
Már a tavaszi előadássorozat hatalmas érdeklődésnek örvendett
Fotó: Antal Árpád/facebook
60 Plusz Akadémia címmel újabb, időseknek szóló ingyenes előadássorozatot indít Sepsiszentgyörgy önkormányzata, együttműködve a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyi Karával. Szeptember 23-ig lehet online regisztrálni.
2024. szeptember 19., 09:122024. szeptember 19., 09:12
A 60 Plusz Akadémia előadássorozat szeptember 24-én rajtol, amikor dr. Balog Adalbert tudományos rektorhelyettes kalauzolja el a levéltetvek világába az érdeklődőket. Az előadásokra ezúttal is kéthetente, a keddi napokon kerül sor a Székely Mikó Kollégium konferenciatermében.
Az idei szemeszter különlegessége egy október 23-án esedékes filmvetítés, ahol Szalay Péter rendező Nincs parancs című, a „vasfüggöny” utolsó napjairól szóló valóságfilmjét lehet megtekinteni; ezt pódiumbeszélgetés követi Nagy Lászlóval.
Az előadások továbbra is ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. Jelentkezni szeptember 23-ig lehet az online űrlapon, telefonon a 0737 967 522-es számon munkanapokon 9 és 12 óra között, illetve a helyszínen a legelső előadás előtt, amennyiben maradnak szabad helyek.
A program:
Szeptember 24. – prof. dr. Balog Adalbert egyetemi tanár, rektorhelyettes (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem): Miért stresszesek a levéltetvek?
Október 8. – dr. Lőrincz Zsuzsánna gyermeksebész főorvos (Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház, Sepsiszentgyörgy): Ha unokánk van
Október 22. – Nagy László, a Páneurópai Piknik '89 Alapítvány Kuratóriumának tagja és titkára, a Piknik szervezője: A Páneurópai Piknik és az 1989-es magyar határnyitás története – az első repedés a berlini falon
Október 23. – filmvetítés: Nincs parancs – Szalay Péter Balázs Béla-díjas rendező valóságfilmje a „vasfüggöny” végnapjairól és a határnyitásról, majd azt követően pódiumbeszélgetés Nagy Lászlóval, az események tanújával és alakítójával
November 5. – dr. Szabó Károly Attila (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Sepsiszentgyörgyi Kar): Járványok – a növényvédelem kezdete
November 19. – drd. Vizauer Tibor Csaba (Babeş–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár): Mit tehetünk természeti értékeink megóvásáért? Erdély nappali lepkéinek természetvédelmi helyzete
December 3. – dr. Szenkovics Dezső egyetemi docens, dékán, (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Kolozsvári Kar): A magyar–indiai kulturális kapcsolatok évszázadai erdélyi kitekintéssel
Sepsiszentgyörgy önkormányzata tavaly októberben saját szerkesztésű magazinnal lepte meg az időskorúakat, a 60 plusz első példányszámait az idősek napja alkalmával osztották ki a város templomaiban. Az időszakosra tervezett kiadvány az idősek érdeklődésére számot tartó írásokat tartalmaz. Idén áprilisban ugyanilyen címmel indítottak útjára ingyenes előadássorozatot, amely jó lehetőséget biztosított az élethosszig tartó tanulásra, és amely nemcsak a szellemi frissesség megőrzését segítette elő, hanem a társas kapcsolatok erősítését, új barátságok kialakítását is szolgálta.
– közölte érdeklődésünkre Soare Szende, a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karának PR-felelőse. – Az előadások iránti érdeklődés kiemelkedőnek tekinthető, hiszen mindegyik eseményen mintegy 200 résztvevő jelent meg. Külön öröm számunkra, hogy a jelentkezők több mint fele részt vett minden előadáson.”
A tavaszi felvonás sikere már előrevetítette az őszi folytatást, amelyre – figyelembe véve a magas fokú érdeklődést – nem árt minél előbb jelentkezni.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
szóljon hozzá!