
A kártya birtokosai többek között ingyenes parkolási lehetőséget kapnak
Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook
Negyedik éve lehet igényelni a nagycsaládos kártyát Kézdivásárhelyen, amely számos kedvezményt – többek között ingyenes parkolást és kedvezményes belépőket – biztosít az érintettek számára. Csíkszeredában szintén több éve működik hasonló rendszer, és már több mint 140 kártyát osztottak ki a jogosultaknak.
2023. december 02., 18:052023. december 02., 18:05
2023. december 02., 18:092023. december 02., 18:09
A kézdivásárhelyi kártyatulajdonosok
egész évben díjmentesen parkolhatnak a tömbházak között, illetve az önkormányzat által üzemeltetett nyilvános parkolókban;
50 százalékos kedvezménnyel juthatnak hozzá a helyi tanács alárendeltségébe tartozó kulturális intézmények (Vigadó Művelődési Központ és Udvartér Színház) által kibocsátott bérletekhez;
ugyancsak 50 százalékos kedvezmény a Deme László Műjégpálya belépőihez;
valamint kedvezményt kapnak a sportbázis belépőire és bérleteire is.
A kártya odaítélése érdekében a következő feltételeknek kell megfelelni:
a család vagy a gyerekét egyedül nevelő szülő lakhelye vagy tartózkodási helye Kézdivásárhely közigazgatási területe kell legyen;
az egyik szülő vagy nevelő személy kell rendelkezzen jövedelemmel;
ne legyen adótartozás;
a gyerekek valamelyik oktatási intézmény tagjai kell legyenek, és nem lehet több igazolatlan hiányzásuk mint 20 (kivételt képeznek az óvodás gyerekek).
Azon családoknak, akik már tavaly megkapták a kártyát, de azóta született újabb gyerekük, szintén a fenti kritériumoknak megfelelően kell eljárniuk. A 2023-as évre egyébként 22 igénylést nyújtottak be a három vagy annál több gyerekkel rendelkező családok.
Az évente megújítandó kártya igényléshez szükséges iratok listája a városháza weboldalán tanulmányozható.
Az iratcsomókat december 20-ig lehet letenni Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatalának iktatójában.
Csíkszeredában 2021-ben vezették be a nagycsaládos kártyát a három vagy több gyereket nevelő családok támogatására, a város által fenntartott intézmények szolgáltatásaihoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében.
A kártya tulajdonosai
kedvezményesen léphetnek be a város által fenntartott kulturális intézmények (Csíki Játékszín, Csíki Mozi, Csíki Székely Múzeum, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes) saját programjaira,
a VSK Csíkszereda sportrendezvényeire,
valamint a Csíki Csobbanóba,
ugyanakkor a tömegközlekedési járműveken is olcsóbban utazhatnak.
A támogatást azok a családok vehetik igénybe, amelyek legalább három gyereket nevelnek, közülük legalább egy 18 éven aluli, de vonatkozik a kedvezmény az egyedülálló szülőkre és gyerekeikre is. A támogatás igénylésében kritérium, hogy a család állandó csíkszeredai lakhellyel rendelkezzen, az egyik szülő alkalmazotti státusban legyen,
illetve bizonyítani kell azt is, hogy a szülők eltartásában lévő gyermekek rendszeresen járnak iskolába vagy óvodába.
A kártyát a polgármesteri hivatal szociális igazgatóságán lehet igényelni hétköznapokon 9 és 13 óra között. A szükséges iratok listája és a formanyomtatványok elérhetők az önkormányzat honlapján.
Sógor Enikő alpolgármester érdeklődésünkre elmondta, a nagycsaládos kártya 2021 júniusi bevezetése óta 143 igénylés érkezett be az önkormányzathoz, ebből idén 56 darab, és
28 darab kártyát egyszülős családok számára kértek. Hozzátette, a kártya bármikor igényelhető, és attól a pillanattól érvényes, hogy a nagycsaládos személy kézhez kapta. Az elöljáró még elmondta,
A kulturális intézményekben a legkisebb árú jegy (általában a gyerekjegy) megvásárlására jogosít fel, míg az uszoda esetében minél nagyobb a család létszáma, annál nagyobb kedvezményben részesülhetnek a kártyatulajdonosok.
„Az alkalmazásnál voltak kisebb elakadások, kaptunk visszajelzést, hogy nem mindenhol ment zökkenőmentesen, ezért körülbelül egy hónapja minden intézményhez írtunk egy levelet, amelyben tisztáztuk a kártya működésének módját” – tudatta Sógor Enikő, hozzátéve, hogy a legtöbb esetben gond nélkül érvényesíthető a kártya.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!