
Fotó: Bíró Blanka
Több százan vettek részt pénteken délután Sepsiszentgyörgy belvárosában a Sepsiszéki Székely Tanács által a trianoni diktátum évfordulóján szervezett megemlékezésen. Beszédet mondtak a három magyar párt képviselői, valamint a meghívott szónok, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke.
2021. június 04., 21:572021. június 04., 21:57
2021. június 04., 21:582021. június 04., 21:58
A megaláztatásunk sorozata nem ért véget, primitív, vérszomjas idegenek vonulnak Sepsiszentgyörgy utcáin, ha már a helyi románság józanabb, és nem kapható erre, tudva, hogy
– mondta Gazda Zoltán, a Sepsiszéki Székely Tanács elnöke, arra utalva, hogy a megemlékezés után egy félórával kezdődött a román szélsőjobb által meghirdetett „ünnepség”.
Fotó: Bíró Blanka
A román államhatalom által felkarolt agresszív megnyilvánulásokat jól ismerjük Úzvölgyéből, mondta Gazda Zoltán, arra kérve a sepsiszentgyörgyieket, hogy
„Jogunk van megtorlás nélkül használni nemzeti szimbólumainkat, anyanyelvünket, zavartalanul megélni ünnepeinket, megsiratni veszteségeinket!” – mondta a megemlékezésen Miklós Zoltán, az RMDSZ parlamenti képviselője. Hangsúlyozta, a feladatunk az, hogy amit Trianon lerombolt, újjáépítsük, a magyar nemzet sok országba szakadt szét, mégis egységet alkot, amint azt a magyar országgyűlés 2010-ben kinyilvánította.
a világ állandó átalakulásban van, az elmúlt években is harminc új állam jelent meg a térképen – mondta Bálint József, az Erdélyi Magyar Néppárt Kovászna megyei elnöke, azzal biztatva a hallgatóságot, hogy aki kitart, nyerni fog.
Fotó: Bíró Blanka
A Magyar Polgári Párt képviseletében Nagy Gábor Levente is arról beszélt, hogy győzni fogunk, csak hit kell hozzá, mert a jelenlegi csak egy átmeneti állapot.
A román többség politikai elitje felelős a magyar nemzeti közösséggel szembeni diszkrimináció minden megnyilvánulásáért, a közvetett diszkriminációért is – mutatott rá Izsák Balázs. A Székely Nemzeti Tanács nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezésének célja, hogy a kohéziós politika javításával,
„Kérdés, hogy képesek leszünk-e részesei lenni a nemzeti régiók európai mozgalmának, lesz-e itt Székelyföldön hátterünk – civil szervezetek, önkormányzatok –, akik a kezdeményezők mellé állnak, hogy ne haljon el a hangunk visszhangtalanul Európában” – mondta Izsák Balázs, hozzátéve, hogy a nemzetpolitikailag semleges lépések nem fognak javítani a helyzetünkön.
A rendezvényen népdalokat énekelt Mátis Adrienn, imát mondott Dénes Előd református lelkipásztor. Ez alkalomból szabadtéri kiállítás nyílt Kerekes Péter Pál és Toró Attila fényképeiből, amelyek a Székely Nemzeti Tanács rendezvényein készültek. A békés megemlékezés a magyar és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!