
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kovászna megyében 600 medvének elegendő élőhely van, ehhez képest a becslések szerint körülbelül 2000 példány él a térségben Ráduly István háromszéki kormánymegbízott szerint.
2024. július 31., 20:042024. július 31., 20:04
„Örömömre szolgál, hogy végre elfogadták a Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter által előterjesztett törvényt a medvekvóta visszaállítására vonatkozóan” – foglalt állást kedden Ráduly István háromszéki prefektus.
– mondta.
Az államfő által múlt héten kihirdetett törvény kiegészíti a 2006/407-es jogszabályt, és az emberélet, valamint magántulajdon védelmében megelőzési céllal megengedi 426 medve kilövését 2024-ben és 2025-ben, további 55 példányt pedig sürgősségi helyzetekben lehet ártalmatlanítani.
Fotó: Tuchiluș Alex
Azonban, mint megtudtuk,
de Sárkány Árpád, az Abies Hunting vadásztató cég tulajdonosa szerint augusztus végére remélhetőleg meglesz az is. A medvevadászati szezon egyébként szeptemberben kezdődik.
A törvény aszerint szabja meg az egyes megyékben kilőhető medvék példányszámát, hogy a nagyvadak korábban hány esetben támadt emberre vagy esztenákra, háztáji gazdaságokra, és mekkora az általuk okozott kár.
Kovászna megyében 2024-ben 54 nagyvadat lehet megelőzési jelleggel kilőni, ami azt jelenti, hogy az élőhelyek eltartóképességéhez képest többletként számon tartott egyedek kilövéséhez több mint 30 év kellene.
Látható, hogy a székely megyékre van leosztva a kvóta több mint egyharmada, már ez is mutatja, hogy itt jelentős gondokat okozott a medveállomány.
Jelenleg két helyszínen működnek a felvonók Kovászna megyében: Sugásfürdőn és Nagypatakon. Noha síelésre alkalmas terep még lenne a térségben, a hóhiány és a költségek miatt a pályák nem üzemelnek. Mutatjuk a háromszéki sípálya-körképet.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.
Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.
A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.
Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
szóljon hozzá!