
Már a tavaszi előadássorozat hatalmas érdeklődésnek örvendett
Fotó: Antal Árpád/facebook
60 Plusz Akadémia címmel újabb, időseknek szóló ingyenes előadássorozatot indít Sepsiszentgyörgy önkormányzata, együttműködve a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Karával. Szeptember 23-ig lehet online regisztrálni.
2024. szeptember 19., 09:122024. szeptember 19., 09:12
A 60 Plusz Akadémia előadássorozat szeptember 24-én rajtol, amikor dr. Balog Adalbert tudományos rektorhelyettes kalauzolja el a levéltetvek világába az érdeklődőket. Az előadásokra ezúttal is kéthetente, a keddi napokon kerül sor a Székely Mikó Kollégium konferenciatermében.
Az idei szemeszter különlegessége egy október 23-án esedékes filmvetítés, ahol Szalay Péter rendező Nincs parancs című, a „vasfüggöny” utolsó napjairól szóló valóságfilmjét lehet megtekinteni; ezt pódiumbeszélgetés követi Nagy Lászlóval.
Az előadások továbbra is ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. Jelentkezni szeptember 23-ig lehet az online űrlapon, telefonon a 0737 967 522-es számon munkanapokon 9 és 12 óra között, illetve a helyszínen a legelső előadás előtt, amennyiben maradnak szabad helyek.
A program:
Szeptember 24. – prof. dr. Balog Adalbert egyetemi tanár, rektorhelyettes (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem): Miért stresszesek a levéltetvek?
Október 8. – dr. Lőrincz Zsuzsánna gyermeksebész főorvos (Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház, Sepsiszentgyörgy): Ha unokánk van
Október 22. – Nagy László, a Páneurópai Piknik '89 Alapítvány Kuratóriumának tagja és titkára, a Piknik szervezője: A Páneurópai Piknik és az 1989-es magyar határnyitás története – az első repedés a berlini falon
Október 23. – filmvetítés: Nincs parancs – Szalay Péter Balázs Béla-díjas rendező valóságfilmje a „vasfüggöny” végnapjairól és a határnyitásról, majd azt követően pódiumbeszélgetés Nagy Lászlóval, az események tanújával és alakítójával
November 5. – dr. Szabó Károly Attila (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Sepsiszentgyörgyi Kar): Járványok – a növényvédelem kezdete
November 19. – drd. Vizauer Tibor Csaba (Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár): Mit tehetünk természeti értékeink megóvásáért? Erdély nappali lepkéinek természetvédelmi helyzete
December 3. – dr. Szenkovics Dezső egyetemi docens, dékán, (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Kolozsvári Kar): A magyar–indiai kulturális kapcsolatok évszázadai erdélyi kitekintéssel
Sepsiszentgyörgy önkormányzata tavaly októberben saját szerkesztésű magazinnal lepte meg az időskorúakat, a 60 plusz első példányszámait az idősek napja alkalmával osztották ki a város templomaiban. Az időszakosra tervezett kiadvány az idősek érdeklődésére számot tartó írásokat tartalmaz. Idén áprilisban ugyanilyen címmel indítottak útjára ingyenes előadássorozatot, amely jó lehetőséget biztosított az élethosszig tartó tanulásra, és amely nemcsak a szellemi frissesség megőrzését segítette elő, hanem a társas kapcsolatok erősítését, új barátságok kialakítását is szolgálta.
– közölte érdeklődésünkre Soare Szende, a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karának PR-felelőse. – Az előadások iránti érdeklődés kiemelkedőnek tekinthető, hiszen mindegyik eseményen mintegy 200 résztvevő jelent meg. Külön öröm számunkra, hogy a jelentkezők több mint fele részt vett minden előadáson.”
A tavaszi felvonás sikere már előrevetítette az őszi folytatást, amelyre – figyelembe véve a magas fokú érdeklődést – nem árt minél előbb jelentkezni.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!