
Fotó: Albert Eszter
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány idén is megszervezte a hagyományos tatárdombi tanévnyitó ünnepséget Gyergyószárhegy határában. Az eseményhez társult a Székelyföldi Búzaösszeöntés Ünnepe is: a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program révén a három székely megye gazdái által adományozott búzát öntötték egybe.
2021. szeptember 19., 18:562021. szeptember 19., 18:56
2021. szeptember 19., 19:002021. szeptember 19., 19:00
„Három nagyon fontos dologért szeretnénk ma együtt imádkozni: Isten áldását kérni az erdélyi gazdákra, hogy jusson bőségesen kenyér mindannyiunk asztalára. Ugyanakkor ma, itt a Tatár-dombon imádkozunk a gyerekekért is, akik nemrég kezdték el az iskolát (...), és imádkozunk a gyergyószentmiklósi Godako Ökölvívó Sportklubért is” – ezekkel a gondolatokkal indította a tatárdombi ünnepi szentmisét Böjte Csaba ferences szerzetes.
A szentmise üzenetében őseink helytállása mellett kiemelte azt, amit a tatároktól vehetnénk át példaként. Elsőként a bátorságot említette, legyen ez a tanévhez, a gazdálkodáshoz vagy akár a sportoláshoz való bátorság.
Fotó: Albert Eszter
„A második, amit szeretném, ha gyerekeink megtanulnának a tatároktól, hogy legyenek céltudatosok, tudják meglátni, megérteni, mi az érték, mi a lényeg, mi a fontos. A harmadik dolog pedig, amit szeretnénk a gyerekek figyelmébe ajánlani, hogy
Ez a gazdákra is érvényes lehet: ne adják fel, küzdjenek a lehetőségekért. Bízzunk magunkban, higgyünk magunkban, hogy mi erősek vagyunk, Istennel mindenképpen erősebbek. Hiszen Isten selejtet nem teremt, még itt Székelyföldön sem” – fogalmazott szónoklatában Böjte atya.
A szentmisét követően a meghívottak, hazai és anyaországi politikai előjárók is köszöntötték a Tatár-dombon összegyűlteket. Elsőként a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke, Becze István szólt a jelenlévőkhöz. Mint jelezte, tavaly ezer székelyföldi gazda kapcsolódott be a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programba, összesen száz tonna búzát sikerült összegyűjteni, és hetvenhét intézmény kapott ebből támogatást.
Fotó: Albert Eszter
„Ahogy elődeink vérükkel védték meg ezeket a földeket a tatárok ellen, mi azért vagyunk felelősek, hogy megmunkálva, dolgozva védjük meg földjeinket, hogy ezek a földek teremjenek” – mondta beszédében Barti Tihamér, a Székelyföldi Önkormányzatok Tanácsának elnöke.
A búzaösszeöntést megelőzően felszólaltak Péter Ferenc, Tamás Sándor és Borboly Csaba megyei tanácselnökök is, valamint Farkas Sándor magyar miniszterhelyettes és Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke is.
Az ünnepi beszédeket követően összeöntötték a búzát, majd azt megáldotta Böjte Csaba atya. Az ünnepségen sor került a tatárdombi emlékmű megkoszorúzására is.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!