
Zajlik a PULZUS művésztelep Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
Tíz Kárpát-medencei képzőművész gyűlt össze az alkotás és az együttlét nevében a székelyudvarhelyi Spanyár-házban. A művészek otthon készített vázlataiból és helyszíni ötleteiből született alkotásokat július 21-én tekinthetik meg az érdeklődők.
2022. július 13., 17:012022. július 13., 17:01
2022. július 13., 20:212022. július 13., 20:21
Javában zajlik a PULZUS művésztelep a palóc származású néhai festőművész, Spanyár Pál házában és annak udvarán. A kapun belépve otthonias hangulat fogad, a képzőművészek dolgoznak, van, aki csontenyves kencével vásznat alapoz, van, aki egy otthon elkezdett sorozatot folytat.
Berze Imre szobrászművész, az alkotótábor ötletgazdája elmondta, nagyon inspiratív egy művész számára a társaival való tapasztalatcsere, amihez az kell, hogy a hasonló világnézetű emberek közösségének olyan teret tudjanak adni, ahol ez meg is történhet. Erre Székelyudvarhelyen is felületet kell biztosítani – nyilatkozta a művész.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„A tábor elsődleges hozadéka az együtt töltött idő. Ekkor ismerkedhetünk meg közvetlenül is egymás munkásságával.
– fejtette ki lapunknak a tábor ötletgazdája. Szerinte
Az összegyűlt embereknek a táborban nem kell tematikának alárendelve alkotniuk, a saját ötleteiknek és készségeiknek megfelelően, szabadon alakíthatják munkáikat.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tábor a környékbeli és a külhoni magyar, illetve a külföldi képzőművészek meghívására fókuszál. A pandémia előtt több évben is hívtak meg távol-keleti képzőművészeket az alkotótáborba, ennek a nemzetközi nyitásnak – a szervezők sajnálatára – gátat vetett a járványhelyzet, aminek negatív hatásai még mindig jelen vannak. Berze kifejtette, idén csupán profán okok miatt – például utazási bonyodalmak, betegség – nem tudott ez a cél megvalósulni.
Megoldásra váró problémaként kiemelte, hogy az anyagi lehetőségeik korlátozottak, így például nem tudnak belepótolni a meghívottjaik utazási költségeibe. „Már az is nagyon jó lenne, ha stabil forrást tudnánk biztosítani egy vagy két személy repülőjegyére” – fejtette ki Berze.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A tábor szervezői és résztvevői fontosnak tartják a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központtal fenntartott szakmai kapcsolat ápolását. Mivel a PULZUS alkotótáborral azonos időben zajlik a gyergyószárhegyi művésztelep, idén is elutaznak oda megtekinteni az ott született alkotásokat.
Kérdésünkre a székelyudvarhelyi művészeti életről Berze azt felelte „lehetne pörgősebb,” de összeségében
Szerinte jót tenne a városnak, ha támogatna hasonló tevékenységeket, valamint ha több partner is részt vállalna ezek szervezésében.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A PULZUS zárókiállítása július 21-én lesz délután hat órától a Kossuth Lajos utcai képtárban, ahol bárki megtekintheti az alkotásokat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kéri az elnöki hivataltól, a parlamenttől és a kormánytól, hogy a 2026-os esztendőt nyilvánítsák Amerika évévé Romániában.
Igazi tél köszöntött be Székelyföldre. Noha az intenzív havazás több helyen nehezíti a közlekedést, a hatóságok folyamatos takarítással igyekeznek járhatóvá tenni az utakat.
Jelentős mennyiségű hóréteg rakódott le az elmúlt napok havazása következtében Csíkszéken is. Csíkszeredában télies útviszonyok közt zajlik a közlekedés.
A The Atlantic magazinnak adott interjút Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke a venezuelai elnök elfogása után. Ebben megfenyegette a venezuelai alelnököt, valamint bírálta a kolumbiai és mexikói vezetést.
Az elmúlt napok havazása és erős széllökései nemcsak vastag hótakarót hoztak Székelyföld-szerte, hanem több megyében áramkimaradásokhoz is vezettek, többek között Hargita megyében is maradtak ellátás nélkül fogyasztók.
Az elmúlt 24 órában 96 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 97 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Salvamont.
17 428-ra csökkent azoknak a felhasználóknak a száma, akiknél szünetelt az áramszolgáltatás – közölte vasárnap este az energiaügyi minisztérium az országban sokakat érintő szolgáltatás-megszakadás állapotát ismertetve.
Dr. Balázsi Gábor székelyföldi származású, Egyesült Államokban élő fizikus, biofizikus és szintetikus biológus nemrég lelkendezve számolt be közösségi oldalán arról, hogy sikerült körbeutaznia a Földet. Emellett a rákkutatás helyzetére is rákérdeztünk.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét a konstancai megyei kórházhoz, és kérni fogja a foglalkozás-egészségügyi bizottságtól az orvosi ügyelet teljesítése alóli felmentések felülvizsgálatát.
Jó metaforája az „egyszer minden véget ér” érzésnek a Stranger Things, aminek befejezése vegyes érzéseket keltett a nézőkben. Ez már nem az a sorozat 2026 elején, amit tíz évvel ezelőtt a szívünkbe zártunk. Spoileres kiritika.
szóljon hozzá!