
Fotó: Ferencz Alpár
Fesztivállal egybekötött tudományos konferenciát szerveznek augusztus 26-27. között Tusnádfürdőn. A medvekérdés megoldásáért és a medve-ember együttélés szakmai áttekintéséért neves szakemberek – ökológusok, biológusok és vadgazdálkodók – is részt vesznek az eseményen.
2022. július 08., 17:462022. július 08., 17:46
2022. július 08., 18:022022. július 08., 18:02
Tematikus filmvetítésekkel, játékokkal, élőzenével, kézműves vásárral és fotókiállítással várja a kikapcsolódni vágyókat augusztus 26-27. között a Tusnad Eco Bear Fest – ismertették pénteken a szervezők. Az eseményt Imecs István, az Accent GeoÖkológiai Szervezet képviselője, Gál László, a fesztivál tudományos koordinátora és Molnár Ákos, a Tusnádfürdői Turisztikai Egyesület vezetője mutatták be, a tusnádfürdői önkormányzat képviselői, Butyka Zsolt polgármester és Böjte–Csaba Ernő alpolgármester jelenlétében.
Gál László tudományos koordinátor a fesztivál jelentőségével kapcsolatban úgy fogalmazott: a konferencia legfontosabb hozadéka, hogy felületet biztosít romániai és külföldi kutatóknak, vadászoknak, érintetteknek a tapasztalatcserére. Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere megerősítette:
„Egy és fél éve olyan munkacsoportot hoztunk létre, amely csak a medvék megfigyelésével foglalkozik, ennek érik be most a gyümölcse. Emellett fontos, hogy a turistákat kezdjük nevelni.
– jelentette ki Butyka.
Fotó: Ferencz Alpár
A munkacsoport tevékenységeiről, a fesztivál szervezésének hátteréről Imecs István, az Accent GeoÖkológiai Szervezet képviselője beszélt. „Nemcsak a beavatkozás problémáival foglalkozunk, hanem szembe megyünk a kérdéssel: olyan kereteseményt szervezünk, amely szakmai és szórakoztató egyszerre, valamint egy tudományos konferenciát, amely teljes mértékben szakmai jellegű. A fesztivál a Medvék és emberek a közös jövőért című projektből született. Ugyanakkor
– fejtette ki.
Böjte–Csaba Ernő úgy fogalmazott, hogy akik a közösségi médiában próbálják megoldani a problémát, azaz kommentekben fejtik ki a véleményüket, menjenek el a fesztiválra és mélyüljenek el a témában.
Az egészségügyi minisztérium 7621 betöltetlen álláshelyet készül felszabadítani az állami egészségügyi intézményekben.
Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható.
Július 20-án indul a magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautó-program, a jelentkezési időszak pedig december 31-ig tart – jelentette be kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az emberi és anyagi erőforrások hatékonyabb kihasználása, a közös országos és uniós pályázatok jobb kiaknázása érdekében egészségügyi konzorciumot hoztak létre Marosvásárhelyen. A rivalizálás helyett összefogtak a beteg gyógyulása érdekében.
A Sanitas szakszervezeti szövetség országos tanácsa keddi rendkívüli ülésén a teljes egészségügyi ágazatot érintő általános sztrájk meghirdetéséről döntött a kormány gazdaság- és társadalompolitikája elleni tiltakozásul.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy júliusban és augusztusban Románia legfontosabb feladata az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó uniós források lehívása.
Kolozs megye az országban az első helyen áll az érettségi vizsgaeredmények tekintetében, 14 iskolában pedig 100 százalékos a sikeresen vizsgázó diákok aránya – tájékoztatott kedden a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség (ISJ).
Két öreg fűzfát vágtak ki kedd délelőtt a csíkszeredai központi parkban. A kivágott fák betegek, üregesek voltak, egy újabb vihar esetén a kidőlés fenyegette őket.
Közzétették az érettségi vizsga első eredményeit kedd délelőtt. Székelyföldön több kiemelkedő eredmény is született: Maros megyében egy diák maximális, 10-es átlagot ért el, Hargita és Kovászna megyében is 9,9 feletti átlagokkal zártak a legjobbak.
Sárga jelzésű időjárási figyelmeztetéseket adott ki keddre és szerdára az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), légköri instabilitás, megerősödő szél és viharok miatt.
2 hozzászólás