
A kórház előtti sátor. Felelősségteljes viselkedésre szólít fel az egészségügyi intézmény igazgatója
Fotó: Bíró Blanka
A lakosság megértését kéri, nyugalomra és felelősségteljes magatartásra int a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója. András-Nagy Róbert hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, amióta a kórház előtti sátorban és a járóbeteg-rendelőben is bevezették a kötelező járványtani szűrést, sok a feszültség, az emberek idegesek az időveszteség miatt, ám ezek az intézkedések megkerülhetetlenek, hiszen védeniük kell a kórházi alkalmazottakat az esetleges fertőzéstől. Vasárnap este hamis koronavírusos riasztás futott be a sepsiszentgyörgyi mentőállomásra.
2020. március 16., 20:522020. március 16., 20:52
„Arra kérek mindenkit viselkedjen felelősségteljesen, hiszen ha a kórházi alkalmazottak megfertőződnek, a kórház karanténba kerül, az azt jeleni, hogy senki nem jöhet be, és nem mehet ki. Akkor az életmentő beavatkozásokat sem tudjuk elvégezni, például a szívinfarktusos betegeket sem tudjuk ellátni” – részletezte az igazgató.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a járványtani szűrésen senki ne hazudjon, hiszen annak beláthatatlan következményei lehetnek. A kórház vezetősége több forgatókönyvet is kidolgozott arra az esetre, ha a koronavírus-fertőzött gyanús vagy igazolt betegeket már nem tudják fogadni a hat országos központban. Első lépésben a fertőző betegségek osztályán, egy különálló épületben látják majd el ezeket a betegeket. Ez azzal is jár, hogy ebben az épületben már a héten berendeznek egy második intenzív terápiás osztályt, ahol majd csak a koronavírus-fertőzötteket kezelik. A megyében 13 intenzív terápiás szakorvos dolgozik, ők kell szükség esetén két ügyeleti vonalat biztosítsanak. A sepsiszentgyörgyi kórházban jelenleg 11 lélegeztetőgép van, még további hármat kaphatnak a kisvárosi kórházakból.
Az egészségügyi minisztérium felhívása értelmében a héten felére kell csökkenteni a kórházi beutalások számát, így csak a sürgős műtéteket végzik el. A halasztható műtéti beavatkozások azért is elmaradnak, mert nagyon megcsappant a véradók száma, és ezzel együtt a vérkészlet.
A járóbeteg-rendelőben is korlátozták a tevékenységet, ám nem függesztették fel a betegellátást, mert ezzel a sürgősséget terhelték volna túl. Jelenleg a kórházban megvannak a szükséges felszerelések, 15 ezer védőmaszk áll a rendelkezésükre, és még rendeltek. A kórház varrodája műtős ruházatot készít, hogy ne jussanak oda, hogy ha elfogy, nem lesz honnan pótolni. A fertőtlenítőket országos közbeszerzéssel kell beszerezni, András-Nagy Róbert reméli, ez zökkenőmentesen lezajlik.
Vasárnap este hamis koronavírusos riasztás futott be a sepsiszentgyörgyi mentőállomásra. A betelefonáló azt állította, Ausztriából érkezett haza, lázas, koronavírus-fertőzésre utaló tünetei vannak. Beindult a gépezet, riasztották a közegészségügyi igazgatóságot – mondta Cristian Cimpoi, a megyei mentőszolgálat vezetője. Próbálták visszahívni a számot, ám nem válaszolt senki. Ennek ellenére a mentőcsapat kiszállt a helyszínre, hiszen nem kockáztathatták, hogy magára hagyják a beteget, aki talán már nem is tud válaszolni a hívásra.
A sürgősségi kórház igazgatója, András-nagy Róbert is hangsúlyozta, nulla toleranciát hirdetnek, minden esetben, ha valaki megpróbálja félrevezeti az egészségügyi alkalmazottakat, eljárást kezdeményeznek.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
szóljon hozzá!