
Tíz évvel ezelőtt egyes helyeken még májusban is ültették a burgonyát. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kozma Béla agrármérnök, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője a háromszéki termőföldek állapotáról szólva elmondta, a saját terepjárásaiból és tapasztalataiból, valamint az igazgatósághoz beérkező helyzetjelentésekből ítélve a háromszéki termőföldeken nem okoztak jelentősebb károkat az előző hónapok hőmérséklet-ingadozásai. Kivétel talán csak a repce, ahol a becslések szerint 15–20 százalékkal csökkenhetnek az idei hektárhozamok.
2024. április 11., 10:582024. április 11., 10:58
Összességében Kovászna megye termőföldjein jobbak a kilátások, mint némelyik dél-romániai megyében, ahol például február folyamán nagy gondokat okoztak a nappali és éjszakai hőmérséklet-ingadozások, sok helyen
Az igazgatóság vezetője rámutatott, az utóbbi időszakban tapasztalható felmelegedés nagyban segíti azokat a termelőket, akik esetleg lemaradtak valamilyen munkálattal.
„A háromszéki gyümölcsösök is jó állapotban mutatkoznak, otthon nekem is vannak gyümölcsfáim, és
– mondta Kozma Béla, aki utalt arra is, hogy a farmgazdálkodók számára országszerte aggodalmat kelt az ukrán–orosz háború elhúzódása, az ukrajnai helyzet ugyanis kihatással van a szomszédos országok mezőgazdaságára.
A szakértő kiemelte a tavalyi háromszéki burgonyatermesztési eredményeket, hasonlóan jó hektárhozamokban reménykednek idén is.
Burgonyából például 2023-ban hektáronként 24 077 kilogrammnyi termést sikerült betakarítani, ami több mint négy tonnával haladja meg az előző évi átlagot, miközben az országos átlag 22 000 kilogrammot tett ki.
A Kézdiszéken hozzávetőleg 500 hektáron gazdálkodó Szőcs Szabolcs agrármérnök is megerősítette,
A burgonyaültetéssel közel 90 százalékban már végeztek, ami főleg annak köszönhető, hogy a tavaszi mezei munkálatok tekintetében idén „két héttel előbb járunk” az előző években megszokotthoz képest.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden este kijelentette, hogy a kormánynak a korábbi döntését felülvizsgálva a felére kellene csökkentenie helyi adókat és illetéket, mert „nem lehet a nép ellenében kormányozni”.
Noha az európai uniós elvárásoktól messze elmarad a hulladék-újrahasznosítás aránya Hargita megyében, a gyergyóremetei hulladéklerakó láthatóan nagyot javított a megye hulladékgazdálkodási adatain. A települések között viszont nagy különbségek vannak.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint jelenleg egyetlen pártnak sem érdeke a kormány megbuktatása, mert „ebben a Románia számára sorsdöntő időszakban” senkinek sem áll érdekében a kormányválság.
A gyermeknevelési díj egészségbiztosítási járulékkötelezettségének (CASS) eltörlését sürgette kedden a Facebook-oldalán a munkaügyi miniszter.
A Országos Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökség (ANPIS) kedden bejelentette, hogy ebben a hónapban korábban utalják a szociális juttatásokat, mivel február 8., a megszokott kifizetési nap vasárnapra esik.
Hivatalos lépéseket tesznek a kormánynál az adóterhek mérséklése érdekében: a helyi adók felülvizsgálatát kezdeményezik – jelentette be az RMDSZ. A szövetség szerint a kormány sürgősségi kormányrendelettel lépni tud.
Idén januárban 33 százalékkal kevesebb új autót helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 első hónapjában – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) kedden közzétett előzetes adataiból.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító intézkedései az ország stabilitásának legfőbb pilléreit gyengítik.
A várakozás, bizakodás ellenére úgy tűnik, nincs lehetőség arra, hogy a helyi önkormányzatok csökkentsék a 2026-os évre vonatkozó helyi adók mértékét. A pénzügyminisztérium álláspontja szerint ez törvénybe ütköző lenne.
Vizsgálatot indított a Szeben megyei gyermekvédelem annál a kürpödi (Chirpăr) családnál, amelynek két gyermeke egy patakba fulladt hétfőn.
szóljon hozzá!