Hirdetés
Hirdetés

Hatalmas járműkonvojjal tiltakoztak az autópálya tervezett nyomvonala ellen

•  Fotó: Bíró Blanka

Fotó: Bíró Blanka

Kilométeres sorokban vonultak fel a járművek Sepsiszentgyörgy határában szombaton délelőtt, ilyen módon tiltakoztva a háromszéki Illyefalva, Szentkirály és Aldoboly, valamint a Brassó megyei Vámoshíd lakói a településeik közelében elhaladó A13-as Brassó és Bákó közötti autópálya nyomvonala ellen.

Bíró Blanka

2022. április 09., 17:232022. április 09., 17:23

A traktorok, személygépkocsik, mezőgazdasági gépek sora Sepsiszentgyörgy határától a szentkirályi eltérőig tartott, a szervezők becslése szerint

a nyomvonal által érintett mind a négy faluból minden mozdítható járművel kivonultak a tiltakozók.

A több mint egy kilométeres konvoj végigvonult Illyefalván, Aldobolyon, Vámoshídon, majd a szászhermányi körforgalomnál visszafordultak a kiindulópontig.

Hirdetés

Idézet
Az volt a cél, hogy a tiltakozás a holdról is látszódjon, de Sepsiszentgyörgyről és Bukarestből mindenképpen, ezt el is értük

 – mondta el Benkő Árpád az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) illyefalvi önkormányzati képviselője, a nyomvonal elleni petíció, és a szombati megmozdulás egyik kezdeményezője. Kifejtette, hogy az autópályát építtető Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaságtól (CNAIR)

kaptak ugyan egy hivatalos választ a tiltakozó beadványukra, de abban nem mondják ki, hogy változtatnak vagy sem a nyomvonalon, viszont minden érvet felsorakoztatnak a jelenlegi változat mellett.

•  Fotó: Bíró Blanka Galéria

Fotó: Bíró Blanka

„Fontosnak tartottuk, hogy ne tüntetéssel, hanem párbeszéddel kezdjünk, nekünk is fontos az autópálya, nem az egész nyomvonal ellen tiltakozunk, hanem

Idézet
a településeinket hátrányosan érintő 15 kilométeres szakasz módosítását kérjük.

Ha azt megváltoztatják, a következő három éven belül megépülhet a sztráda, ha nem, bírósági úton akadályozzuk meg a projektet” – mondta Benkő Árpád. Hozzátette: mivel az elmúlt másfél- két hónapban nem találtak meghallgatásra, a bíróságon keresik az igazukat. Elmondása szerint 

minden, a projekttel kapcsolatos okiratot külön támadnak meg, addig húzzák az időt, amíg sikerül elérni a céljukat.

Első körben az építtető CNAIR-nak, a mezőgazdasági minisztériumnak, a kormánynak, és a két érintett megye vezetőinek is küldenek figyelmeztető levelet, hogy a továbbiakban ne költsenek egy lejt sem erre a projektre, mert ezen a szakaszon, ha kell az Európai Bíróságon akadályozzák meg a sztráda építését.

Egyelőre több tiltakozást nem terveznek, abban bíznak a szombati elég arra, hogy a döntéshozók lássák: a felháborodás nem lankadt.

Idézet
Lehet, hogy arra számítottak, hogy beletörődünk a szerintük megváltoztathatatlanban, ám a szombati tiltakozás jelzi, nem ez történt

– mondta Benkő Árpád, aki úgy érzi, a megrendelőnek nem is annyira fontos a sztráda, és azt sem bánják, ha nem épül meg három éven belül.

•  Fotó: Bíró Blanka Galéria

Fotó: Bíró Blanka

A tiltakozáson részt vett Fodor Imre Illyefalva polgármestere is, aki elmondta, támogatja a megmozdulást, nehezményezi, hogy a CNAIR válaszlevelében úgy fogalmaz, a helyi közösségekkel már konzultáltak. A polgármester leszögezte:

két egyeztetés volt, egyik 2020 decemberében, akkor szó sem volt az utólag véglegesített nyomvonalról, 2021 júniusában pedig ő több érvet is felhozott az akkor bemutatott negyedik változat ellen.

Többek között azt hogy az illyefalva és Aldoboly közé tervezett feljáró „megnyomorítja” a két falu lakóinak az életét.

