Hirdetés
Hirdetés

Hamarosan kiderül, hogy melyik cég újíthatja fel a Székelytámadt várat

A közbeszerzési eljárásnál tartanak a székelyudvarhelyi várfelújításos projektben. Remélhetőleg a munka is elkezdődhet a közeljövőben. Archív •  Fotó: Erdély Bálint Előd

A közbeszerzési eljárásnál tartanak a székelyudvarhelyi várfelújításos projektben. Remélhetőleg a munka is elkezdődhet a közeljövőben. Archív

Fotó: Erdély Bálint Előd

Jelenleg is zajlik a régészeti feltárás a székelyudvarhelyi Székelytámadt várban, melynek befejezése után kezdődhet el a vár felújítása. Az árak aktualizálását sikerült elvégezni, a felújításhoz szükséges műemlékvédelmi jóváhagyás viszont későre érkezett meg. A kivitelezésre kiírt közbeszerzés október 11-én zárul.

Pál Emil

2022. október 02., 15:012022. október 02., 15:01

A vár felújításának tervéről és az ehhez kötődő pályázatról két évvel ezelőtt írtunk először (5 millió euró európai uniós támogatást nyert Székelyudvarhely városa a projektre), azóta a papírozás zajlott – közben folyik a helyszínen a feltárási munka. Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal szóvivője leszögezte, hogy

a vár felújításának tervei még a tavaly elkészültek és váltak véglegessé.

Hirdetés

„Ezt követően kellett kérni a műemlékvédelmi hatóság jóváhagyását, amely nagyon későre érkezett meg” – avatott be.

Kutatnak a régészek

Zörgő Noémi lapunk kérésére a munkálatok folyamatát sorrend szerint ismertette. Mint mondta, az elhúzódó engedélyek kibocsátását követően

a műszaki terveket el kellett küldeni Gyulafehérvárra a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökséghez (ADR) újabb jóváhagyásra.

„Az ADR jóváhagyása után lehetett kiírni a régészeti munkálatok közbeszerzését. Júliusban el is kezdődött a munka, amely révén 1 millió lejt, vagyis az eddigi legnagyobb összegű [székelyudvarhelyi] régészeti munkálatot lehet elvégezni” – tette hozzá Zörgő, megerősítve, hogy a régészeti feltárás jelenleg is zajlik.

A feltárások mellett viszont nem állt le a munka, párhuzamosan megtörtént a kivitelezési munkálat közbeszerzésének elindítása is.

A szóvivő egyúttal kifejtette, hogy a megemelkedett építőanyagárak miatt a szükséges költségek aktualizálása ennél a pályázatnál is meg kellett történjen. A közbeszerzésre kiírt leadási határidő október 11., akkor kerülhet sor az ajánlatok kibontására, majd azok értékelésére, ezt követően pedig a szerződés megkötésére – részletezte. A növekvő árak az önrész mértékét is megváltoztatták, ugyanis

a kezdeti mindössze 500 ezer lej értékű 2 százalékos önrész értéke nagyon magasra, 9 millió lejre ugrott.

Kulturális központ

A korábbi tervek alapján sokoldalú felhasználási felületet fog biztosítani a felújított vár. A munkálatok során nemcsak a vár belső területén, hanem a környezetén is – a Tó utcában – végeznek munkálatokat.

A várhoz tartozó, újjáépítendő Hajdú bástya kulturális központként fog működni: ötszintes, kilátóval, konferenciateremmel, filmvetítésre alkalmas teremmel, kiállítótérrel ellátott központ lesz.

A Fóris bástyában ugyanakkor szabadtéri színpadot terveznek kiépíteni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 11., kedd

Gyalogosokat gázolt halálra egy autó Brassó központjában

Két személy meghalt kedd este, miután egy személygépkocsi járdán tartózkodó gyalogosokba hajtott Brassóban – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Gyalogosokat gázolt halálra egy autó Brassó központjában
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Esti földrengés Sepsiszentgyörgy közelében

A Richter-skála szerint 4,3-as erősségű földrengés történt kedden 20 óra 21 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Esti földrengés Sepsiszentgyörgy közelében
2026. augusztus 11., kedd

A román államfő gratulált Baka Andrásnak a megválasztásához

Nicușor Dan államfő gratulált Baka Andrásnak magyar köztársasági elnökké választásához kedden.

A román államfő gratulált Baka Andrásnak a megválasztásához
2026. augusztus 11., kedd

Bázist nyit és új járatokat indít Brassóból a Wizz Air

Új bázist nyit decemberben a Wizz Air légitársaság a Brassó–Vidombáki Nemzetközi Repülőtéren, és tizenötre bővíti a városból elérhető célállomások számát.

Bázist nyit és új járatokat indít Brassóból a Wizz Air
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Közvetlen repülőjárat indul Bukarestből Pekingbe

A román állampolgárok 2026. szeptember 4-től közvetlen repülőjárattal utazhatnak a Kínai Népköztársaságba a Peking és Bukarest közötti, az Air China által üzemeltetett járat elindításával.

Közvetlen repülőjárat indul Bukarestből Pekingbe
2026. augusztus 11., kedd

Csökkenteni kell az ivóvízfogyasztást Gyergyószéken – egy-két héten belül korlátozások is jöhetnek

A tartós szárazság miatt megugrott a vízfogyasztás, ami megnehezíti gyergyószentmiklósi, és környékbeli vízellátást is. Egyelőre még csak kérik az embereket, hogy takarékoskodjanak a vízzel, de ha a helyzet nem javul, korlátozásokra is szükség lesz.

Csökkenteni kell az ivóvízfogyasztást Gyergyószéken – egy-két héten belül korlátozások is jöhetnek
2026. augusztus 11., kedd

Az észak-erdélyi autópálya újabb szakaszát adták át a forgalomnak

Megnyitották az észak-erdélyi autópálya újabb, Magyarzsombor és Vaskapu közötti szakaszát kedden a gépkocsiforgalom előtt. A 12 kilométeres szakasznak egyelőre nincs összeköttetése a már korábban átadott szakaszokkal.

Az észak-erdélyi autópálya újabb szakaszát adták át a forgalomnak
Hirdetés
2026. augusztus 11., kedd

Pokolian drága triciklik, amiket használni kellene

Visszavette a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a Sepsi Bike rendszerrel együtt beszerzett 12 triciklit az üzemeltetőtől, hogy azok végre az idősek és mozgáskorlátozottak mobilitását szolgálják. A járművek használatának módjáról még egyeztetnek.

Pokolian drága triciklik, amiket használni kellene
2026. augusztus 11., kedd

Baka András: az elmúlt évek legsúlyosabb következménye a magyar társadalom mély megosztottsága

A magyar társadalom mély megosztottságát nevezte az elmúlt évek legsúlyosabb következményének Baka András köztársasági elnökké választása után tartott beszédében kedden a Parlamentben.

Baka András: az elmúlt évek legsúlyosabb következménye a magyar társadalom mély megosztottsága
2026. augusztus 11., kedd

90 „fekete mentős” videót távolíttatna el a TikTokról a CNA

Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) keddi döntése szerint fel fogja szólítani a TikTok közösségi platformot, hogy távolítson el az „Ambulanța Neagră” vagy „Salvarea Neagră” témával kapcsolatos 90 videót az online közegből.

90 „fekete mentős” videót távolíttatna el a TikTokról a CNA
Hirdetés