
Az ünneplők a Szentlélek leszállása nevet viselő ortodox templomnál gyűltek össze
Fotó: Farkas Áron
A Szentlélek leszállása nevet viselő ortodox templomnál gyűltek össze a kézdivásárhelyi román közösség tagjai péntek délelőtt, hogy megünnepeljék a Nagy Egyesülés 105. évfordulóját. Az esemény méltóságteljesen, magyarellenes megnyilvánulások nélkül zajlott.
2023. december 01., 14:462023. december 01., 14:46
Az enyhe idő ellenére a délelőtt tizenegy órai kezdésre meglehetősen kevesen, mintegy száz személy gyűlt össze a Molnár Józsiás utcában lévő istenháza előtt. A tavalyi évtől eltérően, idén nem érkeztek a városba ünneplők (szervezett módon) az ország más részeiről, a román nacionalista szervezetek ezúttal Sepsiszentgyörgyön gyűlnek össze.
A kézdivásárhelyi ünnepség katonai seregszemlével indult – díszsorfalat álltak az árkosi és berecki katonai alakulatok, illetve a katasztrófavédelmi felügyelőség helyi tűzoltói –, majd a román himnusz eléneklését követően egyházi szertartás következett a templomkertben található emlékkeresztnél.
A katonaság és a katasztrófavédelem állt díszsorfalat
Fotó: Farkas Áron
A Kovászna megyei prefektúra nevében Aczél Cecília főtitkár tolmácsolta Marcel Ciolacu miniszterelnök, illetve Ráduly István prefektus ünnepi gondolatait. „A román fejedelemségek egyesülésétől kezdődően, az 1989-es forradalmon át, az azt követő évek eseményéig, Románia történelme a bátorság és az áldozatkészség figyelemre méltó példáit sorakoztatja fel.
– fogalmazott üzenetében Kovászna megye prefektusa.
A kulturális műsor részeként hazafias versek és énekek hangzottak el
Fotó: Farkas Áron
Lupu Ciprian hadnagy, a berecki hegyivadász-alakulat vezetője ünnepi beszédében a hazaszeretet fontosságát hangoztatta. „Hiszem, hogy egyszerű gesztusokkal mindannyian lehetünk hazafiak, ott, ahol éppen vagyunk.
ha bebizonyítjuk, hogy érzelmekkel, értékekkel és egészséges elvekkel rendelkező, egyenes emberek vagyunk” – mondta.
Az ünnepség a díszőrség felvonulásával ért véget
Fotó: Farkas Áron
A beszédeket követően alkalomhoz illő, hazafias versek és énekek hangzottak el gyerekek előadásában, majd az esemény koszorúzással és a díszőrség felvonulásával ért véget. Az ünnepség délután kulturális műsorral folytatódik a Vigadó Kulturális Központban.
Kelemen Hunor szerint az alkotmánybíróság már nem halogathatja sokáig a döntéshozatalt a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló törvénytervezet ügyében.
Január 29-én vállalhat felelősséget a kormány a parlamentben a közigazgatási reformért és a gazdaságélénkítő intézkedésekért.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Huszonöt év körüli besztercei fiatalember sérült meg súlyosan, és újra kellett éleszteni, miután az általa vezetett autót elütötte hétfőn délután a város egyik vasúti átkelőjén egy személyvonat.
A 2026-os költségvetés előkészítését egy bizottság fogja segíteni, amelyet Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes irányít majd.
Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a szülők és nagyszülők mintegy háromnegyede úgy véli, hogy az influenza elleni védőoltás megelőzheti a megbetegedést.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint a decemberben 2,3 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,6 százalék.
Nyílt napokkal, tudományos konferenciákkal, az elkészült épületek megnyitásával ünnepli a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a negyedévszázados születésnapját Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is.
Gyakori hőmérséklet-ingadozásokra lehet számítani a következő két hétben, január 24. után pedig többfelé várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 19. és február 1. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Közel nyolcvan fogat gyűlt össze vasárnap a csíkjenőfalvi húsfeldolgozónál az első felcsíki lovasszán-ünnep megnyitóján, hogy mintegy nyolc kilométert megtéve eljussanak a csíkkarcfalvi közbirtokosság erdei házához.
szóljon hozzá!