
Fotó: Vargyasi Levente
Az „okos” hulladékgyűjtést próbálgatja a háromszéki köztisztasági vállalat. Az első okoskonténert kísérleti jelleggel szerelték fel a Váradi József Általános Iskola szomszédságában, két hónap működés után úgy értékelik, bevált.
2021. november 24., 18:432021. november 24., 18:43
2021. november 24., 19:092021. november 24., 19:09
A többi uniós tagországhoz hasonlóan Romániában is át kell térni arra, hogy mérjük a hulladék mennyiségét, és ehhez mérten számlázzunk, ebben segíthet az okos hulladékgyűjtés – részletezte Máthé László, a Tega Rt. köztisztasági vállalat igazgatója. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kuka „tudja”, melyik ügyfél dobta be a szemetet, mennyit és milyen típusú hulladékot, majd ez alapján számláznak: aki kevesebbet szemetel, kevesebbet fizet.
Az első okoskonténerben csak szelektív gyűjtés zajlik, 65 család használja, a két hónap alatt összesen 185 alkalommal 207 zsáknyi hulladékot dobtak be. Ebből 29 üveg, 65 papír és karton, 113 műanyag és fémhulladékos zsák volt.
Máthé László hangsúlyozta, a projekt bevált, így már csak azon múlik, hogy lesz-e hasonló tároló a város minden pontján, hogy sikeres lesz-e az önkormányzat erre vonatkozó uniós pályázata.
Fotó: Vargyasi Levente
Az igazgató úgy értékelte, hogy az ügyfeleik többsége érti a szelektív gyűjtés fontosságát, és betartja a szabályokat. A magánházaknál videófelvételen követik, ki hogyan gyűjti a szemetet, ott általában a nagy mennyiségű falevelekkel van gond, vagy a polisztirénnel, mert arról nem tudják, hogy nem a szelektívbe jár. A tömbházlakóknál nehezebb a követés, ezt oldaná meg az ökosziget, ugyanakkor a guberálás lehetőségét is kiküszöböli, hiszen csak QR-kóddal nyitható.
Tragikus kimenetelű közúti baleset történt vasárnapra virradóra Câmpulungon: egy fiatalember életét vesztette.
Fagyos reggelre ébredtek a Székelyföldiek: a települések többségében mínusz tartományban volt a hőmérők higanyszála a hajnali órákban, Csíkszereda ugyanakkor ismét az ország leghidegebb lakott települése volt vasárnap reggel.
Nem hősködés, hanem értékekhez való ragaszkodás egyik legfőbb nemzeti jelképünkre hivatkozni, művészeti alkotásokon, emlékműveken megjeleníteni. Sorozatunkban a turulmadár székelyföldi útját követjük – a legkeletibb bástyával, Kézdiszékkel indítunk.
Elrabolta volt barátnőjét egy maroslekencei férfi, aki ellen korábban távoltartási rendeletet is kiállított a Szeben megyei rendőrség.
Hosszú kihagyás után idén érkezik a biztonsági játéknak ígérkező Star Wars-film, de Steven Spielberg is visszatér egy idegeninváziós sci-fivel. De nem csak ezeket nézhetjük az előttünk álló hónapokban. Nyári moziajánló.
A tűzoltók védőszentjét, Szent Flóriánt ábrázoló réz domborművet helyeztek el szombaton Gyergyóalfaluban a helyi tűzoltólaktanya falán. Az esemény is igazolja, az önkéntes tűzoltók kiemelten fontos szerepet töltenek be a község életében.
A síelő, aki szombaton életét vesztette a Bucsecs-hegység Coștilei völgyében bekövetkezett lavina miatt, a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) alezredese volt, és a szervezet egyik legkiválóbb hegymászója.
Elsodort szombaton a lavina a Bucsecs-hegységben egy háromtagú csoportot, egyikük meghalt – tájékoztatott az Országos Hegyimentő Közszolgálat.
Az idei év első három hónapjában 669 közúti baleset történt, amelyek következtében 223 ember vesztette életét, 546-an pedig súlyos sérüléseket szenvedtek – derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság szombati közleményéből.
Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ október 9-18. között ötödik alkalommal szervezi meg a Kaptár dokumentumfilm-szemlét, amelybe 2020 után Romániában készült alkotásokkal nevezhetnek be a filmkészítők.
1 hozzászólás