
Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A nagybaconi fiatalember keddre virradóan veszítette életét a sepsiszentgyörgyi kórházban.
2020. november 18., 17:092020. november 18., 17:09
A 29 éves beteget vasárnap súlyos állapotban szállították a sürgősségi osztályra, ahonnan közvetlenül az intenzív terápiára utalták: oxigénterápiát kapott, majd lélegeztetőgépre került, ám így sem sikerült a vér oxigéntelítettségét 40 százalék fölé növelni, miközben 98–99 százalékos a normális érték –részletezte Rosu Mátyás, a kórház orvosigazgatója.
A szerdai online sajtótájékoztatón elmondta, a fiatalembernek nem szerepelt a kórelőzményében más betegség, arra gyanakodtak, hogy az elhízása hormonális eredetű, de ezt már nem tudták kivizsgálni, mert a beteg elhunyt. A kórházban vettek mintát koronavírustesztre, ennek a pozitív eredménye már csak a beteg halála után érkezett meg.
A sepsiszentgyörgyi kórházban november 3–18. között tizenhárom koronavírus-fertőzéshez köthető elhalálozás történt, az elhunytak kora 29 és 84 év között volt. Ebben az időszakban 54 gyógyult fertőzöttet engedtek haza, jelenleg a kórházban 86 igazoltan fertőzött beteget és 11 olyan beteget ápolnak, akiknél fennáll a fertőzés gyanúja. Az intenzív terápián súlyos állapotban nyolc fertőzöttet és egy fertőzésgyanús beteget kezelnek, közülük egy páciens szorul lélegeztetőgépre.
A fertőzőosztályon már csak közép- és nagyon súlyos kórlefolyású koronavírus-fertőzötteket kezelnek. „A tavasszal még voltak tünetmentes, enyhe lefolyású betegeink, akkor az asszisztensek négyórás váltásban tudták végezni a munkát, tehát négy óra után egy időre levethették a védőfelszerelést és megpihentek. Erre most már nincs lehetőség,
– részletezte az orvosigazgató. Ezért arra kérik a betegek hozzátartozóit, hogy naponta 13–15 óra között érdeklődjenek telefonon, mert a nap többi részében a szakemberek nincsenek abban a helyzetben, hogy felvegyék a telefont.
„Több panasz érkezett, hogy a fertőzőosztályon nem válaszolnak a telefonhívásokra. Ez azért van, mert mindenki megfeszített üzemmódban, védőfelszerelésben beöltözve dolgozik, a betegek között vannak” – tette hozzá András-Nagy Róbert igazgató. A kórház vezetősége arra kéri a betegek hozzátartozóit, hogy
Ne hívja fel minden unoka a kórházat, hogy érdeklődjön a nagyszülő állapotáról, csak az egyikük, akik megosztja az információkat a családdal, közben a szakemberek más betegek hozzátartozóit tudják tájékoztatni, vagy az ellátással foglalkoznak – mondta András-Nagy Róbert.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
A sofőr epilepsziás rohama miatt következhetett be a hatóságok elsődleges vizsgálatai alapján a kedd esti, két halálos áldozatot követelő baleset Brassó központjában.
Az FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater tanügyi szakszervezeti szövetség határozottan elutasítja az oktatási alkalmazottak bérezésére vonatkozó legújabb javaslatot.
Az infláció 2,26 százalékpontos csökkenése nem a gazdaság javulását jelzi, csupán egy matematikai korrekció – nyilatkozta szerdán Flavius Valentin Jakubowicz, a Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke.
Szerdai rendkívüli ülésen a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely heti 8-ra csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.