
Archív
Fotó: Gecse Noémi
Másodszor is elutasította a brassói bíróság a terrorizmus vádjával bebörtönzött Beke István feltételes szabadon bocsátási kérelmét. Az alapfokú döntés szerint ráadásul legközelebb csak jövő év elején nyújthat be újabb kérést. A döntés ellen Beke fellebbezett.
2020. július 05., 16:452020. július 05., 16:45
2020. július 05., 16:462020. július 05., 16:46
Noha az elutasítást megelőzően a feketehalmi börtön bizottsága elfogadta és pozitívan véleményezte a kérést, de ezt a bíróság nem vette figyelembe. Beke Csilla, István felesége a Facebookon tett közzé állásfoglalást, amelyben arról ír, a bíróság állítólag ahhoz köti a kérés elfogadását, hogy az elítélt elismeri vagy sem a tette felelősségét.
– fogalmaz Beke Csilla. Felidézi, hogy a börtönbíró által vezetett bizottság június 25-én egyöntetűen javasolta Beke István szabadlábra helyezését, a bíróságnak ezt csupán meg kellett volna erősítenie, ellenőrizve, hogy megfelel vagy sem a törvényes feltételeknek. Az indoklásban pedig csak annyi szerepel, hogy a szabadlábra helyezési kérelem nem megalapozott.
Megalapozatlan hat szakember – a börtönbíró, a börtönigazgató, a nevelésért, tevékenységért felelősek – véleménye, viszont megalapozott az ügyészség állítása a tett veszélyességéről, és a túl sok hátramaradt letöltendő büntetésről – veti fel Beke Csilla. A bejegyzésben arra is kitér, hogy hónapok óta nem léptek a nyilvánosság elé, arra kértek mindenkit, ne nyilatkozzon az ügyben, így akartak esélyt adni az igazságszolgáltatásnak, hogy sajtó-, politikai és diplomáciai nyomás nélkül végezze a feladatát. Ám arra a következtetésre jut, hogy ami történik, az a „jog szembeköpése”.
Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi, illetve erdélyi elnökét 2018 nyarán ítélte öt-öt év letöltendő börtönbüntetésre a legfelsőbb bíróság terrorista cselekmények, és ezekre való felbujtás miatt. Mind a ketten kérték már a feltételes szabadon bocsátást a börtönben tanúsított jó magaviseletre és a ledolgozott napok után járó kedvezményekre hivatkozva. Az első folyamodványt jogerősen mind a két esetben elutasították, és Beke István második próbálkozását is visszadobta alapfokon a bíróság. A mostani döntést Beke megfellebbezte, az ügyet majd a Brassó Megyei Törvényszéken tárgyalják. Ha a feltételes szabadon bocsátási kérelmet nem fogadják el, a két férfi jövő év februárjában, illetve márciusában szabadulhat a börtönből.
Több felelősséget ró a helyi hatóságokra, megkönnyíti a távoltartási végzés igénylését, és kötelezővé teszi a pszichológiai tanácsadást az agresszorok számára egy új törvénymódosítás. Szakembereket kérdeztünk arról, mit jelent mindez a gyakorlatban.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) tavaly 33 839 adóellenőrzést végzett, 7,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – közölte vasárnap az Agerpres megkeresésére az intézmény. Az ellenőrzések 29 417 adózót érintettek.
Nicușor Dan vasárnap a közel-keleti fegyveres konfliktus kapcsán a Facebook-oldalán közölte, hogy Románia nincs közvetlen veszélyben.
Igazi tavaszi idővel köszöntött be a március, a napsütésnek hála Székelyföld nagy részén 10 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet vasárnap délutánra.
Iráni rakéta törmelékétől gyulladt ki szombaton a dubaji Burj al Arab hétcsillagos szálloda burkolata, háborús hangulat uralkodik a kedvelt turisztikai nagyvárosban – erről szólnak a hírek. Egy székelyföldi turista azonban cáfolja mindezeket.
A hegyimentők sikeresen kimentettek három ukrán állampolgárt, akik szombaton eltévedtek a Máramarosi-havasokban, több mint 1600 méteres magasságban – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a Máramaros megyei Salvamont.
Romániában az üzemanyag ára meghaladhatja a literenkénti 9–10 lejt, ha a kőolaj hordónkénti világpiaci ára tartósan 90–100 dollár körül stabilizálódik – figyelmeztetett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
Málta egy hatalmas szabadtéri múzeumnak is beillik, várfalakkal övezett fővárosa mellett több helyszín a világörökség oltalmát élvezi. Bár nem bántuk meg a felkeresését, vegyes érzésekkel tértünk haza a világok országútjának színes pihenőhelyéről.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este a közel-keleti helyzettel kapcsolatban a Facebook-oldalán közölte, hogy a román hatóságok elsődleges prioritása valamennyi román állampolgár biztonsága.
Mintegy ezer román állampolgár vette fel a kapcsolatot a közel-keleti térségben működő román diplomáciai képviseletekkel az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni támadásai után – közölte szombat este külügyminiszter.
2 hozzászólás