
Fotó: Kocsis B. János
Az Európai Alapok Minisztériuma által meghirdetett pályázati lehetőségekről, illetve a vállalkozók előtt álló kihívásokról és alternatívákról beszélt pénteken, Sepsiszentgyörgyön Hegedüs Csilla, európai alapokért felelős államtitkár. Az eseményen jelen volt Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is.
2023. március 17., 15:372023. március 17., 15:37
2023. március 17., 15:552023. március 17., 15:55
„Számunkra olyan természetes, hogy van Szent László-program, és hogy európai uniós támogatással Erdély különböző településein műemlék épületeket újítanak, de ez nem lett volna ilyen természetes, ha nincs kormányon az RMDSZ, és ha Hegedüs Csilla nem a rá jellemző komolysággal, elhivatottsággal, szakmai háttérrel áll hozzá, hogy megértesse a minisztériumon belül ennek fontosságát, és ha nem jön tényleges ötletekkel, elképzelésekkel” – fogalmazott Tamás Sándor, aki az RMDSZ kormányzati szerepét emelte ki.
– mondta Antal Árpád.
Hegedüs Csilla úgy fogalmazott: azért vannak kormányon, hogy a erdélyi magyar közösségeket fejleszteni tudják, hogy visszahozzák azt az érzést, hogy jó erdélyi magyarnak lenni, mert olyan értékeink vannak, amikre büszkék lehetünk. Kifejtette: azért jött Sepsiszentgyörgyre, hogy a Hívogató Románia, az országjáró projektről, illetve a vállalkozóknak szóló pályázati kiírásokról, lehetőségekről beszéljen.
– húzta alá, majd fel is sorolta melyek ezek az épületek.
A kőröspataki Kálnoky-kastélyt, a bodoki Mikó-kastélyt, a kökösi Serester József-kúriát, a bibarcfalvi és a szacsvai református templomokat, és a hagyományos falusi házak útjának köszönhetően pedig Bikfalván több kisebb kúriát fognak újjá varázsolni.
– mondta az államtitkár, aki arra is rámutatott, hogy ez a kulturális útvonal túl azon, hogy számos épületet felújítanak a részeként, Háromszékről több épületet is népszerűsíteni fog. A korábban felsoroltak mellett
Fotó: Kocsis B. János
„Romániában először van olyan program, amely az ország 306 épületét mutatja be interaktív, 21. századi módon. Minden egyes épületről készül egy többnyelvű népszerűsítő film, hanganyagok, történetek, útjelző táblák, és minden európai médiában ezekről fognak olvasni, hallani, ezeket az épületeket fogják látni. Mert
– fejtette ki az államtitkár.
Háromszék abban is élen jár, hogy az egyik legnagyobb befektetés Szentgyörgyön valósul meg, ahol a volt dohánygyár egyik épületét fogják átalakítani a kommunizmus rémtetteit bemutató múzeummá. Az Országos Helyreállítási Alap erre 11,4 millió eurót hagyott jóvá.
„Az RMDSZ hatékony munkáját bizonyítja, hogy még meg sem szoktuk, hogy létezik a helyreállítási alap, és már a közbeszerzési folyamat is el van indítva erre a munkára. Április 3-ig nyújthatják be ajánlataikat a cégek, a finanszírozási szerződés alá van írva” – húzta alá Antal Árpád.
Végezetül Hegedűs Csilla arra is kitért, hogy elhozta a Hívogató Románia programmal foglalkozó bukaresti munkatársait is, akik a vállalkozóknak nyújthatnak hathatós segítséget.
– mondta.
Elsőként a Hargita és Maros megyei pályázókkal tartottak megbeszélést, majd délután a háromszéki vállalkozóknak szerveznek tájékoztató fórumot, amelyen Miklós Zoltán parlamenti képviselő is részt vesz, és akivel közösen ismertetik a minisztérium pályázati kiírásait a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozóan.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!