
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Néha elég egy kis segítség, hogy együtt maradhasson a család, a gyerekek ne kerüljenek gyerekvédelmi rendszerbe – éppen ezért Kovászna Megye Tanácsa pénteki soros ülésén megszavazta, hogy meghosszabbítják a bukaresti SERA Alapítvánnyal kötött egyik együttműködési megállapodást.
2019. december 13., 17:542019. december 13., 17:54
2019. december 13., 20:582019. december 13., 20:58
A megállapodás értelmében folytatják a tavaly januárban indított programot, amelynek célja, hogy a rászoruló családok lakhatási körülményein javítsanak, ezzel segítve, hogy együtt maradjon a család, a gyerekek ne kerüljenek az állami rendszerbe. Vass Mária, a Kovászna megyei gyermekvédelmi igazgatóság vezetője elmondta, a projekt összértéke százezer euró, ebből negyvenezer euró a megyei önkormányzat hozzájárulása.
Felidézte, a lehetőségről elsősorban a helyi önkormányzatokat tájékoztatták, ennek nyomán 12 közigazgatási egység területéről jelezték, hogy 38 család szorul segítségre. A szakemberek mindegyik esetet felmerték, azt vizsgálták, a szülőkben van-e akarat arra, hogy összetartsák a családot, a gyerekek ragaszkodnak-e a szüleikhez, járnak-e iskolába, ha nem, mi okból. Végül 28 családot támogattak, pénzt nem adtak, de segítettek a lakhatási körülmények javításával.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke két példát említett: Uzonban egy kis ház tetőterét építették be, fürdőszobát alakítottak ki, Kézdivásárhelyen egy mélyszegénységben élő család pedig eladta a viskóját, a vételárat kipótolták, és vásároltak egy sokkal jobb körülményeket biztosító tömbházlakást. De sok esetben elég volt a minimális támogatás, például bútort – ágyat, asztalt, szekrényt – vásárolták. Vass Mária elmondta,
sőt egy-egy családtól három vagy több gyerek is bekerül a rendszerbe. Ilyenkor első lépésben a sürgősségi befogadó központba menekítik a gyerekeket, és ritkán fordul elő, hogy visszakerülnek a családjukhoz.
Biztonság és kiszámíthatóság
Ettől az évtől átalakult a szociális ellátási és gyermekvédelmi rendszer fenntartása, teljes mértékben a megyei tanácsok finanszírozzák. Ez biztonságot nyújt a mindennapokban és kiszámíthatóságot a tervezésben – értékelte Vass Mária. A Kovászna megyei önkormányzat az idei 121 millió lejes működési költségéből 43 millió lejt fordítottak a szociális háló fenntartására. Jelenleg 560 személy dolgozik a rendszerben. A pénteki tanácsülés napirendjén nyolc olyan határozattervezet szerepelt, amely a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság tevékenységéhez kötődik. Többek között az oltszemi elhelyezési központ átszervezéséhez kötődően fogadtak el egy tanácsi határozatot, a SERA Alapítvánnyal kötött megállapodás részeként három családi ház építésére kerül sor, ahová a gyerekek Oltszemről átköltözhetnek. A tanácsosok családon belüli erőszak áldozatait befogadó védett otthon létrehozásáról is döntöttek, ezt az esélyegyenlőségi ügynökség országos pályázatának részeként hozzák létre. Ugyancsak országos pályázat részeként bővítik a nevelőszülői hálózatot, ötven új állást hoznak létre a közeljövőben.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!