A nyomvonal által érintett négy falu lakói azért tiltakoznak, mert az autópálya túl közel halad el a házaikhoz, elvágja a lakókat a megművelhető földjeik nagy részétől, és mivel a sztráda a főúttal párhuzamosan haladna, a zaj- és a környezetszennyezés rontani fogja a falusiak életminőségét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 07., kedd

Július második felében indul a roncsautó-program

Július 20-án indul a magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautó-program, a jelentkezési időszak pedig december 31-ig tart – jelentette be kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).

Július második felében indul a roncsautó-program
Hirdetés
2026. július 07., kedd

Közös erővel használnák ki a meglévő és az épülő kórházak lehetőségeit a betegek érdekében Marosvásárhelyen

Az emberi és anyagi erőforrások hatékonyabb kihasználása, a közös országos és uniós pályázatok jobb kiaknázása érdekében egészségügyi konzorciumot hoztak létre Marosvásárhelyen. A rivalizálás helyett összefogtak a beteg gyógyulása érdekében.

Közös erővel használnák ki a meglévő és az épülő kórházak lehetőségeit a betegek érdekében Marosvásárhelyen
2026. július 07., kedd

Általános sztrájkba lépnek augusztus 28-án az egészségügyi alkalmazottak

A Sanitas szakszervezeti szövetség országos tanácsa keddi rendkívüli ülésén a teljes egészségügyi ágazatot érintő általános sztrájk meghirdetéséről döntött a kormány gazdaság- és társadalompolitikája elleni tiltakozásul.

Általános sztrájkba lépnek augusztus 28-án az egészségügyi alkalmazottak
2026. július 07., kedd

Hat törvénytervezetet kell elfogadnia a parlamentnek a rendkívüli üléssszakban az uniós források lehívásáért

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy júliusban és augusztusban Románia legfontosabb feladata az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó uniós források lehívása.

Hat törvénytervezetet kell elfogadnia a parlamentnek a rendkívüli üléssszakban az uniós források lehívásáért
Hirdetés
2026. július 07., kedd

Kolozs megye az első az országban érettségi eredmények tekintetében

Kolozs megye az országban az első helyen áll az érettségi vizsgaeredmények tekintetében, 14 iskolában pedig 100 százalékos a sikeresen vizsgázó diákok aránya – tájékoztatott kedden a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség (ISJ).

Kolozs megye az első az országban érettségi eredmények tekintetében
2026. július 07., kedd

Két veszélyes fával kevesebb a csíkszeredai központi parkban

Két öreg fűzfát vágtak ki kedd délelőtt a csíkszeredai központi parkban. A kivágott fák betegek, üregesek voltak, egy újabb vihar esetén a kidőlés fenyegette őket.

Két veszélyes fával kevesebb a csíkszeredai központi parkban
2026. július 07., kedd

Ezek lettek Székelyföld legjobb érettségi eredményei

Közzétették az érettségi vizsga első eredményeit kedd délelőtt. Székelyföldön több kiemelkedő eredmény is született: Maros megyében egy diák maximális, 10-es átlagot ért el, Hargita és Kovászna megyében is 9,9 feletti átlagokkal zártak a legjobbak.

Ezek lettek Székelyföld legjobb érettségi eredményei
Hirdetés
2026. július 07., kedd

Szélviharokra, zivatarokra és jégesőre figyelmeztetnek, Erdélyre is sárga riasztás érvényes

Sárga jelzésű időjárási figyelmeztetéseket adott ki keddre és szerdára az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), légköri instabilitás, megerősödő szél és viharok miatt.

Szélviharokra, zivatarokra és jégesőre figyelmeztetnek, Erdélyre is sárga riasztás érvényes
2026. július 07., kedd

Megmentették a faragott köveket, most visszaadják a városnak

Az elmúlt években a marosvásárhelyi állatkert vezetősége a Bernády György polgármester korából származó faragott burkolóköveket és szegélyköveket összegyűjtötte és megőrizte, most pedig visszaadja őket.

Megmentették a faragott köveket, most visszaadják a városnak
2026. július 07., kedd

Eljött a nap, közzétették az érettségi-eredményeket

Közzétették kedden a nyári érettségi vizsga eredményeit.

Eljött a nap, közzétették az érettségi-eredményeket
Hirdetés