
Képünk illusztráció
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
Újra lehet önkéntesen vért adni Gyergyószentmiklóson július 7-étől kezdődően – erre hónapok óta nem volt lehetőség. Az önkéntes véradás helyszíne nem változott, a Kórház utca 1. szám alatt kell jelentkezni, ezúttal az első emeleten. Csütörtökön, július 8-án Gyergyóditróban is önkéntes véradási napot tartanak.
2021. július 07., 18:392021. július 07., 18:39
2021. július 07., 19:202021. július 07., 19:20
A Hargita Megyei Vérközpont kisebb vérhiánnyal küszködik, „hullámzik” a véradók száma, ráadásul a koronavírus-járvány miatt a mobil véradási lehetőség is szünetelt, és sokan a rendszeres véradók közül is távol maradtak. Mostantól azonban a gyergyószentmiklósiak is hozzájárulhatnak a vérhiány enyhüléséhez, ugyanis mostantól előjegyzés alapján kéthetente önkéntes véradást szerveznek a városban.
– hangsúlyozta Kopacz Ildikó, a Hargita Megyei Vérközpont igazgatója. Hozzátette, a gyergyói medence több településén is újraindították a véradási napokat, voltak már Gyergyóremetén, csütörtökön pedig Gyergyóditróban a Szent Katalin Egészségházba várják az önkéntes véradókat.
Gyergyószentmiklóson másfél óra leforgása alatt közel 20 önkéntes jelentkezett véradásra július 7-én, közöttük többen rendszeres véradók, de voltak olyanok is, akiknek ez volt az első alkalom. A véradók számával elégedettek a vérközpont munkatársai, hiszen minden csepp vérre nagy szükség van. „Nem mondható olyan nagynak ez a szám, de nagyon örvendünk mindenkinek, és főleg annak, hogy voltak RH-negatív donorok is.
– fogalmazott az igazgató.
A megyei vérközpont vezetője elmondta, 18–55 év közötti lehet az önkéntes véradó, a rendszeres véradók esetben ez a korhatár 60–65 év. A véradáshoz jó egészségi állapot szükséges, műtét vagy tetoválás után csak fél év elteltével lehet vért adni, fogászati kezelések után esettől függően 1–3 hónap után, szülés után pedig egy évvel lehet véradásra jelentkezni. A krónikus betegek nem adhatnak vért.
Aki Hepatitis A vagy E típusú betegségen esett át, a gyógyulást követően hat hónappal adhat vért. Az önkéntes véradóknak jár egy szabadnap, és ételjegyben is részesülnek. Véradásra jelentkezéskor kérik az önkéntest, hogy legyen nála a személyazonossági igazolványa.
Egy kamion és egy személyautó ütközött össze szombaton reggel Olténiában, aminek következtében a teherautó felborult, a sofőrje pedig a helyszínen életét vesztette.
Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton Magyarországon. Az új parlament megalakulásával megszűnt a 2022-ben hivatalba lépett, Orbán Viktor vezette Fidesz-KDNP-kormány megbízatása.
Közzétették a belügyminisztérium Facebook-oldalán azokat a hőkamerás légi felvételeket, amelyek nagyban hozzájárultak a Bihar megyei gyilkosság fő gyanúsítottjának elfogásához.
Leégett a szombatra virradóan a Retyezát-hegység Pietrele-völgyében lévő Encián (Gențiana) menedékház.
Június 1-jétől 6,5 százalékkal nő a Romgaz alkalmazottainak fizetése. Az erről szóló memorandumot pénteki ülésén hagyta jóvá a kormány.
Úgy tűnik, a munkakeresők nem a pénteki sepsiszentgyörgyi munkaerőbörzén felkínált állásokra pályáztak, a cégek pedig nem a megjelenteket keresték. A szakképzett munkások számára volt a legbőségesebb a kínálat.
Meggyilkoltak pénteken a Bihar megyei Perbáthidán egy 18 éves lányt, a rendőrség több mint hat órán át tartó keresés után fogta el délután a gyilkosság fő gyanúsítottját.
Idén 23. alkalommal gyűlnek össze a Maros megyei civil szervezetek Marosvásárhely központjában azzal a céllal, hogy erősítsék az együttműködést egymás és a lakosság között, és bemutatkozási lehetőséget biztosítsanak a civil szervezetek számára.
Megsérült pénteken Szeben megyében egy másfél éves kislány, miután kinyitotta a kocsi ajtaját, és kiesett a mozgó járműből – közölte a megyei rendőrség.
Felborult egy személyautó Mezőbodonban péntek este, két személy megsérült a balesetben. A forgalom mindkét irányba megbénult.
szóljon hozzá!