
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elsősorban helyi népi mesterek és előadók népesítik be hétvégén a székelyudvarhelyi Székelytámadt-várat, ahol újra megszervezik a Míves Emberek Sokadalmát (MES). A 18. kiadásához érkezett háromnapos fesztivál szervezői számos újdonsággal és meglepetéssel is készültek.
2021. július 13., 17:172021. július 13., 17:17
2021. július 13., 17:192021. július 13., 17:19
A MES, Románia egyetlen népművészeti fesztiválja azért jött létre huszonegy évvel ezelőtt, hogy a városba látogató turistáknak, vendéglátóknak, szállásadóknak és kézműveseknek kapcsolati lehetőséget biztosítson – mondta Lőrincz Zsuzsánna, az Artera Alapítvány elnöke. Azt ígérte, hogy
Czirjék Katalin fesztiváligazgató szerint nem látogatókat, hanem résztvevőket várnak, hiszen a népművészetet nem mint muzeális értéket mutatják be a közönségnek, hanem közös alkotásra hívják őket. Kifejtette,
Kuriózumként mesélő személyeket is lehet „kölcsönözni,” de lesz piknikkosárverseny is – tudtuk meg a szervezőktől.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Természetesen a turistákra is gondoltak, hiszen a városba látogatók a környék kulturális antropológiájára is kíváncsiak – tette hozzá Bíró Barna Botond, az eseménybe társszervezőként bekapcsolódó Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
A MES rólunk szól – fogalmazott Bartalis Izabella, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont menedzsere. Hozzátette, ezért végül úgy határoztak, elsősorban helyi résztvevőket hívnak.
akiknek az elmúlt időszakban nem sok lehetőségük volt tudásukat megmutatni. Ugyanakkor a székelyudvarhelyieknek sem volt alkalmuk helyi kultúrával, értékekkel töltekezni, az idei fesztivál tehát mindenki számára hiánypótló lehetőség.
Belépő nem lesz, tombola igen
Az idei MES-re ingyenes a belépés, viszont tombolajegyeket lehet vásárolni, sorsolás minden este lesz. Emellett a helyszínen adományozni lehet a Dévai Szent Ferenc Alapítványnak. A jótékonykodók karszalagot, hűtőmágnest és tombolajegyet is kapnak cserébe.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország 14 megyéjében.
Erősödött szerdán a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,42 banival (0,08 százalékkal) 5,2344 lejre csökkent a keddi 5,2386 lejről.
A kiskérődző-pestis miatt nem lehet Maros megyéből az uniós országokba exportálni a bárány- és juhhúst, nem lehet a megyéből kivinni az állatokat, és az áthaladó állatszállítókat is le kell fertőtleníteni. Ez utóbbit a rendőrség ellenőrzi.
Az Európai Unióban 2025-ben 0,1 százalékponttal, 6 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Idén áprilisban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének.
szóljon hozzá!