
Fotó: Kocsis B. János
Az Európai Alapok Minisztériuma által meghirdetett pályázati lehetőségekről, illetve a vállalkozók előtt álló kihívásokról és alternatívákról beszélt pénteken, Sepsiszentgyörgyön Hegedüs Csilla, európai alapokért felelős államtitkár. Az eseményen jelen volt Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is.
2023. március 17., 15:372023. március 17., 15:37
2023. március 17., 15:552023. március 17., 15:55
„Számunkra olyan természetes, hogy van Szent László-program, és hogy európai uniós támogatással Erdély különböző településein műemlék épületeket újítanak, de ez nem lett volna ilyen természetes, ha nincs kormányon az RMDSZ, és ha Hegedüs Csilla nem a rá jellemző komolysággal, elhivatottsággal, szakmai háttérrel áll hozzá, hogy megértesse a minisztériumon belül ennek fontosságát, és ha nem jön tényleges ötletekkel, elképzelésekkel” – fogalmazott Tamás Sándor, aki az RMDSZ kormányzati szerepét emelte ki.
– mondta Antal Árpád.
Hegedüs Csilla úgy fogalmazott: azért vannak kormányon, hogy a erdélyi magyar közösségeket fejleszteni tudják, hogy visszahozzák azt az érzést, hogy jó erdélyi magyarnak lenni, mert olyan értékeink vannak, amikre büszkék lehetünk. Kifejtette: azért jött Sepsiszentgyörgyre, hogy a Hívogató Románia, az országjáró projektről, illetve a vállalkozóknak szóló pályázati kiírásokról, lehetőségekről beszéljen.
– húzta alá, majd fel is sorolta melyek ezek az épületek.
A kőröspataki Kálnoky-kastélyt, a bodoki Mikó-kastélyt, a kökösi Serester József-kúriát, a bibarcfalvi és a szacsvai református templomokat, és a hagyományos falusi házak útjának köszönhetően pedig Bikfalván több kisebb kúriát fognak újjá varázsolni.
– mondta az államtitkár, aki arra is rámutatott, hogy ez a kulturális útvonal túl azon, hogy számos épületet felújítanak a részeként, Háromszékről több épületet is népszerűsíteni fog. A korábban felsoroltak mellett
Fotó: Kocsis B. János
„Romániában először van olyan program, amely az ország 306 épületét mutatja be interaktív, 21. századi módon. Minden egyes épületről készül egy többnyelvű népszerűsítő film, hanganyagok, történetek, útjelző táblák, és minden európai médiában ezekről fognak olvasni, hallani, ezeket az épületeket fogják látni. Mert
– fejtette ki az államtitkár.
Háromszék abban is élen jár, hogy az egyik legnagyobb befektetés Szentgyörgyön valósul meg, ahol a volt dohánygyár egyik épületét fogják átalakítani a kommunizmus rémtetteit bemutató múzeummá. Az Országos Helyreállítási Alap erre 11,4 millió eurót hagyott jóvá.
„Az RMDSZ hatékony munkáját bizonyítja, hogy még meg sem szoktuk, hogy létezik a helyreállítási alap, és már a közbeszerzési folyamat is el van indítva erre a munkára. Április 3-ig nyújthatják be ajánlataikat a cégek, a finanszírozási szerződés alá van írva” – húzta alá Antal Árpád.
Végezetül Hegedűs Csilla arra is kitért, hogy elhozta a Hívogató Románia programmal foglalkozó bukaresti munkatársait is, akik a vállalkozóknak nyújthatnak hathatós segítséget.
– mondta.
Elsőként a Hargita és Maros megyei pályázókkal tartottak megbeszélést, majd délután a háromszéki vállalkozóknak szerveznek tájékoztató fórumot, amelyen Miklós Zoltán parlamenti képviselő is részt vesz, és akivel közösen ismertetik a minisztérium pályázati kiírásait a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozóan.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!