
60-65 évesen már nem annyira „legényes” az ember, a „leányok” is meglassulnak
Fotó: Háromszék Táncegyüttes/Facebook
Beadvánnyal fordult Raluca Turcan művelődési miniszterhez a Romániai Magyar Néptánc Egyesület, illetve annak nevében Virág Endre elnök, hogy töröljék el azt a korábbi törvénymódosítást, amelynek eredményeképpen a néptáncosok kikerültek a korábbi nyugdíjba vonulásra feljogosító, különleges munkakörülmények között dolgozók köréből. Így nekik a 65 éves nyugdíjkorhatárig táncolniuk kellene.
2024. február 23., 10:182024. február 23., 10:18
A tavaly decemberben kiközölt 2023/360-as törvényben a korhatár előtti nyugdíjazásra jogosultak köréből kikerültek a néptáncosok, csak a balett-táncosokra vonatkozóan maradt érvényes ez a jog. Nekik még mindig lehetőségük van minden munkaév után hat hónapot nyerni a korábbi nyugdíjazáshoz.
Ez a rendelkezés katasztrofális hatással lesz a táncosokra, illetve erre a művészeti ágra – érvel az elnök a beadványban, hiszen ha a nőknek a 63, férfiaknak a 65 éves korhatárig kellene táncolniuk, akkor
Ez már csak azért is lehetetlen, mert egy táncos már 40–45 év fölött sem rendelkezik olyan koncentrációs és fizikai állóképességgel, hogy egy 60–90 perces műsorban helytálljon.
Részlet a Háromszék Táncegyüttes Munkácsy festményeit feldolgozó Ecce homo című előadásából
Fotó: Háromszék Táncegyüttes/Facebook/Ádám Gyula fotója
Az említett okok miatt kéri tehát a néptáncegyesület, hogy
A diszkrimináció különösen a magyar hivatásos néptáncegyütteseket érinti rosszul, ezekből Erdélyben jelenleg hat működik: a Maros Művészegyüttes, a Háromszék Táncegyüttes, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, az Udvarhely Néptáncműhely, a Nagyvárad Táncegyüttes és a Bekecs Néptáncegyüttes. Mindannyian tagjai a Romániai Magyar Néptáncegyesületnek, amely jelenleg több mint 60, hivatásos és műkedvelő néptánccsoportot képvisel. A beadványba foglaltakkal egyetértenek a sepsiszentgyörgyi Theansa Családi Alapítvány (a táncosok kis szakszervezeti csoportja) képviselői is.
Virág Endre érdeklődésünkre elmondta, az általa vezetett Háromszék Táncegyüttesnél harmincnégy év óta három nő ment 48 évesen nyugdíjba.
„Mentálisan és fizikailag is megterhelő foglalkozásról van szó, amelyet a családi élettel is nehéz összeegyeztetni. A néptáncosok korai nyugdíjazása pedig nem jelent olyan terhet az államkasszának, amely indokolná a kiiktatásukat a kedvezményezettek köréből” – zárta beszélgetésünket a Romániai Magyar Néptánc Egyesület elnöke.
Jóval fagypont alatti értékekkel indult az új év országszerte, a legalacsonyabb hőmérsékleti érték a mínusz 20 Celsius-fokot is alulmúlta. Székelyudvarhelyen hidegebb volt, mint Csíkszeredában.
A 2026-os országgyűlési választáson Orbán Viktor miniszterelnök arra kér mandátumot, hogy Magyarország kimaradjon az európai háborúból – erről a kormányfő szerdán, az M1 aktuális csatornának adott évzáró interjúban beszélt.
Az új évben uralkodjék közöttünk a megértés és a szeretet, találjunk rá mindannyian az összetartozás örömére – hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök szerda éjfél után a közmédiában.
Lakóház gyulladt ki Marosvásárhelyen a január elsejére virradóra. A tűzben két, 13 és 16 éves lány szenvedett égési sérüléseket, egyikük életveszélyes állapotban került kórházba.
Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.
Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.
November 12-én érkezik a magyarországi mozikba a Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés romantikus vígjáték második része – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán az MTI-vel.
A jövőben hivatalos polgárőrséget hoz létre a kászonaltízi önkormányzat, ugyanis az elmúlt időszakban történt kászonjakabfalvi gyújtogatások után belátták: szükség van a járőrőrözésekre. Addig is önkéntes alapon már elkezdték a tevékenységet.
Eddig csaknem 150 tonna pirotechnikai eszközt koboztak el a hatóságok a Tűzijáték elnevezésű országos akció során.
A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) 2026-ban 250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi – közölte szerdán a Facebook-oldalán Cristian Pistol.
szóljon hozzá!