
Végül mégiscsak elbontják, de előbb kisajátításokra lesz szükség
Fotó: Pinti Attila
Nyolc éve vásárolta meg a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a rendszerváltás utáni magánosítás következményeként leromlott belvárosi Bodok-szálló épületét. Antal Árpád polgármester a csütörtöki sajtótájékoztatón bejelentette, már idén télen elkezdődhet az egykori szálloda és a környező épületek bontása, átmenetileg parkolóhelyeket alakítanak ki, majd a tervek szerint a magyar állam támogatásával hat művelődési intézménynek otthont adó, a belváros képét teljesen meghatározó kulturális központ épül.
2022. augusztus 11., 19:182022. augusztus 11., 19:18
Amikor megvásárolták a hotel épületét, felmerült a gondolat, hogy felújítják és szállodaként működtetik, de végül úgy döntöttek, ez nem lenne tisztességes a versenyszférával szemben, ezért
– idézte fel Antal Árpád. Nehéz elhatározás volt, de 2020 februárjában végül bejelentették, hogy lebontják, majd a sepsiszentgyörgyi és a Kovászna megyei önkormányzatok, illetve a Sapientia Alapítvány összefogásával modern kulturális központot építenek fel a helyére.
halasztva a városrendezési terv jóváhagyását, végül a prefektúra és a bíróság elgáncsolta az önkormányzatok és a Sapientia Alapítvány társulását, arra hivatkozva, hogy közintézmény nem társulhat magán jellegű szervezettel.
ezért új forgatókönyv kellett a kulturális központ megvalósítására” – mondta Antal Árpád.
A Sapientia Alapítvány tulajdonában van több, a szálloda szomszédságában lévő ingatlan, ezeket
Heteken belül elkészülhet a bontásról a tanulmány, és akkor ki tudják írni erre a közbeszerzést. A bontás lepapírozása egyébként ugyanolyan bonyolult, mint az építkezéseké, számos állami hatóság engedélyét meg kell szerezni.
ugyanakkor a polgármester megnyugtatta a környéken lakókat, hogy más épületeket nem sajátítanak ki.
A tervezett kulturális központról a budapesti MÜPÁ-t tervező Zoboki Gábor műépítész készített tanulmányt, felmérve a helyszínt és az érintett művelődési intézmények igényeit. Olyan épületet akarnak, amely illeszkedik a városközpontba.
A kulturális központ hat művelődési intézménynek – a Tamási Áron Színháznak, a Cimborák Bábszínháznak, az M Studio Mozgásszínháznak, a Bod Péter Megyei Könyvtárnak, a Gyárfás Jenő Képtárnak, valamint egy ezután létrejövő filharmóniának – biztosít székházat. Mindegyiknek lesz saját épületrésze, és egy közös tér is, amely a város fedett főtere lehetne.
Az épület megtervezésére nemzetközi pályázatot írnak ki. A központ építését ugyanakkor hátráltatja a háború és a gazdasági válság. Antal Árpád emlékeztetett, Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt mondta, azokat a beruházásokat folytatják, amelyek el vannak kezdve.
Legkésőbb jövő tavasszal elkezdik a campus építését, hiszen annak a tervei és a területe is elő van készítve – mondta még el Antal Árpád.
A kormánykoalícióban az a döntés született, hogy újból megpróbálhatja megszerezni a város az elhanyagolt kultúrpalotát – mondta Antal Árpád. Ezzel évek óta kísérleteznek sikertelenül, még az épület tulajdonjogát sem sikerült tisztázni, mert nem egyértelmű, kik az egykori kommunista szakszervezet jogutódai. Ha mégis sikerül megszerezni az épületet, akkor ott alakítanák ki a leendő filharmónia előadótermét. De az sem kizárt, hogy a központba tervezett művelődési központ funkcióinak egy részét a tavaly megvásárolt egykori dohánygyár épületébe helyezik át.
Nicușor Dan államfő vasárnap bejelentette, hogy elfogadja Donald Trump amerikai elnök meghívását és részt vesz a Béketanács jövő heti washingtoni ülésén.
Idén januárban 4 698 070 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 1489-cel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2779 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár vasárnap közzétett adataiból.
Több mint hatszáz járművezetőnek vonták be a jogosítványát az elmúlt 24 órában végzett ellenőrzések során, 96-nak gyorshajtás, 170-nek alkohol hatása alatti vezetés miatt – derül ki a Román Rendőrség vasárnapi közleményéből.
Otthonában ölték meg egy fejszével az olténiai Vela község 56 éves, liberális párti (PNL) helyi tanácsosát, korábbi alpolgármesterét. A gyilkosság fő gyanúsítottja egy helybéli fiatalember, aki az áldozat farmján dolgozott.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 1 óra 54 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Szikladarabokat helyeztek ki Temesvár egyes utcáiban a járda szélén lévő zöldterületekre, hogy megakadályozzák a parkolást. Vannak, akik kifogásolják az intézkedést.
Alsósófalva utcái zeneszótól és tánctól voltak hangosak szombaton. Csattogtak az ostorok, perdültek a szoknyák, idősek és fiatalok maskarába bújva űzték el a telet a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatón. Idén a szentegyházi csoportot kísértük el.
Öt megyében, közöttük Maros és Hargita megyében is közúti ellenőrzést tartanak a rendőrök vasárnap a 15-ös országúton.
Nyersen felvágva vagy árnyékos helyen szárítva, továbbá olajként vagy ecetként egyaránt használják, mifelénk főként pityóka- és bárány(fej)levesek készítésekor. A tárkonyról lesz szó, ha már azt tartjuk a legautentikusabb zöldfűszerünknek. De az is!
Több mentőegységet riasztottak, köztük egy mentőhelikoptert is Marosvásárhelyről, miután szénabála zuhant egy hétéves gyermekre a Szeben megyei Szászivánfalván.
2 hozzászólás