
Tudják tartani a távolságot az osztálytermekben. A lényeg, hogy jelen legyenek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nagy kihívás elé állította a tanárokat és a diákokat egyaránt a koronavírus-járvány miatt bevezetett távoktatás és a szigorú szabályozási rendszer az elmúlt másfél évben. A folytatást továbbra is kérdések övezik, minden a járványügyi helyzet alakulásának függvénye. A megváltozott helyzet fényében udvarhelyszéki iskolák igazgatóit kérdeztük, hogyan készülnek az ősszel kezdődő új tanévre, és hogyan állnak az átoltottsággal.
2021. augusztus 11., 15:582021. augusztus 11., 15:58
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium igazgatója, Laczkó György elmondta, jelenleg még úgy tűnik, hogy zöld forgatókönyv szerint kezdődik a tanév az intézményben, az ennek megfelelő biztonsági feltételek – a távolságtartáshoz szükséges hely és a higiénia – adottak az iskolában. A Gimnázium tantestületének kilencven százaléka már megkapta mindkét oltását, így az igazgató reményei szerint visszatérhet a régi rend az iskolába. Mint megtudtuk, technikailag fel vannak készülve arra is, hogy online oktassanak, hiszen az osztálytermek és laborok fel vannak szerelve minden olyan eszközzel, ami az online tanítást segíti.
A Tamási Áron Gimnázium főépülete is készen áll a diákok szeptemberi fogadására, hiszen nemrégiben volt teljesen felújítva, így nem igényelt nagyobb munkálatokat tanévkezdés előtt,
így az a következő tanévben két funkcióval fog működni: bentlakásként és iskolaként egyaránt. A tanévkezdéshez szükséges munkálatokat – a mosdók, a tantermek, a hálók és az étkező fertőtlenítését, kifestését – ott is elvégezték már, mondta még el az igazgató.
A tanévkezdés után is folyamatos lesz a közös terek fertőtlenítése
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskolában is a személyes jelenlétű oktatás reményében várják az új tanévet, tudtuk meg Végh Jenő igazgatótól. Elmondása szerint az épület előkészítése folyamatban van, a higiéniai előírásoknak megfelelő körülmények megteremtésével és a tantermek falainak újrafestésével várhatóan jövő hétre készülnek el. A terek fertőtlenítése itt is – akárcsak a Giminél – állandó lesz a tanév folyamán. Az intézményvezető tájékoztatása szerint
a szükséges felszerelések adottak a tantestület számára. Ami az átoltottsági arányt illeti, az igazgató szerint lehetne jobb a helyzet, de a Hargita megyei átlagnak (21 százalék) így is megfelelnek.

A vidéki lakosság koronavírussal szembeni immunizálását helyezték előtérbe az elmúlt egy hónapban Hargita megyében. Érdekes, hogy míg Felcsíkon elfogadható az oltási hajlandóság, addig Alcsíkon nagyon kevesen bíznak a vakcina sikerességében.
Bögöz községben is javában zajlik az iskolaépület előkészítése a megnyitásra. Pál Tamás igazgatótól megtudtuk, körülbelül augusztus végére fejezik be a munkálatokat: jelenleg még zajlik a tantermekben a meszelés és takarítás, ugyanakkor a járványügyi szabályozásoknak megfelelő higiéniai körülmények megteremtése. Az igazgató szerint igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy a diákjaik biztonságos körülmények között vehessenek részt a tanórákon. Átoltottság tekintetében viszont jelen állás szerint jócskán elmaradnak a megyei átlagtól.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!