
A kártya birtokosai többek között ingyenes parkolási lehetőséget kapnak
Fotó: Kézdivásárhely Önkormányzata/Facebook
Negyedik éve lehet igényelni a nagycsaládos kártyát Kézdivásárhelyen, amely számos kedvezményt – többek között ingyenes parkolást és kedvezményes belépőket – biztosít az érintettek számára. Csíkszeredában szintén több éve működik hasonló rendszer, és már több mint 140 kártyát osztottak ki a jogosultaknak.
2023. december 02., 18:052023. december 02., 18:05
2023. december 02., 18:092023. december 02., 18:09
A kézdivásárhelyi kártyatulajdonosok
egész évben díjmentesen parkolhatnak a tömbházak között, illetve az önkormányzat által üzemeltetett nyilvános parkolókban;
50 százalékos kedvezménnyel juthatnak hozzá a helyi tanács alárendeltségébe tartozó kulturális intézmények (Vigadó Művelődési Központ és Udvartér Színház) által kibocsátott bérletekhez;
ugyancsak 50 százalékos kedvezmény a Deme László Műjégpálya belépőihez;
valamint kedvezményt kapnak a sportbázis belépőire és bérleteire is.
A kártya odaítélése érdekében a következő feltételeknek kell megfelelni:
a család vagy a gyerekét egyedül nevelő szülő lakhelye vagy tartózkodási helye Kézdivásárhely közigazgatási területe kell legyen;
az egyik szülő vagy nevelő személy kell rendelkezzen jövedelemmel;
ne legyen adótartozás;
a gyerekek valamelyik oktatási intézmény tagjai kell legyenek, és nem lehet több igazolatlan hiányzásuk mint 20 (kivételt képeznek az óvodás gyerekek).
Azon családoknak, akik már tavaly megkapták a kártyát, de azóta született újabb gyerekük, szintén a fenti kritériumoknak megfelelően kell eljárniuk. A 2023-as évre egyébként 22 igénylést nyújtottak be a három vagy annál több gyerekkel rendelkező családok.
Az évente megújítandó kártya igényléshez szükséges iratok listája a városháza weboldalán tanulmányozható.
Az iratcsomókat december 20-ig lehet letenni Kézdivásárhely Polgármesteri Hivatalának iktatójában.
Csíkszeredában 2021-ben vezették be a nagycsaládos kártyát a három vagy több gyereket nevelő családok támogatására, a város által fenntartott intézmények szolgáltatásaihoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében.
A kártya tulajdonosai
kedvezményesen léphetnek be a város által fenntartott kulturális intézmények (Csíki Játékszín, Csíki Mozi, Csíki Székely Múzeum, Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes) saját programjaira,
a VSK Csíkszereda sportrendezvényeire,
valamint a Csíki Csobbanóba,
ugyanakkor a tömegközlekedési járműveken is olcsóbban utazhatnak.
A támogatást azok a családok vehetik igénybe, amelyek legalább három gyereket nevelnek, közülük legalább egy 18 éven aluli, de vonatkozik a kedvezmény az egyedülálló szülőkre és gyerekeikre is. A támogatás igénylésében kritérium, hogy a család állandó csíkszeredai lakhellyel rendelkezzen, az egyik szülő alkalmazotti státusban legyen,
illetve bizonyítani kell azt is, hogy a szülők eltartásában lévő gyermekek rendszeresen járnak iskolába vagy óvodába.
A kártyát a polgármesteri hivatal szociális igazgatóságán lehet igényelni hétköznapokon 9 és 13 óra között. A szükséges iratok listája és a formanyomtatványok elérhetők az önkormányzat honlapján.
Sógor Enikő alpolgármester érdeklődésünkre elmondta, a nagycsaládos kártya 2021 júniusi bevezetése óta 143 igénylés érkezett be az önkormányzathoz, ebből idén 56 darab, és
28 darab kártyát egyszülős családok számára kértek. Hozzátette, a kártya bármikor igényelhető, és attól a pillanattól érvényes, hogy a nagycsaládos személy kézhez kapta. Az elöljáró még elmondta,
A kulturális intézményekben a legkisebb árú jegy (általában a gyerekjegy) megvásárlására jogosít fel, míg az uszoda esetében minél nagyobb a család létszáma, annál nagyobb kedvezményben részesülhetnek a kártyatulajdonosok.
„Az alkalmazásnál voltak kisebb elakadások, kaptunk visszajelzést, hogy nem mindenhol ment zökkenőmentesen, ezért körülbelül egy hónapja minden intézményhez írtunk egy levelet, amelyben tisztáztuk a kártya működésének módját” – tudatta Sógor Enikő, hozzátéve, hogy a legtöbb esetben gond nélkül érvényesíthető a kártya.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!