
A kórház előtti sátor. Felelősségteljes viselkedésre szólít fel az egészségügyi intézmény igazgatója
Fotó: Bíró Blanka
A lakosság megértését kéri, nyugalomra és felelősségteljes magatartásra int a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója. András-Nagy Róbert hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, amióta a kórház előtti sátorban és a járóbeteg-rendelőben is bevezették a kötelező járványtani szűrést, sok a feszültség, az emberek idegesek az időveszteség miatt, ám ezek az intézkedések megkerülhetetlenek, hiszen védeniük kell a kórházi alkalmazottakat az esetleges fertőzéstől. Vasárnap este hamis koronavírusos riasztás futott be a sepsiszentgyörgyi mentőállomásra.
2020. március 16., 20:522020. március 16., 20:52
„Arra kérek mindenkit viselkedjen felelősségteljesen, hiszen ha a kórházi alkalmazottak megfertőződnek, a kórház karanténba kerül, az azt jeleni, hogy senki nem jöhet be, és nem mehet ki. Akkor az életmentő beavatkozásokat sem tudjuk elvégezni, például a szívinfarktusos betegeket sem tudjuk ellátni” – részletezte az igazgató.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a járványtani szűrésen senki ne hazudjon, hiszen annak beláthatatlan következményei lehetnek. A kórház vezetősége több forgatókönyvet is kidolgozott arra az esetre, ha a koronavírus-fertőzött gyanús vagy igazolt betegeket már nem tudják fogadni a hat országos központban. Első lépésben a fertőző betegségek osztályán, egy különálló épületben látják majd el ezeket a betegeket. Ez azzal is jár, hogy ebben az épületben már a héten berendeznek egy második intenzív terápiás osztályt, ahol majd csak a koronavírus-fertőzötteket kezelik. A megyében 13 intenzív terápiás szakorvos dolgozik, ők kell szükség esetén két ügyeleti vonalat biztosítsanak. A sepsiszentgyörgyi kórházban jelenleg 11 lélegeztetőgép van, még további hármat kaphatnak a kisvárosi kórházakból.
Az egészségügyi minisztérium felhívása értelmében a héten felére kell csökkenteni a kórházi beutalások számát, így csak a sürgős műtéteket végzik el. A halasztható műtéti beavatkozások azért is elmaradnak, mert nagyon megcsappant a véradók száma, és ezzel együtt a vérkészlet.
A járóbeteg-rendelőben is korlátozták a tevékenységet, ám nem függesztették fel a betegellátást, mert ezzel a sürgősséget terhelték volna túl. Jelenleg a kórházban megvannak a szükséges felszerelések, 15 ezer védőmaszk áll a rendelkezésükre, és még rendeltek. A kórház varrodája műtős ruházatot készít, hogy ne jussanak oda, hogy ha elfogy, nem lesz honnan pótolni. A fertőtlenítőket országos közbeszerzéssel kell beszerezni, András-Nagy Róbert reméli, ez zökkenőmentesen lezajlik.
Vasárnap este hamis koronavírusos riasztás futott be a sepsiszentgyörgyi mentőállomásra. A betelefonáló azt állította, Ausztriából érkezett haza, lázas, koronavírus-fertőzésre utaló tünetei vannak. Beindult a gépezet, riasztották a közegészségügyi igazgatóságot – mondta Cristian Cimpoi, a megyei mentőszolgálat vezetője. Próbálták visszahívni a számot, ám nem válaszolt senki. Ennek ellenére a mentőcsapat kiszállt a helyszínre, hiszen nem kockáztathatták, hogy magára hagyják a beteget, aki talán már nem is tud válaszolni a hívásra.
A sürgősségi kórház igazgatója, András-nagy Róbert is hangsúlyozta, nulla toleranciát hirdetnek, minden esetben, ha valaki megpróbálja félrevezeti az egészségügyi alkalmazottakat, eljárást kezdeményeznek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!