
Gelencén már látványos a haladás
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
A tervek szerint idén befejezik a családi típusú házak építését Kézdivásárhelyen és Gelencén. A két épület összesen 24 gyermek befogadására lesz alkalmas, akiket a Borosnyay Kamilla Elhelyezési Központból fognak átköltöztetni.
2025. február 08., 12:472025. február 08., 12:47
Családiasabb környezetbe helyezik a szociális rendszerben nevelkedő gyerekeket Háromszéken. Az elhelyezési központok átszervezésének folyamata már korábban elindult, a gelencei és kézdivásárhelyi lakásotthonok megépítésének tavaly fogtak hozzá.
Az egyenként 12 férőhelyes, családi típusú házak Kovászna Megye Tanácsa, a SERA Alapítvány és a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Igazgatósággal partnerségében épülnek meg, értékük meghaladja a 1,5 millió eurót.
Papp Adolf, a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője bízik benne, hogy idén befejeződik az építkezés.
Hasonló módon számolták fel 2021-ben az oltszemi Mikó-kastélyban működő gyermekotthont is, az ott lakó gyerekek számára összesen 36 férőhelyes családi jellegű otthon épült, egy Bodzafordulón, kettő Kézdivásárhelyen.
A Borosnyay Kamilla Elhelyezési Központot is felszámolják
Fotó: Farkas Áron
Ugyanakkor a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Igazgatóság elkezdte a baróti fogyatékos gyerekek elhelyezési központjának átszervezését is. „Sikerült partnerséget kötnünk szintén a SERA Alapítvánnyal, amely fölvállalta, hogy részben finanszírozza a Barótra tervezett családi típusú ház megépítését.
– nyilatkozott Papp Adolf.
Kézdivásárhelyen a Vágóhíd utcában épül a lakásotthon
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
A háromszéki szociális központok, fogyatékkal élőket befogadó és gondozó gyermekotthonok átszervezése országos módszertan alapján történik. A megyei tanácsnak és a szociális igazgatóságnak 1999 óta cselekvési partnere a SERA Alapítvány, az utóbbi években három lakásotthont és két rehabilitációs központot sikerült építeni a finanszírozásuk révén a fogyatékkal élő gyerekek számára.
Több, kővel megrakott uszályt süllyesztettek a Duna medrébe a csernavodai atomerőmű még működő kettes blokkjának üzemben tartása érdekében – írja a News.ro hírportál szombati közlése nyomán az MTI.
A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.
Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.
Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.
Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.
A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.
Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.
szóljon hozzá!