
Az egyik étolaj-gyűjtőpont Gyergyószentmiklóson
Fotó: Bagi József
A gyergyószentmiklósi önkormányzat lehetőséget teremt a városlakók számára, hogy környezetkímélő módon szabaduljanak meg a használt étolajtól. Egy székelyudvarhelyi céggel partnerségben hat konténert helyeztek el a város különböző pontjain. Ide lehet majd a műanyag palackokba töltött elhasznált olajat bedobni.
2022. február 17., 14:402022. február 17., 14:40
2022. február 17., 15:562022. február 17., 15:56
Hat darab, 1 méter 30 centiméter magas, használati utasítással ellátott, zöld étolajgyűjtő konténert helyeztek ki Gyergyószentmiklós több pontjára, hogy a lakosság ilyen módon is óvja a környezetet, és
„Egy székelyudvarhelyi cég és a gyergyószentmiklósi önkormányzat együttműködése eredményeként hat sütőolaj-gyűjtőpontot helyeztek ki a városban.
– magyarázta Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere.
A székelyudvarhelyi céggel kötött együttműködés eredményeként ezek a használt étolajgyűjtő konténerek gyakorlatilag semmilyen anyagi költséggel nem terhelik a várost, amennyiben a lakosság igényelné, bővíthető a konténerek száma.
Jelenleg ezek a használt étolaj-gyűjtőpontok
a Bucsin negyed 26 szám, illetve a 8-as tömbház melletti üzletnél találhatóak,
továbbá a Virág negyedben az ANL-s tömbházaknál,
a Virág negyedi parkkal szembeni üzletsornál,
valamint a 38-as tömbház mellett, a kazánházzal szemben találhatóak,
a hatodik gyűjtőpont pedig a zöldségpiacnál van kihelyezve.
Fontos, hogy csak használt vagy lejárt szavatosságú étolaj, sütőzsír kerüljön a gyűjtőalkalmatosságba,
Az összegyűlt mennyiséget kétheti rendszerességgel üríti majd a cég, az olaj legnagyobb hányadát aszfaltkészítésnél hasznosítják újra.
A kis közösségükben elismert, a magyarságért sokat tevékenykedő hétköznapi hősöket tüntettek ki vasárnap délután Könyv és Gyertya díjjal Marosvásárhelyen. Az alkalmat a legendás Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje tette emlékezetessé.
Koszorúzással, beszédekkel, néptánccal és imával emlékeztek meg vasárnap késő délután Nyergestetőn az 1848–1849-es szabadságharc hőseiről. A történelmi helyszínen tartott ünnepségen több százan rótták le tiszteletüket a székely honvédek előtt.
„A magyarok Istene mindenütt ott van, ahol a világon magyarok élnek” – fogalmazott a Sepsiszentgyörgy központjában tartott március 15-i ünnepségen Répássy Róbert igazságügyi államtitkár.
Száraz növényzet gyúlt ki a Marosvásárhely közeli Jedd területén március 15-én délután. A tűzoltók nehezen megközelíthető területen küzdenek a lángokkal, amelyek már átterjedtek az erdős terület aljnövényzetére és egy hétvégi ház kerítésére is.
Katonai eledeleket idéző gulyással, történelmi visszatekintéssel és muzsikával emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház udvarán. Ez volt a huszadik márciusi katonaeledel-kóstoló.
Sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján mondott ünnepi beszédében.
Tűz ütött ki vasárnap délelőtt a Prahova megyei Puchenii Moșneni település műemlék templomában, nincsenek áldozatok.
Nicușor Dan román államfő is köszöntötte a romániai magyarokat a nemzeti ünnep alkalmából.
A nemzet ereje nem abból fakad, hogy külön-külön erősek vagyunk, hanem abból, hogy számíthatunk egymásra, bízunk egymásban és kiállunk egymásért – hangoztatta a magyar nemzeti ünnep alkalmából közzétett üzenetében vasárnap Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök vasárnap köszöntötte a romániai magyar közösséget a magyarok nemzeti ünnepe alkalmából, kifejezve tiszteletét és elismerését a közösség Románia fejlődéséhez való hozzájárulásáért.
szóljon hozzá!