
Fotó: Kocsis B. János
Az Európai Alapok Minisztériuma által meghirdetett pályázati lehetőségekről, illetve a vállalkozók előtt álló kihívásokról és alternatívákról beszélt pénteken, Sepsiszentgyörgyön Hegedüs Csilla, európai alapokért felelős államtitkár. Az eseményen jelen volt Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is.
2023. március 17., 15:372023. március 17., 15:37
2023. március 17., 15:552023. március 17., 15:55
„Számunkra olyan természetes, hogy van Szent László-program, és hogy európai uniós támogatással Erdély különböző településein műemlék épületeket újítanak, de ez nem lett volna ilyen természetes, ha nincs kormányon az RMDSZ, és ha Hegedüs Csilla nem a rá jellemző komolysággal, elhivatottsággal, szakmai háttérrel áll hozzá, hogy megértesse a minisztériumon belül ennek fontosságát, és ha nem jön tényleges ötletekkel, elképzelésekkel” – fogalmazott Tamás Sándor, aki az RMDSZ kormányzati szerepét emelte ki.
– mondta Antal Árpád.
Hegedüs Csilla úgy fogalmazott: azért vannak kormányon, hogy a erdélyi magyar közösségeket fejleszteni tudják, hogy visszahozzák azt az érzést, hogy jó erdélyi magyarnak lenni, mert olyan értékeink vannak, amikre büszkék lehetünk. Kifejtette: azért jött Sepsiszentgyörgyre, hogy a Hívogató Románia, az országjáró projektről, illetve a vállalkozóknak szóló pályázati kiírásokról, lehetőségekről beszéljen.
– húzta alá, majd fel is sorolta melyek ezek az épületek.
A kőröspataki Kálnoky-kastélyt, a bodoki Mikó-kastélyt, a kökösi Serester József-kúriát, a bibarcfalvi és a szacsvai református templomokat, és a hagyományos falusi házak útjának köszönhetően pedig Bikfalván több kisebb kúriát fognak újjá varázsolni.
– mondta az államtitkár, aki arra is rámutatott, hogy ez a kulturális útvonal túl azon, hogy számos épületet felújítanak a részeként, Háromszékről több épületet is népszerűsíteni fog. A korábban felsoroltak mellett
Fotó: Kocsis B. János
„Romániában először van olyan program, amely az ország 306 épületét mutatja be interaktív, 21. századi módon. Minden egyes épületről készül egy többnyelvű népszerűsítő film, hanganyagok, történetek, útjelző táblák, és minden európai médiában ezekről fognak olvasni, hallani, ezeket az épületeket fogják látni. Mert
– fejtette ki az államtitkár.
Háromszék abban is élen jár, hogy az egyik legnagyobb befektetés Szentgyörgyön valósul meg, ahol a volt dohánygyár egyik épületét fogják átalakítani a kommunizmus rémtetteit bemutató múzeummá. Az Országos Helyreállítási Alap erre 11,4 millió eurót hagyott jóvá.
„Az RMDSZ hatékony munkáját bizonyítja, hogy még meg sem szoktuk, hogy létezik a helyreállítási alap, és már a közbeszerzési folyamat is el van indítva erre a munkára. Április 3-ig nyújthatják be ajánlataikat a cégek, a finanszírozási szerződés alá van írva” – húzta alá Antal Árpád.
Végezetül Hegedűs Csilla arra is kitért, hogy elhozta a Hívogató Románia programmal foglalkozó bukaresti munkatársait is, akik a vállalkozóknak nyújthatnak hathatós segítséget.
– mondta.
Elsőként a Hargita és Maros megyei pályázókkal tartottak megbeszélést, majd délután a háromszéki vállalkozóknak szerveznek tájékoztató fórumot, amelyen Miklós Zoltán parlamenti képviselő is részt vesz, és akivel közösen ismertetik a minisztérium pályázati kiírásait a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozóan.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!