
Tudják tartani a távolságot az osztálytermekben. A lényeg, hogy jelen legyenek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nagy kihívás elé állította a tanárokat és a diákokat egyaránt a koronavírus-járvány miatt bevezetett távoktatás és a szigorú szabályozási rendszer az elmúlt másfél évben. A folytatást továbbra is kérdések övezik, minden a járványügyi helyzet alakulásának függvénye. A megváltozott helyzet fényében udvarhelyszéki iskolák igazgatóit kérdeztük, hogyan készülnek az ősszel kezdődő új tanévre, és hogyan állnak az átoltottsággal.
2021. augusztus 11., 15:582021. augusztus 11., 15:58
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium igazgatója, Laczkó György elmondta, jelenleg még úgy tűnik, hogy zöld forgatókönyv szerint kezdődik a tanév az intézményben, az ennek megfelelő biztonsági feltételek – a távolságtartáshoz szükséges hely és a higiénia – adottak az iskolában. A Gimnázium tantestületének kilencven százaléka már megkapta mindkét oltását, így az igazgató reményei szerint visszatérhet a régi rend az iskolába. Mint megtudtuk, technikailag fel vannak készülve arra is, hogy online oktassanak, hiszen az osztálytermek és laborok fel vannak szerelve minden olyan eszközzel, ami az online tanítást segíti.
A Tamási Áron Gimnázium főépülete is készen áll a diákok szeptemberi fogadására, hiszen nemrégiben volt teljesen felújítva, így nem igényelt nagyobb munkálatokat tanévkezdés előtt,
így az a következő tanévben két funkcióval fog működni: bentlakásként és iskolaként egyaránt. A tanévkezdéshez szükséges munkálatokat – a mosdók, a tantermek, a hálók és az étkező fertőtlenítését, kifestését – ott is elvégezték már, mondta még el az igazgató.
A tanévkezdés után is folyamatos lesz a közös terek fertőtlenítése
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskolában is a személyes jelenlétű oktatás reményében várják az új tanévet, tudtuk meg Végh Jenő igazgatótól. Elmondása szerint az épület előkészítése folyamatban van, a higiéniai előírásoknak megfelelő körülmények megteremtésével és a tantermek falainak újrafestésével várhatóan jövő hétre készülnek el. A terek fertőtlenítése itt is – akárcsak a Giminél – állandó lesz a tanév folyamán. Az intézményvezető tájékoztatása szerint
a szükséges felszerelések adottak a tantestület számára. Ami az átoltottsági arányt illeti, az igazgató szerint lehetne jobb a helyzet, de a Hargita megyei átlagnak (21 százalék) így is megfelelnek.

A vidéki lakosság koronavírussal szembeni immunizálását helyezték előtérbe az elmúlt egy hónapban Hargita megyében. Érdekes, hogy míg Felcsíkon elfogadható az oltási hajlandóság, addig Alcsíkon nagyon kevesen bíznak a vakcina sikerességében.
Bögöz községben is javában zajlik az iskolaépület előkészítése a megnyitásra. Pál Tamás igazgatótól megtudtuk, körülbelül augusztus végére fejezik be a munkálatokat: jelenleg még zajlik a tantermekben a meszelés és takarítás, ugyanakkor a járványügyi szabályozásoknak megfelelő higiéniai körülmények megteremtése. Az igazgató szerint igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy a diákjaik biztonságos körülmények között vehessenek részt a tanórákon. Átoltottság tekintetében viszont jelen állás szerint jócskán elmaradnak a megyei átlagtól.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
szóljon hozzá!