
Fotó: Bencze Melinda
Az erdőirtás, és az osztrák Holzindustrie Schweighofer rétyi fűrészüzemének beindítása ellen tüntettek a környezetvédelem világnapja alkalmából szervezett hétvégi tüntetéssorozathoz csatlakozva vasárnap Sepsiszentgyörgyön.
2015. június 07., 22:322015. június 07., 22:32
2015. június 07., 22:362015. június 07., 22:36
Védjük meg gyermekeink jövőjét a Természetet!, Állítsátok le Schweighofert!, Trans-Sylvania vagy Transz-Szaharia? feliratú pannókkal tiltakoztak az erdőpusztítások, valamint a Holzindustrie Schweighofer fűrészüzemének engedélyeztetése ellen Sepsiszentgyörgyön vasárnap délután. A megmozdulással a június 5-i környezetvédelem világnapja alkalmából országszerte több városban is szervezett akciókhoz csatlakozott a megyeszékhely. „Kértük, hogy állítsák le a rétyi fűrészüzem működését, ugyanis erre nem volt engedélyük, nemrégen pedig megérkezett a hír: a szakhatóságok megbüntették az üzemeltetőt, illetve leállíttatták a törvénytelenül megkezdett munkálatokat” – magyarázta Toró Attila, a tüntetések kezdeményezője, aki úgy véli: van eredménye annak, hogy az elmúlt hónapban hétről hétre utcára vonultak a sepsiszentgyörgyiek.
A jogi lépéseket illetően már négy pert is indítottak – emlékeztet Toró Attila. A tárgyalások hosszas lefolyási idejét tekintve a zöldek ismételten követelték: a végleges bírósági döntések meghozataláig a Schweighofer rétyi fűrészüzemének és a területén felépített hőerőmű számára semmilyen további engedélyt ne állítsanak ki a szakhatóságok. Az Országos Korrupcióellenes Ügyészséghez (DNA) is fordulnának a tiltakozók, ugyanis 2013-ban engedély nélkül kezdtek neki a gyár megépítésének, majd 2015-ben ugyancsak engedély nélkül dolgozták fel a fát két hónapon keresztül. Egyetlen hatóság sem volt, aki vette volna a fáradságot a Holzindustrie Schweighofer üzemének ellenőrzésére, gyakorlatilag a civil szféra volt az, amelynek nyomására a munkálatokat leállították – jelentette ki Toró Attila, aki hozzátette: a DNA feladata lenne kivizsgálnia, hogy Háromszéken a közintézmények miért nem végzik megfelelően dolgukat.
Az akció alkalmával bárki felszólalhatott. Szekeres Lilla, sepsiszentgyörgyi fiatal felhívta a figyelmet arra, hogy a székelyföldieknek nem külföldön kellene a megélhetésüket keresniük, hanem itthon jövőt építeniük. „Tessék itthon kiállni, harcolni az igazunkért, és mindazért, ami más országokban megvan, de nálunk nincs” – jelentette ki Szekeres. Ütő Gusztáv képzőművész kitért arra, hogy a negatív reklám is reklám, a tiltakozások esetében pedig lényegtelen kimondani azon üzem nevét, amely üzletpolitikájával nem értenek egyet a helyiek. Mi nem valaki ellen tüntetünk, hanem a gyerekeinkkel való kirándulásokért és azért vagyunk itt, mert szeretjük az erdeinket – véli a képzőművész.
Kisfiú született elsőként 2026-ban a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban. Demeter Szebasztian az újév reggelén látta meg a napvilágot.
A legtöbben belgyógyászati problémák miatt kértek orvosi segítséget a karácsonyi napokban a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban, de jócskán voltak gyermekgyógyászati, ortopédiai és neurológiai esetek is.
A hulladék elszállításáért is többet kell majd fizetni januártól Háromszéken. Megtudtuk az áremelés mértékét a TEGA Rt-nél.
Mobilcsapatot hoz létre a háromszéki szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság azzal a céllal, hogy hatékonyabban válaszoljon az elhanyagolt, bántalmazott gyerekekről szóló bejelentésekre. A szolgáltatást a 119-es hívószámmal kapcsolják össze.
Bár az utcafelásások, ideiglenes forgalomkorlátozások, az ivóvíz-szolgáltatás akadozása idén okozott bosszúságot Kovászna város lakóinak, az mindenképp jó hír, több mint háromszáz új háztartás csatlakozhat a vízhálózathoz.
Az ünnepi időszak idején megnő a tűzesetek és más veszélyhelyzetek kockázata, ezért a Kovászna megyei katasztrófavédelem a szálláshelyeken és az otthoni karácsonyi díszítés során betartandó legfontosabb biztonsági szabályokra hívja fel a figyelmet.
A Székely Mikó Kollégium és a Mikes Kelemen Elméleti Líceum öt diákjának teljesítményét díjazta Sepsiszentgyörgy városi tanácsa karácsony előtti utolsó ülésén. Antal Árpád polgármester a tanácsülés végén röviden értékelte az idei évet is.
Az összehangolt munkának köszönhetően a korábbinál gyorsabban tudtak beavatkozni a tavaszi árvízkor, a hosszú távú cél azonban a megelőzés lenne. Kovászna megye prefektusa ezért megvalósíthatósági tanulmány elkészítését kéri a vízügyi igazgatóságtól.
Több bűncselekmény miatt is elfogatóparancs volt érvényben a férfi ellen, aki autójával védőkorlátnak ütközött Kézdisárfalván. A fiatalember alkohol hatása alatt, jogosítvány nélkül vezetett, és miután balesetezett, elmenekült a helyszínről.
Filmvetítéssel egybekötött jótékonysági estet szervez a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ és a Pittyes 2-es és Gyufa december 23-án 16 és 18 órától az intézmény nagytermében. A cél: segíteni egy hallássérült kisfiún és édesapján.
szóljon hozzá!