Igazinak tűnő, mégis varázslatos világba kalauzol a sepsiszentgyörgyi Mese és Valóság Babaház. A kiállítás, amelyen több mint 800 egyedi babát csodálhatunk meg, most karácsonyi pompában várja a látogatókat. A gyűjtővel beszélgettünk a kollekcióról.
2024. december 15., 08:372024. december 15., 08:37
Itt a mesék is valódinak tűnnek
Fotó: Tuchiluș Alex
Igazinak tűnő, mégis varázslatos világba kalauzol a sepsiszentgyörgyi Mese és Valóság Babaház. A kiállítás, amelyen több mint 800 egyedi babát csodálhatunk meg, most karácsonyi pompában várja a látogatókat. A gyűjtővel beszélgettünk a kollekcióról.
2024. december 15., 08:372024. december 15., 08:37
A kiállítótérbe lépve az embernek az az érzése lehet, mintha egy valódi babaházba csöppent volna, amelynek a legutolsó, apró részletét is gondosan kidolgozta az alkotó. Tematikákra bontva elevenedik meg egy-egy klasszikus mese, népi hagyomány, vagy ünnep – most éppen a karácsony. Sinka Zita mára 1200 baba büszke tulajdonosa, akinek hobbijából végül figyelemre méltó gyűjtemény és kiállítás született.
Sinka Zita, a kiállítás megálmodója szerint a történet tizenhárom évvel ezelőtt kezdődött, egy turkálóból vásárolt babával. 2017-re már 300 babát számlált a gyűjteménye, ebben az évben sikerült megszervezni az első kiállítást is a sepsiszentgyörgyi Míves Házban.
Mozgó maketten a tökéletes karácsonyi tájkép
Fotó: Tuchiluș Alex
Azóta nem volt megállás, a kollekció folyamatosan gyarapodott, megalakította a Mese és Valóság Babaházat, amelyet mai napig is kizárólag saját erőből működtet amellett, hogy könyvelőként dolgozik.
A kiállítást két teremben rendezte be. Ebből az első tematikája rendszerint változik, az évszakoknak megfelelően. Évente kétszer teljesen átalakul: az őszi, téli hónapokban karácsonyi pompába öltözik, tavasszal pedig a húsvét ünnepe kerül középpontba. Ilyenkor a locsolás mozzanata is megelevenedik, székely ruhába öltöztetett babákkal és tematikus dekorációval.
Jelenleg 820 baba van kiállítva
Fotó: Tuchiluș Alex
A másik terem a népművészet helye, itt népszokásokat, hagyományokat mutatnak be, de autentikus szobabelsőket, klasszikus mesék figuráit is megtaláljuk a gyűjteményben.
A babák közt vannak élethű és klasszikus méretűek, porcelánból és műgyantából (resinből) készült darabok. Mindegyikük névvel, sorszámmal, gyártóval ellátott. Sinka Zita a világ legkülönbözőbb tájairól szerezte be a babákat,
A képen látható babakocsi 1920-ban készült
Fotó: Tuchiluș Alex
Találni klasszikus meseszereplőket, például Piroskát, Hamupipőkét, Jancsit és Juliskát, de György herceg, vagy éppen Shirley Temple élethű mását is.
„Egy idős hölgytől kaptam Svájcból, aki igazából üveg alatt tartotta, így most is nagyon jó állapotban van” – magyarázta a gyűjtő.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ezenkívül vannak 130 éves, papírmaséból készült babák is. Ezeknek a beszerzése, gyűjtése nem olcsó mulatság, hiszen egy-egy új baba is több száz euróba kerülhet, ezért máig sem hagyott fel a könyvelői munkájával. Ugyanakkor időt is igényel, a szezonális átalakítás két hónapba is telhet, számára azonban feltöltődést jelent még az aprólékos, nagy figyelmet igénylő munka is.
A babák autentikus környezetben vannak elhelyezve, minden apró részlet kidolgozott: régi, falusi szobabelsők, bútorok, állatfigurák, istálló, hangszerek járulnak hozzá az összképhez. Babakocsikból több is van, köztük egy 1920-as, egyedi darab is.
Fotó: Tuchiluș Alex
A kiegészítők nagy része Svájcból származik, így annak a makettnek olyan részletei is, amelyek egy karácsonyi mesevilágot tárnak a látogatók elé.
Sinka Zita szerint a babákat egyre nehezebben lehet beszerezni, emiatt még inkább értékesek a meglévők. „Jóleső érzés, amikor egy látogató, egy csoport feltöltődve távozik. Lelkes és hálás vagyok, ha értékelik a munkám és megmutathatom, mennyire szép dolog ez az egész” – fogalmazott a gyűjtő.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ha tehetné, és lenne rá megfelelően tágas tér, újrarendezné a kiállítást, hiszen a raktárban még számos baba és kellék vár kipakolásra, erre azonban egyelőre nem mutatkozik esély.
A kiállításra érdemes időt szánni, hiszen minden egyes babán megfigyelhető egy-egy érdekesség, miniatűr kellék, részlet. Sinka Zita a karácsonyi időszakban Mikulás-csomagot is készít a gyerekeknek, de a felnőtteket, nagyobb csoportokat is szeretettel fogadja.
Fotó: Tuchiluș Alex
A Mese és Valóság Babaház Sepsiszentgyörgyön, az Olt utca 8. szám alatt található, a belépő tíz lejbe kerül. Hétfőn, szerdán és csütörtökön 15 és 18 óra között, pénteken 14 és 18 óra között tart nyitva. Ha valaki szombaton, vagy az említett programon kívül szeretné megnézni a kiállítást, előzetesen bejelentkezhet a 0751-233763-os telefonszámon, Sinka Zitánál.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Felháborító jelenetet örökített meg egy névtelen felhasználó a csíksomlyói nyeregben a pünkösdi búcsút követően.
Az Európai Unióban áprilisban márciushoz képest 7,9 százalékkal nőtt a gázolaj és 2,4 százalékkal a benzin ára – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
A pünkösdi időszak sem tartott vissza néhány sofőrt attól, hogy ittasan üljenek autóba, közülük ketten baleseteztek is – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői összesítéséből.
A Hargita megyei csendőrséghez május 22-25. között 26 lakossági bejelentés érkezett lakott területek közelében megjelent medvékről.
Öt személy sérült meg, közülük kettőt kórházba kellett szállítani, miután tizenegy ember verekedett vasárnap este Előpatakon – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt nap alatt hétszer jelent meg Farcádon a medve, amely ez idő alatt több kaptárt rongált meg a településen lévő méhészetnél, ráadásul a lakókat is félelemben tartotta. Végül vasárnap este kilőtték a fiatal egyedet.
A vakációs utalványok értékének csökkenése és a vásárlóerő csökkenése egyelőre némileg visszafogta a június 1-jei hosszú hétvégére érvényes foglalásokat.
Lakóháznál csaptak fel a lángok a maroskeresztúri Patak utcában, fennáll a veszélye, hogy egy szomszédos lakóépületre is átterjednek a lángok – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Lakóház gyúlt ki Gyulas főutcájában hétfőn délelőtt, a lángok több épületre is átterjedtek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Elkezdődött hétfőn az óvodai beiratkozások első szakasza.
szóljon hozzá!