
A sepsiszentgyörgyi kórház épülete
Fotó: Pinti Attila
Az elmúlt napokban folyamatosan „zsonglőrködniük” kellett a sepsiszentgyörgyi kórházban az intenzív terápiás ágyakkal, hogy minden rászoruló beteget el tudjanak látni – mondta el a szerdai sajtótájékoztatón újságírói kérdésre András-Nagy Róbert kórházigazgató.
2020. október 14., 21:002020. október 14., 21:00
A kórházban szerdán 64 koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget kezeltek, közülük 47 súlyos állapotban van a fertőző osztályon, a többségük oxigén-ellátásra szorul. A Covid-19 sebészeti osztályon 12 beteg fekszik, ugyanakkor további kilenc betegnél áll fenn a fertőzés gyanúja. Az intenzív terápián öt beteget ápolnak, ketten lélegeztetőgépen vannak.
Az osztályon öt ágy van, ám szükség esetén további két-három ágyal növelni tudják a kapacitást. A sepsiszentgyörgyi kórház tulajdonában 18 lélegeztetőgép van, ebből kettőt átadtak a kézdivásárhelyi kórháznak. A kórházigazgató arra kéri a lakosságot, hogy a saját és mások egészségének védelmében tartsák be az óvintézkedéseket, viseljenek védőmaszkot, tartsák a távolságot, mossanak gyakran kezet, és az immunrendszerük erősítésére szedjenek vitaminokat, hogy könnyebben leküzdjék a fertőzést.
Versenyfutás van az idővel, a többség várhatóan megfertőződik koronavírussal, ám az a cél, hogy ez minél későbben történjen meg. Ha lesz a fertőzésre gyógyszeres kezelés, úgy tudják gyógyítani, mint az influenzát, szögezte le az igazgató. A kórházban különben összesen 231 beteget kezelnek, közülük 158 nem koronavírus-fertőzés miatt szorul kórházi ellátásra. Tapasztalatok szerint a koronavírus-fertőzöttek általában kénytelenek tíz napnál tovább maradni a kórházban, míg a többi beteg esetében öt-hat napos a bennfekvés.
A Hargita megyei közlekedési rendőrök is csatlakoztak a ROADPOL – SPEED európai közlekedésbiztonsági akcióhoz. Az augusztus 3-tól augusztus 9-ig tartó ellenőrzés-sorozat célja a gyorshajtás visszaszorítása és a súlyos közúti balesetek megelőzése.
Összesen 26 sürgősségi esetet kezeltek a Hargita megyei hivatásos tűzoltók a hét első két napján. Elsősegélyt nyújtottak, tűzhöz és balesethez vonultak ki, valamint medvék megjelenése miatt is figyelmeztették a lakosságot.
A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.
Nemzetközi színvonalú gokartpályával gazdagodott Csíkszereda. A Hargita Karting nemcsak a profi versenyzőknek kínál edzési lehetőséget, hanem a családok, a hobbigokartosok és a sportturizmus számára is új élményközpontot jelent.
Hét hónap alatt 359 alkalommal riasztották a Hargita megyei csendőrséget medve jelenléte miatt a településeken, kétszer annyiszor, mint tavaly, ugyanebben a periódusban.
Nicușor Dan államelnök kedd este bejelentette, hogy kihirdetett egy sor, az országos helyreállítási terv kritikus mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges törvényt, valamint ratifikálta a SAFE-megállapodást.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán frissítette a vörös és narancssárga hőségriasztásokat, amelyek az ország legnagyobb részén péntek reggelig érvényesek lesznek.
szóljon hozzá!