történeteknek, eseményeknek.
kommunizmus témájú szabadulószoba, valamint múzeumpedagógia foglalkozások megtartására alkalmas helyiség és egy tetőtéri kávézó is.
2026-ban a tervek szerint már látogatható lesz az interaktív múzeum
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A múzeumnak szánt raktár a hatvanas években épült, és bár a 90-es évek elején megerősítették, így sem felel meg a mai kor követelményeinek, a szerkezetet stabilizálni kell, az azbeszttetőt elbontani – osztotta meg Zsigmond Pál műépítész a Székelyhonnal.
A szóban forgó, 60-as években felhúzott raktárépületben jelenleg a dohánygyár utolsó, csődbement tulajdonosának vagyonaként zárolt hatalmas mennyiségű dohányt raktározzák. Ezt a legfelsőbb bírósági ítélet szerint meg kellene semmisíteni, de az ANAF ezt nem vállalja magára.
Antal Árpád polgármester szerint a dohányt áthelyezik egy másik épületszárnyba, egyelőre azonban a tervezők, kivitelezők is csak a pénzügyi hatóság engedélyével és jelenlétében tartózkodhatnak az épületben.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
1 hozzászólás