
A bástyák többsége egyelőre üres és az is marad
Fotó: Boda L. Gergely
Egyelőre nincs hosszú távú elképzelés az uniós pénzalapokból felújított marosvásárhelyi vár hasznosítására. Bár hamarosan itt a turistaidény, a városunkba érkező látogatók maximum egy órát tölthetnek el a várban, többször körbe sétálhatják az udvarát, megnézhetik a múzeumhoz tartozó tárlatokat, s egy kávét is elfogyaszthatnak. A bástyák többsége azonban üres, a régészeti feltárásokról is hiányzik a magyarázó szöveg. Inkább parkhoz, mint turisztikai látványossághoz hasonlít.
2017. március 18., 10:432017. március 18., 10:43
Az uniós pénzalapokból felújított vár kapcsán a városvezetés többször hangoztatta, hogy a nagylélegzetű munkálat egyik célja megmenteni az épített örökséget, másik pedig igazi turisztikai látványossággá alakítani a várat. Ez utóbbi cél elősegítéséért épült az a sokat vitatott üvegkupola is, amelyben egyelőre semmilyen tevékenység nincs. Mint ahogy az egész vár elég kihaltnak tűnik, sétálhatunk ott a hét bármelyik napján.
Egyelőre visszaköltözött a várba a Liviu Pancu által vezetett 74 Színház, a fotóklub és néhány festőművész is újra megnyitotta műtermét, többek között Kedei Zoltán. A kiállítótermeknek és az irodáknak helyet adó épületben van a várigazgatóság, egy kis kávézó is működik, egyelőre ideiglenes nyitvatartással. A volt istálló patinás épületében ideiglenes kiállításokat, vásárokat szerveznek, legutóbb itt tartottak egy egynapos esküvői kiállítást. A többi bástya üres. Ne lépődjünk meg, ha a várban járva éles madárhangot hallunk, akár az állatkerti papagájházban hallhatóhoz hasonlót is. Nem érdemes a fákon keresni az énekesmadarakat, hiszen nem élőben, hanem hangszóróból, felvételről „énekelnek”.
Egyelőre nem szednek belépőjegyet, igaz sok látnivaló sincs
Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi városháza várért felelős szakigazgatóságának vezetője, Mircea Moldovan a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, hogy jelenleg készíti a szabályzatot, amelynek alapján szétosztják a jelenleg üresen álló épületeket.
Dolgozom a szabályzaton, már a tanácsosokkal is egyeztettem erről. Többek között benne lesznek azok a kritériumok, amelyek alapján ki lehet bérelni majd a bástyákat, kiállítótermeket. Közvitát is szervezünk ennek kapcsán, s a helyi önkormányzatnak is jóvá kell majd hagynia. Nem hiszem, hogy szeptember előtt elkészül” – mondta a szakigazgató, akitől megkérdeztük, hogy akkor az idei turistaidényben mit kínálnak a várba látogatóknak. Elmondta, hogy május elejétől beüzemelik az üvegkupolát, ami azt jelenti, hogy szórólapokkal és információkkal szolgálnak majd az ott dolgozó alkalmazottak. Ami az uniós felújítási kötelezettségként szereplő belépőjegyet illeti, megtudtuk, egyelőre az erre vonatkozó döntést felfüggesztették, így
Nemhivatalos források szerint a turisztikai tájékoztató irodaként létesített üvegkupola nyáron használhatatlan lesz, mert nincs napvédő fóliával borítva, így a napsütés hatására olyan meleg lesz benne, mint egy üvegházban. Télen pedig, szintén a megfelelő szigetelés hiánya miatt nem lehet kifűteni, így az alkalmazottakat el kell majd onnan költöztetni. Alagsorában vannak a mellékhelyiségek kialakítva, s nem kizárt, hogy a turisták tájékoztatására kialakított felső részre is felszivárognak majd a kellemetlen szagok, különösen nyáron.
Fotó: Boda L. Gergely
A Maros Megyei Múzeum igazgatója, Soós Zoltán szerint a legnagyobb gond az, hogy
„Mi ajánlottuk nekik, hogy a múzeum gyűjteményéből be tudunk rendezni egy XX. századi marosvásárhelyi festőművészek alkotásait bemutató tárlatot, amelyen helyet kapnának a neves magyar és román alkotók is. De lehetne egy fegyverkiállítás is, s tájékoztató feliratokkal kellene ellátni a régészeti ásatások után láthatóvá vált kolostorrészeket is. Felajánlottam, hogy készítünk egy hasznosítási tervet, de először biztosan tudni akarjuk, hogy a városháza megvalósítja azt, hiszen másként nincs értelme időt és energiát belefektetni.
– vélekedett a múzeumigazgató.
Kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban végeztek házkutatást Brassóban a rendőrök, amikor a gyanúsítottak az ablakon kidobálva próbáltak megszabadulni a terhelő bizonyítékoktól.
A jövő hét második felében az ország legtöbb régiójában viharossá válik az időjárás, a hőmérsékleti értékek pedig kissé elmaradnak a sokéves átlagtól – közölte szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Népviseletbe öltözött csíkszékiek és helyiek töltötték meg szombat reggel a csíkszeredai Szabadság teret: elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
szóljon hozzá!