
A kommunizmus ideje alatt felhúzott épületben a lehető legjobb helye lesz a múzeumnak
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A kommunizmus múzeumát az ipartörténeti műemlékként nyilvántartott volt sepsiszentgyörgyi dohánygyár egyik régi raktárépületének átalakításával valósítják meg, amihez a sepsiszentgyörgyi önkormányzat megnyert egy 11,4 millió eurós finanszírozást is az Országos Helyreállítási Program keretéből. Szerdán délben a szerződő felek – a várost képviselő Antal Árpád polgármester, Tóth-Birtan Csaba alpolgármester és a vállalkozók – a helyszínen, a sajtó jelenlétében írták alá a dokumentumokat.
2023. augusztus 02., 18:132023. augusztus 02., 18:13
A polgármester röviden összegezte, mi történt, mióta két évvel ezelőtt, 2021 májusában nem egészen ötmillió euróért megvásárolták a sepsiszentgyörgyi gazdasági élet egyik fontos szereplőjének, a dohánygyárnak az épületeit: több rendezvényt – konferenciákat, kiállításokat, fesztiválokat – szerveztek itt, közben pedig erőforrásokat kerestek az épületek felújításához, illetve új funkciókat próbáltak találni.
A kommunizmus múzeumának finanszírozására több mint 11 millió eurónyi összeget sikerült lehívni az Országos Helyreállítási Alap keretéből, a most aláírt szerződésben 59 572 272 lej (áfával) szerepel a munkálatok ellenértékeként:
Antal kifejezte örömét, hogy a kommunizmus múzeumának a megvalósítására kiírt közbeszerzést helyi vállalkozók, illetve egy négy cégből és három alvállalkozóból álló konzorcium nyerte meg: olyan cégekről van szó, amelyekkel folyamatos az együttműködés, hiszen részük volt és van a város új főterének, az OSK-stadionnak a megépítésében, a Székely Nemzeti Múzeum felújításában, az Állomási-tó rendezésében.
Stílszerűen a helyszínen írták alá a szerződést
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A sajtótájékoztatón még Fekete Mihály, a Baumeister Kft., Szőcs Gyula, a Conico Kft. tulajdonosa, illetve a tervezést vállaló Planshow cég képviselője, Zsigmond Pál volt jelen, a negyedik (Industry Transilvan Kft.) konzorciumtag ezúttal nem tudott eljönni.
Tóth-Birtan Csaba alpolgármester szerint nemcsak a külső átalakítást, hanem a teljes berendezést is helyi szakemberekre alapozva alakítják ki:
Sokan ajánlottak föl adományként tárgyakat, de ezekre már kevésbé, inkább hang- és videoanyagokra van szükség.
Fekete Mihály, Szőcs Gyula, Zsigmond Pál
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Kinda István és Tóth-Bartos András, a Székely Nemzeti Múzeum történészei alkották meg a kiállítás koncepcióját. Több szinten mutatják be a kommunizmus különböző korszakait, az alagsorban szemléltetett távolabbi múlttól haladva a legfelső szintig, ahol a Ceaușescu-érába toppanhat a látogató, és eközben interaktív módon maga is szereplője lesz a történeteknek, eseményeknek.
kommunizmus témájú szabadulószoba, valamint múzeumpedagógia foglalkozások megtartására alkalmas helyiség és egy tetőtéri kávézó is.
2026-ban a tervek szerint már látogatható lesz az interaktív múzeum
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A múzeumnak szánt raktár a hatvanas években épült, és bár a 90-es évek elején megerősítették, így sem felel meg a mai kor követelményeinek, a szerkezetet stabilizálni kell, az azbeszttetőt elbontani – osztotta meg Zsigmond Pál műépítész a Székelyhonnal.
A szóban forgó, 60-as években felhúzott raktárépületben jelenleg a dohánygyár utolsó, csődbement tulajdonosának vagyonaként zárolt hatalmas mennyiségű dohányt raktározzák. Ezt a legfelsőbb bírósági ítélet szerint meg kellene semmisíteni, de az ANAF ezt nem vállalja magára.
Antal Árpád polgármester szerint a dohányt áthelyezik egy másik épületszárnyba, egyelőre azonban a tervezők, kivitelezők is csak a pénzügyi hatóság engedélyével és jelenlétében tartózkodhatnak az épületben.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
1 hozzászólás