
Fotó: Bíró Blanka
Több százan vettek részt pénteken délután Sepsiszentgyörgy belvárosában a Sepsiszéki Székely Tanács által a trianoni diktátum évfordulóján szervezett megemlékezésen. Beszédet mondtak a három magyar párt képviselői, valamint a meghívott szónok, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke.
2021. június 04., 21:572021. június 04., 21:57
2021. június 04., 21:582021. június 04., 21:58
A megaláztatásunk sorozata nem ért véget, primitív, vérszomjas idegenek vonulnak Sepsiszentgyörgy utcáin, ha már a helyi románság józanabb, és nem kapható erre, tudva, hogy
– mondta Gazda Zoltán, a Sepsiszéki Székely Tanács elnöke, arra utalva, hogy a megemlékezés után egy félórával kezdődött a román szélsőjobb által meghirdetett „ünnepség”.
Fotó: Bíró Blanka
A román államhatalom által felkarolt agresszív megnyilvánulásokat jól ismerjük Úzvölgyéből, mondta Gazda Zoltán, arra kérve a sepsiszentgyörgyieket, hogy
„Jogunk van megtorlás nélkül használni nemzeti szimbólumainkat, anyanyelvünket, zavartalanul megélni ünnepeinket, megsiratni veszteségeinket!” – mondta a megemlékezésen Miklós Zoltán, az RMDSZ parlamenti képviselője. Hangsúlyozta, a feladatunk az, hogy amit Trianon lerombolt, újjáépítsük, a magyar nemzet sok országba szakadt szét, mégis egységet alkot, amint azt a magyar országgyűlés 2010-ben kinyilvánította.
a világ állandó átalakulásban van, az elmúlt években is harminc új állam jelent meg a térképen – mondta Bálint József, az Erdélyi Magyar Néppárt Kovászna megyei elnöke, azzal biztatva a hallgatóságot, hogy aki kitart, nyerni fog.
Fotó: Bíró Blanka
A Magyar Polgári Párt képviseletében Nagy Gábor Levente is arról beszélt, hogy győzni fogunk, csak hit kell hozzá, mert a jelenlegi csak egy átmeneti állapot.
A román többség politikai elitje felelős a magyar nemzeti közösséggel szembeni diszkrimináció minden megnyilvánulásáért, a közvetett diszkriminációért is – mutatott rá Izsák Balázs. A Székely Nemzeti Tanács nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezésének célja, hogy a kohéziós politika javításával,
„Kérdés, hogy képesek leszünk-e részesei lenni a nemzeti régiók európai mozgalmának, lesz-e itt Székelyföldön hátterünk – civil szervezetek, önkormányzatok –, akik a kezdeményezők mellé állnak, hogy ne haljon el a hangunk visszhangtalanul Európában” – mondta Izsák Balázs, hozzátéve, hogy a nemzetpolitikailag semleges lépések nem fognak javítani a helyzetünkön.
A rendezvényen népdalokat énekelt Mátis Adrienn, imát mondott Dénes Előd református lelkipásztor. Ez alkalomból szabadtéri kiállítás nyílt Kerekes Péter Pál és Toró Attila fényképeiből, amelyek a Székely Nemzeti Tanács rendezvényein készültek. A békés megemlékezés a magyar és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
Közlekedési baleset történt szerdán kora este Sepsiszentgyörgyön, két gépjármű ütközött, a baleset következtében pedig két személy kórházba került.
Nicușor Dan államfő szerdán közölte, hogy aláírta az ügyészségi vezetők kinevezéséről szóló dekrétumokat. Gill-Julien Grigore-Iacobici az egyetlen jelölt, akinek a kinevezését elutasította az elnök.
A nyugati államok kritikus infrastruktúrája elleni kibertámadást hárított el az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) partnerintézményeivel, köztük a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI) közösen – adta hírül Nicușor Dan államfő.
Közösségi összefogással szerveznek jótékonysági estet április 11-én a gyergyószentmiklósi Godako rendezvényteremben. Az esemény célja támogatást nyújtani Kozma Gabriellának, akit sokan önkéntesként és segítőkész közösségi emberként ismernek.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szerdán 14 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Rendszerszintű hiányosságokra hívta fel a figyelmet egy elkeseredett hozzátartozó egy közösségi médiás bejegyzésében. A panasz nem a főorvos szakmai hozzáértését, hanem az empátia hiányát és a nem megfelelő tájékoztatást sérelmezi. Reagált a kórház.
Elfogadták szerdán Marosvásárhelyen a városháza alkalmazottainak csökkentéséről szóló határozattervezetet, amely alapján több mint kétszázzal kevesebb lett az állások száma. Papíron ugyan nagy a csökkenés, a valóságban azonban pár embert érint a változás.
Az RMDSZ politikai stabilitást és a kormányzás jelenlegi formátumban való folytatását akarja, Ilie Bolojan kormányfő vezetésével – jelentette ki szerdán Csoma Botond.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki a meteorológusok szerdán a rossz idő miatt: a magas hegyvidéken hóviharokra, az ország többi régiójában heves szélre kell számítani csütörtök reggelig.
A Richter-skála szerint 4-es erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 28 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!