
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár
Fotó: Beliczay László
Székelyföldön a jégkorong és a sí mellett a lovassport az a szakág, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A magyar kormány most jelentős támogatást nyújt a székelyföldi lovas egyesületeknek, ezáltal olyan mértékű fejlesztéseket tesz lehetővé, amelyeket önerőből csak évek alatt értek volna el.
2022. január 06., 18:242022. január 06., 18:24
2022. január 06., 18:252022. január 06., 18:25
Ahhoz, hogy magyar identitás létrejöjjön, kellett egy mozgatórugó, és ez a ló, a lótartás, a lovas nomád kultúra volt, ezt pedig csak úgy tudjuk megőrizni, ha továbbvisszük – mondta Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Hargita Megyei Lovasfórumon Homoródfürdőn csütörtökön. Amellett, hogy nemzeti kultúránk alapját jelenti, a lovassportnak közösségformáló ereje van. Ezért évek óta szórványosan támogattak már kezdeményezéseket, ám most egy új programot indítanak, amely által a régióban egyre népszerűbb lovassport fejlesztését segítenék. Erre százmillió forintos támogatást nyújt a magyar állam, amelyet 28 működő, egyesületi formával rendelkező székelyföldi lovas egyesület között osztanak szét.
– hangsúlyozta az államtitkár, fókuszában pedig a gyermekek és a lovaskultúra tömegesítése áll.
Az elképzelés szerint azok az egyesületek részesülnek támogatásban, amelyek a maguk területén jól teljesítettek, tevékenységük kiemelkedő, munkájuk rendszerint közismert. A támogatási rangsort a lovas egyesületek által kitöltött és beküldött önértékelési ív alapján döntötték el. Ezek kérdőívek voltak, kitöltésükkor az egyesületek vezetői még nem tudták, hogy lesz támogatás.
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
A program kimondottan a székelyföldi lovas élet fellendítéséről szól, de remélhetőleg Erdély többi részén is folytatódni tud. A támogatásokat remélhetően már az év első negyedében megkapják az egyesületek, tette hozzá Potápi.
Fotó: Beliczay László
Az eseményen sor került a székelyföldi regionális díjugrató bajnokság tavalyi döntő fordulója legjobbjainak díjazására is. Az elismeréseket Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke adta át.
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Hosszú szervezői előkészületek és hetekig tartó autóépítések gyümölcse érett be szombaton Csíkszentkirály mellett, a hetedik roncsderbi helyszínén.
Magyar állampolgárságú nő sérült meg vasárnap délután a Székelykő térségben, a Fehér megyei hegyimentők siettek a segítségére.
Csaknem kétszáz ittas gépjárművezetőt szűrtek ki a közlekedési rendőrök az elmúlt két éjszaka egy országos ellenőrző akció során. További tizenhat sofőrnél tiltott szerek fogyasztását mutattak ki a tesztek.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint vasárnap este nyolc óráig a Keleti- és a Déli-Kárpátokban, valamint Moldva északnyugati részén villámlásokkal és erős széllel kísért felhőszakadásokra és elszórtan jégesőre kell számítani.
Rekordszámú résztvevő indult a 7. Csíkszentkirályi Roncsderbin szombaton, a fő versenyszám, a rodeó győztesének kihirdetéséhez közel egyórás futamra volt szükség. Karnyújtásnyira volt a meglepetés, de Imre Róbert a negyedik derbigyőzelmét is behúzta.
Dróndaraboknak tűnő tárgyakat találtak szombaton Eforie Sudon és Eforie Nordon – közölték az Eforie Nord-i vízimentők.
Összesen 1679 közúti baleset történt az év első hat hónapjában az országban, ezekben 492-en meghaltak, 1384-en pedig súlyosan megsérültek – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Meleg időre, hőségre és zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adtak ki szombaton a meteorológusok Románia nagy részére.
Csak felvételről megmosolyogtató, élesben azért ennél durvább volt a helyzet, amikor egy fiatalember egy krosszmotorral menekült a rendőrök elől Ilfov megyében.
Kereken három Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában, ez volt az országos minimum augusztus 29-én a lakott települések sorában.
szóljon hozzá!