
Nagyon elenyészőnek mutatkozik az érdeklődés a receptre kiváltható jódtabletták iránt
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kovászna megyébe 306 ezer jódtabletta érkezett, ebből kevesebb mint 3 ezret vettek át az arra jogosultak.
2022. október 26., 15:322022. október 26., 15:32
Ágoston László a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, hogy az egészségügyi minisztériumtól 306 ezer tablettát kaptak a mintegy 220 ezer fős lakosságra számolva, a dózist ugyanis a háziorvos határozza meg.
Az első forgatókönyv az volt, hogy a családorvosok osztják szét a kálium-jodid tablettákat, de ők nem vállalták, ezután a gyógyszertárakra bízták a feladatot, a patikák is önkéntes alapon vesznek részt ebben az akcióban, Háromszéken mindössze 16 egység jelentkezett.
Ezek sincsenek egyenletesen megoszolva a megye területén, a többség a Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen van, valamint a két város közötti falvakban.
Ez azért nem jelent gondot, mert érdeklődés sincs – szögezte le Ágoston László.
Ilyen körülmények között 82 ezer tablettát adtak át a gyógyszertáraknak, ebből kevesebb mint 3 ezret váltottak ki a kedvezményezettek, több mint 220 ezer tabletta van a közegészségügyi igazgatóság raktáraiban. A gyógyszerek szavatossága 2025-ben jár le.
A kálium-jodid tablettát csak a családorvos által felírt recept alapján lehet kiváltani, bevenni csak hatósági felszólításra, nukleáris baleset esetén kell. Románia a megelőző intézkedést az ukrajnai katonai konfliktus és a nukleáris támadás vagy baleset veszélye miatt kezdeményezte.
Kevesebb mint egy hónap alatt már a második medvét lőtték ki Brassó leginkább medvejárta, Rakodó nevű lakónegyedében – közölte pénteken a város polgármesteri hivatala.
Különösen magas hőmérsékletekre, helyenként kánikulára és kellemetlen hőérzetre vonatkozó figyelmeztetést, illetve elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A hőhullám Maros megyét is érinti.
Kiemelték és a midiai kikötőbe vontatták csütörtökön a térségben márciusban elsüllyedt Astana vontatóhajót.
Pénteken, a tanórák után kezdődik a nyári vakáció az iskolások számára.
Dominic Fritz csütörtökön jogerősen elvesztette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség ellen indított perét a legfelsőbb bíróságon. Az ANI korábban érdekellentétet állapított meg vele szemben.
Portugália és Szlovákia drónelhárító rendszereket ajánlott fel Romániának – nyilatkozta Nicușor Dan a csütörtöki EU-csúcs előtt.
Medve jelenléte miatt küldtek Ro-Alert üzenetet a csíkszeredaiaknak csütörtökön este.
Nem a régóta várt játékmenet előzetessel, hanem egy bejelentéssel rukkolt elő a Grand Theft Auto VI kiadója, a Rockstar Games csütörtök délután.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy indulni készül a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért.
szóljon hozzá!