
Fotó: Kocsis B. János
Az Európai Alapok Minisztériuma által meghirdetett pályázati lehetőségekről, illetve a vállalkozók előtt álló kihívásokról és alternatívákról beszélt pénteken, Sepsiszentgyörgyön Hegedüs Csilla, európai alapokért felelős államtitkár. Az eseményen jelen volt Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is.
2023. március 17., 15:372023. március 17., 15:37
2023. március 17., 15:552023. március 17., 15:55
„Számunkra olyan természetes, hogy van Szent László-program, és hogy európai uniós támogatással Erdély különböző településein műemlék épületeket újítanak, de ez nem lett volna ilyen természetes, ha nincs kormányon az RMDSZ, és ha Hegedüs Csilla nem a rá jellemző komolysággal, elhivatottsággal, szakmai háttérrel áll hozzá, hogy megértesse a minisztériumon belül ennek fontosságát, és ha nem jön tényleges ötletekkel, elképzelésekkel” – fogalmazott Tamás Sándor, aki az RMDSZ kormányzati szerepét emelte ki.
– mondta Antal Árpád.
Hegedüs Csilla úgy fogalmazott: azért vannak kormányon, hogy a erdélyi magyar közösségeket fejleszteni tudják, hogy visszahozzák azt az érzést, hogy jó erdélyi magyarnak lenni, mert olyan értékeink vannak, amikre büszkék lehetünk. Kifejtette: azért jött Sepsiszentgyörgyre, hogy a Hívogató Románia, az országjáró projektről, illetve a vállalkozóknak szóló pályázati kiírásokról, lehetőségekről beszéljen.
– húzta alá, majd fel is sorolta melyek ezek az épületek.
A kőröspataki Kálnoky-kastélyt, a bodoki Mikó-kastélyt, a kökösi Serester József-kúriát, a bibarcfalvi és a szacsvai református templomokat, és a hagyományos falusi házak útjának köszönhetően pedig Bikfalván több kisebb kúriát fognak újjá varázsolni.
– mondta az államtitkár, aki arra is rámutatott, hogy ez a kulturális útvonal túl azon, hogy számos épületet felújítanak a részeként, Háromszékről több épületet is népszerűsíteni fog. A korábban felsoroltak mellett
Fotó: Kocsis B. János
„Romániában először van olyan program, amely az ország 306 épületét mutatja be interaktív, 21. századi módon. Minden egyes épületről készül egy többnyelvű népszerűsítő film, hanganyagok, történetek, útjelző táblák, és minden európai médiában ezekről fognak olvasni, hallani, ezeket az épületeket fogják látni. Mert
– fejtette ki az államtitkár.
Háromszék abban is élen jár, hogy az egyik legnagyobb befektetés Szentgyörgyön valósul meg, ahol a volt dohánygyár egyik épületét fogják átalakítani a kommunizmus rémtetteit bemutató múzeummá. Az Országos Helyreállítási Alap erre 11,4 millió eurót hagyott jóvá.
„Az RMDSZ hatékony munkáját bizonyítja, hogy még meg sem szoktuk, hogy létezik a helyreállítási alap, és már a közbeszerzési folyamat is el van indítva erre a munkára. Április 3-ig nyújthatják be ajánlataikat a cégek, a finanszírozási szerződés alá van írva” – húzta alá Antal Árpád.
Végezetül Hegedűs Csilla arra is kitért, hogy elhozta a Hívogató Románia programmal foglalkozó bukaresti munkatársait is, akik a vállalkozóknak nyújthatnak hathatós segítséget.
– mondta.
Elsőként a Hargita és Maros megyei pályázókkal tartottak megbeszélést, majd délután a háromszéki vállalkozóknak szerveznek tájékoztató fórumot, amelyen Miklós Zoltán parlamenti képviselő is részt vesz, és akivel közösen ismertetik a minisztérium pályázati kiírásait a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozóan.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!