
Tudják tartani a távolságot az osztálytermekben. A lényeg, hogy jelen legyenek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nagy kihívás elé állította a tanárokat és a diákokat egyaránt a koronavírus-járvány miatt bevezetett távoktatás és a szigorú szabályozási rendszer az elmúlt másfél évben. A folytatást továbbra is kérdések övezik, minden a járványügyi helyzet alakulásának függvénye. A megváltozott helyzet fényében udvarhelyszéki iskolák igazgatóit kérdeztük, hogyan készülnek az ősszel kezdődő új tanévre, és hogyan állnak az átoltottsággal.
2021. augusztus 11., 15:582021. augusztus 11., 15:58
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium igazgatója, Laczkó György elmondta, jelenleg még úgy tűnik, hogy zöld forgatókönyv szerint kezdődik a tanév az intézményben, az ennek megfelelő biztonsági feltételek – a távolságtartáshoz szükséges hely és a higiénia – adottak az iskolában. A Gimnázium tantestületének kilencven százaléka már megkapta mindkét oltását, így az igazgató reményei szerint visszatérhet a régi rend az iskolába. Mint megtudtuk, technikailag fel vannak készülve arra is, hogy online oktassanak, hiszen az osztálytermek és laborok fel vannak szerelve minden olyan eszközzel, ami az online tanítást segíti.
A Tamási Áron Gimnázium főépülete is készen áll a diákok szeptemberi fogadására, hiszen nemrégiben volt teljesen felújítva, így nem igényelt nagyobb munkálatokat tanévkezdés előtt,
így az a következő tanévben két funkcióval fog működni: bentlakásként és iskolaként egyaránt. A tanévkezdéshez szükséges munkálatokat – a mosdók, a tantermek, a hálók és az étkező fertőtlenítését, kifestését – ott is elvégezték már, mondta még el az igazgató.
A tanévkezdés után is folyamatos lesz a közös terek fertőtlenítése
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskolában is a személyes jelenlétű oktatás reményében várják az új tanévet, tudtuk meg Végh Jenő igazgatótól. Elmondása szerint az épület előkészítése folyamatban van, a higiéniai előírásoknak megfelelő körülmények megteremtésével és a tantermek falainak újrafestésével várhatóan jövő hétre készülnek el. A terek fertőtlenítése itt is – akárcsak a Giminél – állandó lesz a tanév folyamán. Az intézményvezető tájékoztatása szerint
a szükséges felszerelések adottak a tantestület számára. Ami az átoltottsági arányt illeti, az igazgató szerint lehetne jobb a helyzet, de a Hargita megyei átlagnak (21 százalék) így is megfelelnek.

A vidéki lakosság koronavírussal szembeni immunizálását helyezték előtérbe az elmúlt egy hónapban Hargita megyében. Érdekes, hogy míg Felcsíkon elfogadható az oltási hajlandóság, addig Alcsíkon nagyon kevesen bíznak a vakcina sikerességében.
Bögöz községben is javában zajlik az iskolaépület előkészítése a megnyitásra. Pál Tamás igazgatótól megtudtuk, körülbelül augusztus végére fejezik be a munkálatokat: jelenleg még zajlik a tantermekben a meszelés és takarítás, ugyanakkor a járványügyi szabályozásoknak megfelelő higiéniai körülmények megteremtése. Az igazgató szerint igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy a diákjaik biztonságos körülmények között vehessenek részt a tanórákon. Átoltottság tekintetében viszont jelen állás szerint jócskán elmaradnak a megyei átlagtól.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!