
Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Jelentősen javult Kovászna megyében a képességvizsgázók eredménye az elmúlt két esztendőhöz viszonyítva, tájékoztat a tanfelügyelőség. Az óvások előtti eredmény szerint az átmenési arány idén 73,34 százalék, miközben tavaly a vizsgázók 68,03 százaléka, tavalyelőtt pedig a 67,97 százaléka ért el átmenő ötös vagy annál jobb átlagot.
2020. június 22., 19:152020. június 22., 19:15
Román nyelv és irodalomból ugrásszerűen megnőtt az átmenő jegyre vizsgázók aránya, miközben tavaly csak 51,24 százalék kapott ötöst vagy annál jobb jegyet, idén közel 15 százalékpontos a javulás, a háromszéki nyolcadikosok 66,01 százaléka elérte az átmenő jegyet. Matematikából hasonlóképpen nagy a különbség, idén a diákok 67,49 százaléka kapott átmenő jegyet, miközben tavaly ez az arány 52,34 százalék volt.
Kiss Imre főtanfelügyelő elégedett az eredménnyel, mint hangsúlyozta a diákok és a pedagógusok is alkalmazkodtak az idei különleges körülményekhez. Meglátása szerint a szülők erőfeszítése is hozzátett az eredményhez. „A vizsga előtti felkészülés sokat számított. Idén a nyolcadikosoknak több idejük volt gyakorolni, ismételni a vizsgatantárgyakból, elmélyíteni a tudásukat” – szögezte le Kiss Imre.
Kovászna megyében 1778 diák vett részt az országosan egységes képességvizsgán, közülük egy ért el 10-es átlagot. Román nyelv és irodalomból hat diák kapott tízest, matematikából kilenc gyerek írt hibátlan dolgozatot. Magyar nyelv és irodalomból 1300 diák vizsgázott, az átmenési arány ebből a tantárgyból 89,77 százalék, négyen kaptak tízest. Kovászna megyében egy gyereket kizártak, mert másolni próbált, ő egyes átlaggal fejezte be a vizsgát.
Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.
Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.
A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.
Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.
Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.
64 éves korában elhunyt Scherer Péter, az egyik legismertebb magyar színművész – adta hírül Facebook-oldalán az általa is alapított Nézőművészeti Kft. színtársulat.
Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt – számolt be a Reuters jelentése nyomán az Agerpres.
A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.
A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.
szóljon hozzá!