Vérüket adják a szegényekért

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Húsvéti véradási akciót szervez a Máltai Szeretetszolgálat. A véradás ellenében kapott ételjegyek egy részét a város hajléktalanjainak adományozzák.

Szabó Enikő

2014. április 15., 15:362014. április 15., 15:36

2014. április 15., 16:112014. április 15., 16:11

„Eddig mintegy harminc jelentkezőnk van, akik április 16-án reggel 8 órától kezdődően sorba állnak a véradásért a sepsiszentgyörgyi vérközpontnál” – számolt be Székely Róbert. A Máltai Szeretetszolgálat által működtetett, Csíki lakótelepi szociális tömbház hajléktalanszállójának vezetője szerint a Máltai Ifjúság szervezetének mintegy 20 önkéntese is részt vesz az akcióban. A civil szervezet önkénteseinek célja, hogy a véradás ellenében kapott ételjegyek egy részét a város hajléktalanjainak adományozza, tekintettel az ünnepi időszakra.

A felhívás szerint vért adhatnak azok a 18 és 60 év közti személyek, akiknek testsúlyuk nem kevesebb, mint 55 kilogramm, nem állnak gyógyszeres kezelés alatt és nem szenvednek gyógyíthatatlan betegségben. A vérvételt egy vizsgálat előzi meg, amely kimutatja alkalmas-e a jelentkező donornak, de egy hét után igényelhető egy komplexebb véranalízis is.

„A véradást követően mindenkit megillet 7 darab 9,35 lej értékű ételjegy, amelynek felét adományként kérik majd el a szociális szervezet dolgozói. Az összegyűlt ételjegyeket a Városi Hajléktalanszállóban meghúzódó rászorulók húsvéti étkeztetésére fordítják az ünnepek alatt” – tájékoztatott Székely. Hangsúlyozta, a gyűjtésen kívül fontos szempont az is, hogy magával a véradással betegek nagy segítségére lehetnek, hiszen hiánypótló tevékenységről van szó, mert a kórházak országszerte vérhiánnyal küzdenek.

Az intézményvezető arról is beszámolt, hogy ebben az évszakban általában visszaesik a hajléktalanszállót igénybevevők száma, de átlagosan így is 26-30 fő húzza meg magát ott esténként, köztük három nő. A rászorulók ebben az esős időjárásban este nyolcra átázva érkeznek a szállóra, ahol tisztálkodhatnak, és tiszta ruhákat, szendvicset, illetve meleg teát kapnak. A szállónak dolgozik egy orvos és egy pszichológus is, hiszen a hajléktalanok minden fertőző, veszélyes betegségéről tudniuk kell, hogy azok terjedését megakadályozhassák. A vérvizsgálataikat is a vérközponttal kötött egyezségként említette Székely. Ami a szerdai véradási kampányt illeti, felhívta a figyelmet, hogy részvételi szándék előrejelzése szükséges április 15-e délután 18 óráig a szervezet székhelyén.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2025. december 06., szombat

Elismerés a háromszéki tűzoltóság legaktívabb önkénteseinek

Decemberben ünnepeljük azokat, akik önzetlenül, szabadidejüket feláldozva dolgoznak a közösségért. A háromszéki tűzoltóság legaktívabb önkénteseit köszöntötte ebből az alkalomból: Fazakas Botondot, Bartos Mónikát és Suciu Ștefant.

Elismerés a háromszéki tűzoltóság legaktívabb önkénteseinek
Hirdetés
2025. december 06., szombat

Szigorított szabályozás: akár öt év börtön is járhat a petárdázásért

Bűncselekménynek minősül, és börtönnel büntethető ez év augusztusától a nagyobb pirotechnikai eszközök használata, az elkövetőket azonban nehéz tetten érni, mivel általában saját ablakukból dobják ki a petárdákat.

Szigorított szabályozás: akár öt év börtön is járhat a petárdázásért
2025. december 05., péntek

Késő esti vacsora: élelemért merészkedett be Sepsiszentgyörgyre a róka – videóval

Szeméttárolók környékén bóklászó rókát kaptunk lencsevégre Sepsiszentgyörgy egyik bevásárlóközpontjának közelében. A megyei főállatorvos szerint a ragadozó állat nem jelent veszélyt az emberre, de kerülni kell a vele való kontaktust.

Késő esti vacsora: élelemért merészkedett be Sepsiszentgyörgyre a róka – videóval
2025. december 04., csütörtök

Oroszországtól és az Egyesült Államoktól remél segítséget kisebbségi kérdésekben Kulcsár-Terza József

A romániai magyarság jogainak érvényesítése érdekében két nagyhatalom, Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok nagykövetségéhez is írásbeli kéréssel fordul segítségért a Magyar Polgári Erő (MPE) elnöke, Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő.

Oroszországtól és az Egyesült Államoktól remél segítséget kisebbségi kérdésekben Kulcsár-Terza József
Hirdetés
2025. december 03., szerda

Nem kis ajándékkal érkezett Sepsiszentgyörgyre Lázár János miniszter

Lázár János építési és közlekedési miniszter szerdán bejelentette: a magyar kormány a Sapientia Alapítványon keresztül 2,8 milliárd forinttal járul hozzá a sepsiszentgyörgyi önkormányzattal közös, multifunkcionális kulturális központ építéséhez.

Nem kis ajándékkal érkezett Sepsiszentgyörgyre Lázár János miniszter
2025. december 03., szerda

Gyermeknevelés témában tartanak előadást Kovásznán

Ingyenes előadást szerveznek a gyermeknevelés témában Sisak Imola klinikai főpszichológus részvételével Kovásznán december 3-án, szerdán délután.

Gyermeknevelés témában tartanak előadást Kovásznán
2025. december 02., kedd

Saját szobájában lehet meglesni a Mikulást

Mikulás-lak nyílik a Székely Mikó Kollégium alatt, a volt Júlia virágüzletben. Egyes időpontokban az ablakon keresztül meg lehet lesni azt is, hogyan tevékenykedik a szobában a Mikulás.

Saját szobájában lehet meglesni a Mikulást
Hirdetés
2025. december 02., kedd

Adventi gondolatébresztő és könyvbemutató Újvárosi Katalinnal

Újvárosi Katalin unitárius lelkész, a Menjünk el Betlehembe című kötet szerzője tart adventi elmélkedést és könyvbemutatót december 2-án Csomakőrösön és Kovásznán.

Adventi gondolatébresztő és könyvbemutató Újvárosi Katalinnal
2025. december 02., kedd

A háziorvosok szerint beszélni kell a HPV elleni védőoltás jelentőségéről

A kedvezmények ellenére is ingadozó az érdeklődés a HPV elleni vakcina iránt Háromszéken. Megnéztük, hogyan zajlik a gyakorlatban az oltás, mit tapasztalnak a családorvosok, és tisztáztuk a jogosultsággal kapcsolatos kérdéseket is.

A háziorvosok szerint beszélni kell a HPV elleni védőoltás jelentőségéről
2025. december 02., kedd

Sepsiszentgyörgyön tart lakossági fórumot Lázár János

A volt dohánygyár épületében tartja első erdélyi lakossági fórumát Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere december 3-án, szerdán.

Sepsiszentgyörgyön tart lakossági fórumot Lázár János
Hirdetés