
Szilveszter Szabolcs alpolgármester az egyik ökosziget mellett. Hamarosan beüzemelik
Fotó: Gajdó Szende
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
2024. november 12., 18:082024. november 12., 18:08
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat által vásárolt szigetekhez hasonlóan ezek is különálló tárolókat tartalmaznak a háztartási hulladék, a biológiailag lebomló anyagok, a műanyag/fém, a papír/karton és az üveg számára, és
A rendszer rögzíti a tárolókba dobott hulladékot, így lehetőség nyílik a szelektív gyűjtés ellenőrzésére. Az ökoszigetek működését napelemek biztosítják.
A város különböző lakóövezeteibe telepített 25 ökoszigetre még Tánczos Barna szenátor környezetvédelmi minisztersége idején lehetett pályázni az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében, 1,43 millió lej értékben – közölte lapunkkal Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgármestere.
Jelenleg a szigetek beüzemelése zajlik, az érintőkártyákat már átvette a Gosp-Com Kft. A napokban a hozzájuk kapcsolódó telefonos alkalmazás és a digitális szolgáltató közti, felhőalapú kommunikáció megvalósításán dolgoznak. A kétnyelvű információs anyagot már előkészítették, így a következő hetekben a lakókat minden formában tájékoztatják a helyes használatról – tette hozzá az elöljáró.
Mint megírtuk, Sepsiszentgyörgy szintén a PNRR-támogatással telepít száz ökoszigetet, amelyekből az első 23-at ezekben a napokban helyezik ki a városban, a többi pedig év végéig érkezik meg. Az önkormányzat emellett bejelentette, hogy aláírták a projekt második szakaszának finanszírozási szerződését is, amelyben további 41 intelligens konténer telepítésére pályáztak; ezek 2025 végéig kerülnek ki a megyeszékhely különböző helyszíneire. Kovászna önkormányzata szintén 25 digitalizált ökosziget beszerzését tervezi a PNRR keretében a szelektív hulladékgyűjtéshez.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
szóljon hozzá!