
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Néha elég egy kis segítség, hogy együtt maradhasson a család, a gyerekek ne kerüljenek gyerekvédelmi rendszerbe – éppen ezért Kovászna Megye Tanácsa pénteki soros ülésén megszavazta, hogy meghosszabbítják a bukaresti SERA Alapítvánnyal kötött egyik együttműködési megállapodást.
2019. december 13., 17:542019. december 13., 17:54
2019. december 13., 20:582019. december 13., 20:58
A megállapodás értelmében folytatják a tavaly januárban indított programot, amelynek célja, hogy a rászoruló családok lakhatási körülményein javítsanak, ezzel segítve, hogy együtt maradjon a család, a gyerekek ne kerüljenek az állami rendszerbe. Vass Mária, a Kovászna megyei gyermekvédelmi igazgatóság vezetője elmondta, a projekt összértéke százezer euró, ebből negyvenezer euró a megyei önkormányzat hozzájárulása.
Felidézte, a lehetőségről elsősorban a helyi önkormányzatokat tájékoztatták, ennek nyomán 12 közigazgatási egység területéről jelezték, hogy 38 család szorul segítségre. A szakemberek mindegyik esetet felmerték, azt vizsgálták, a szülőkben van-e akarat arra, hogy összetartsák a családot, a gyerekek ragaszkodnak-e a szüleikhez, járnak-e iskolába, ha nem, mi okból. Végül 28 családot támogattak, pénzt nem adtak, de segítettek a lakhatási körülmények javításával.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke két példát említett: Uzonban egy kis ház tetőterét építették be, fürdőszobát alakítottak ki, Kézdivásárhelyen egy mélyszegénységben élő család pedig eladta a viskóját, a vételárat kipótolták, és vásároltak egy sokkal jobb körülményeket biztosító tömbházlakást. De sok esetben elég volt a minimális támogatás, például bútort – ágyat, asztalt, szekrényt – vásárolták. Vass Mária elmondta,
sőt egy-egy családtól három vagy több gyerek is bekerül a rendszerbe. Ilyenkor első lépésben a sürgősségi befogadó központba menekítik a gyerekeket, és ritkán fordul elő, hogy visszakerülnek a családjukhoz.
Biztonság és kiszámíthatóság
Ettől az évtől átalakult a szociális ellátási és gyermekvédelmi rendszer fenntartása, teljes mértékben a megyei tanácsok finanszírozzák. Ez biztonságot nyújt a mindennapokban és kiszámíthatóságot a tervezésben – értékelte Vass Mária. A Kovászna megyei önkormányzat az idei 121 millió lejes működési költségéből 43 millió lejt fordítottak a szociális háló fenntartására. Jelenleg 560 személy dolgozik a rendszerben. A pénteki tanácsülés napirendjén nyolc olyan határozattervezet szerepelt, amely a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság tevékenységéhez kötődik. Többek között az oltszemi elhelyezési központ átszervezéséhez kötődően fogadtak el egy tanácsi határozatot, a SERA Alapítvánnyal kötött megállapodás részeként három családi ház építésére kerül sor, ahová a gyerekek Oltszemről átköltözhetnek. A tanácsosok családon belüli erőszak áldozatait befogadó védett otthon létrehozásáról is döntöttek, ezt az esélyegyenlőségi ügynökség országos pályázatának részeként hozzák létre. Ugyancsak országos pályázat részeként bővítik a nevelőszülői hálózatot, ötven új állást hoznak létre a közeljövőben.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!