
A 29 éves felsőlemhényi Zsigmond János nyerte a Székely Vágtát a hét végén a maksai Óriáspince-tetőn 10 éves Timpex Amata nevű lovával. A budapesti Nemzeti Vágtán a székelyföldi előfutam első három helyezettje, Lemhény, Gyergyószentmiklós és Szotyor, valamint házigazdaként Sepsiszentgyörgy képviselheti a térséget.
2014. július 23., 19:282014. július 23., 19:28
2014. július 23., 19:562014. július 23., 19:56
– Mikor kezdett lovagolni?
– Amióta élek, egyetlen percig sem voltam ló nélkül, de kilencéves koromtól ülök nyeregben. Timpex Amata az első versenylovam, eddig igavonó állataim voltak. Most négy lovam van, két feketét szekérbe fogva használunk, van egy négyéves fiatal, és a tízéves Timpex Amata – őt Kancusnak becézzük.
A győztes lovat idén januárban hoztam el a nyíregyházi Timpex lovardából. Bódi Albert kézdivásárhelyi barátom tavaly ott volt a budapesti Nemzeti Vágtán, ott látta meg ezt a kancát, és amikor megtudta, hogy eladó, nekem ajánlotta. Sokat lovagoltunk, edzettünk együtt. Az elején akadtak problémák, alig bírtam vele, nehezen szoktunk össze, és rengeteget dolgoztam vele, de végül sikerült, meg is lett a sok munka eredménye.
– Hogyan viselkedett a ló a verseny előtt és alatt?
– Végig tudta, érezte, hogy mi következik. Csütörtök este levittem a helyszínre, az Óriáspince-tetőre, vasárnap estig nem is evett. Reggeltől estig ott volt a zab előtte, de nem törődött vele. Végig a pályára koncentrált, minden idegszálával a versenyre összpontosított. Akkor nyugodott meg, amikor hazaértünk, most már eszik rendesen, jól van.
– És mi volt a versenyzés taktikája? Szándékosan fogta vissza az elején, és húzott rá a második kör végén?
– Minden futamot megnéztem, a Góbé Futam döntője nagy élmény és tanulság volt, mi lovasok is ámulva néztük, ahogy a szotyori Bartha Ferenc Fecske nevű lovával az utolsó fél körben mind a három ellenfelét megelőzte. Az elődöntőben is próbáltam így taktikázni, de nagyon erős ellenfeleim voltak, a döntőben viszont kivártam az utolsó lehetőséget, amikor belső körön tudtam menni.
– Miként készülnek a Nemzeti Vágtára?
– Két-három hét szünetet tartunk mind a ketten, elsősorban a ló. Eszik, pihen, kicsaptam a kertbe. Azután kezdjük az edzésprogramot, hétfő, kedd, szerda edzés, csütörtök pihenő, majd péntek-szombaton újra munka, vasárnap pedig pihenés. Az edzésnapokon sokat járjuk a hegyeket, erdőt- mezőt, lépésben, ügetésben, hogy sokat járjon a ló. Napi másfél-két órát lovagolok.
– Becslése szerint, milyen esélyeik vannak a Nemzeti Vágtán?
– Nehéz ezt előre megmondani, hiszen ott nagyon komoly a mezőny, profi szinten lovagolnak. Ennek ellenére ettől a lótól minimum egy középdöntőt várok, hiszen tavaly is középdöntős volt Budapesten. Megpróbálom a lehető legtöbbet kihozni belőle.
Látványos győzelem a döntőben
Zsigmond János látványos és fordulatos döntőben győzött a Székely Vágtán. Lovát már a felvezető körben alig lehetett féken tartani, rajtra készen forgolódott, toporgott, ágaskodott. Az első körben a gyergyószentmiklósi László Pál Darius nevű lovával és a szotyori Mokán János Vendellel küzdött az első helyért, szorosan mögöttük a kézdivásárhelyi Bódi Albert és Narkó vágtatott. Zsigmond János az utolsó helyről tört az élre, a második kör végén a gyergyói versenyzővel fej fej mellett haladt, majd a véghajrában több lóhosszal győzedelmeskedett, és megnyerte a negyedik Székely Vágtát: átvehette a 2000 lejes pénzjutalmat, a Szabó István hagyományőrző fegyverkovács által készített 1861 M. gyalogostiszti vándorszablyát, és a KDNP Veszprém megyei választmánya különdíját, a Herendi porcelánmanufaktúrában készült lófigurát. Lova az Aranyparipa-díjat is megkapta A lemhényi fiatalember szüleivel gazdálkodik, családja támogatja, hogy versenyeken is részt vehessen.
Sepsiszentgyörgyön megkezdődött az A13-as autópálya kétszakaszos bekötőútjának kivitelezéséhez szükséges telkek kisajátítása. Közel kétszáz földtulajdonost érint a kisajátítás, és majdnem 64 ezer négyzetméternyi terület kerül át a város tulajdonába.
Sepsiszentgyörgyön szervez tüntetést pénteken Mihai Tîrnoveanu, a hírhedt úzvölgyi provokátor. A megmozdulással a polgármester által tervezett szabadtéri táblakiállítás ellen tiltakozik, amely szerinte „ártatlanul megvádolja a románokat”.
Agresszívan vezetett, megpróbált elmenekülni a rendőrök elől, majd hamis adatokkal akarta megtéveszteni a hatóságokat egy sofőr Kézdivásárhelyen. A férfiről kiderült, hogy erősen ittasan ült volánhoz, ezért bűnügyi eljárás indult ellene.
Nincs alkalmasabb hely megismerkedni a székely himnusz történetével, mint a Székely Nemzeti Múzeum – vélekedett Németh Zsolt országgyűlési képviselő, a kedden Sepsiszentgyörgyön megnyílt utazó tablókiállítás díszvendége.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata 40 millió lejes kölcsönt vesz fel, hogy fedezni tudja az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) támogatásával kivitelezett beruházások befejezéséhez szükséges önrészt. Erről rendkívüli ülésén döntött a helyi tanács.
Heimlich-fogást alkalmazott egy szolgálaton kívül levő tűzoltó Sepsiszentgyörgyön, megmentve egy 4 éves kislány életét.
Közúti baleset történt Sepsiszentgyörgy Kökös felőli kijáratánál kedden délelőtt.
Ha minden kárt sikerül helyreállítani, még úgyis kihat az internetes oldal további „életére” egy kibertámadás. A háromszéki önkormányzatok feltört honlapjai kapcsán beszélgettünk az üzemeltetővel.
Negyedik emeleti tömbházlakásban csaptak fel a lángok, amelyek időközben egy másik apartmanra is átterjedtek Sepsiszentgyörgyön; a tűzoltás jelenleg is folyamatban van.
Megrongálódott több középfeszültségű hálózati elem a vasárnapi viharban Kovászna megyében, de hétfő délig minden hibát elhárítottak. Jelenleg minden fogyasztó áramellátása biztosított, áramszünet sehol sincs Háromszéken.
szóljon hozzá!