
Ha e napon esik az eső, akkor negyven napig el sem áll; ha nem, akkor negyvennapos szárazság várható
Fotó: Barabás Ákos
Június 8-án szerte Európában az eget kémlelik, ugyanis Medárd püspök ünnepéhez kötődik az a régi megfigyelés, miszerint ha e napon esik az eső, akkor negyven napig el sem áll; ha nem, akkor negyvennapos szárazság várható. Az utóbbi évek aszályos nyarait figyelve akár két „medárdnyi” eső is elkelne a kiszikkadt földeknek.
2023. június 08., 08:112023. június 08., 08:11
A negyven egyébként bibliai szent szám. Utólag költött mondai magyarázat szerint
A bukovinai székelyek azt tartották, ez volt a bibliai özönvíz kezdetének napja is, amely szintén negyven napig tartott.
A sóvidéki falvakban Merdálusnak, Mérdálusnak nevezték. Barabás László néprajzkutató a következő mondókát jegyezte le Siklódon és Szovátán:
Mérdálus, ha derül,
A nyár sikerül.
Mérdálus, ha nedves,
Aratásig az is lesz.
Atyhában nemcsak e nap időjárását, hanem a következőkét is számon tartották: első nap Mérdálusé, második a feleségéé, harmadik a leányáé – mondták. Ha valamelyik nap esett az eső, vagyis Mérdálus (Mérdálusné vagy a leánya) húgyos volt, esős időre számítottak.
Hasonló hiedelem kötődik Margit napjához is (június 10). Háromszéken azt mondták,
A zabolai asszonyok ilyenkor vetették el a sárgarépát, hogy jó nagyra nőjön. Sóvidéken azt figyelték, a kukorica eléri-e már a szekér tengelyét: ha igen, jó puliszkában reménykedtek, vagyis abban, hogy időben beérik. Vadasdon ahhoz szoktak hozzá, hogy ezen a napon nyílik a Margit-szekfű.
Néhol mise idején szántóföldről hozott földet szórták szét a házban, hogy távol tartsák a legyeket.
Székely vitézek Skóciában?
Június 10-én Skóciai Szent Margitra (Margaret of Scotland, 1045 k. – 1093) emlékezünk, aki a Magyarországra menekült Edward d’ Outremer (Tengerentúli Edvárd) angolszász herceg és Szent István Ágota nevű lánya (húga?) nászából született – egyes feltételezések szerint a baranyai Nádasdon. Az ősei trónjára visszatérő skót herceg mellé Szent István állítólag száz székely vitézt adott kíséretül, akik mint hűséges testőrei ott maradtak, és még ma is vannak olyan előkelő skót családok, amelyeket a hagyomány ezektől a székely vitézektől származtat. Margit később III. Malcolm skót király felesége lett, házasságukból nyolc gyermek született. 1669-től Skócia védőszentje.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szerda este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy csütörtökön benyújtja a parlamentnek a kormányprogramot és miniszterjelöltjeinek névsorát.
Mivel a héten várhatóan már 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon, a kormány szerdai ülésén arról döntött, hogy kezdeményezi a védett ár kivezetését – írta szerdai Facebook-bejegyzésében a miniszterelnök.
Úgy tűnik, nem kimondottan gazdasági okokból szüntették meg a Vasárnap és a Keresztény Szó című lapok, illetve a Romkat.ro portál szerkesztőinek munkaviszonyát. A múlt csütörtökön menesztett újságírók mindenesetre jogi lépéseket fontolgatnak.
Kiemelték szerdán a Midia kikötő közelében elsüllyedt Astana vontatóhajó három eltűntnek nyilvánított matróza egyikének holttestét a roncs felszínre hozásakor – tájékoztatott a Midia Marine Terminal.
A romániaiak 81 százaléka szerint rossz irányba halad jelenleg az ország – derül ki az Avangarde friss közvélemény-kutatásának szerdán közzétett adataiból.
Két személyautó ütközött Marosvásárhelyen, a Bolyai utcában szerda délután. A helyszínre érkező SMURD mentősök a helyszínen ellátták.
Különleges filmes élményben lehet része az érdeklődőknek június 19-én, pénteken 18 órától a Godako Rendezvényteremben, ahol Gergely László látványtechnikus tart interaktív előadást a hollywoodi filmgyártás kulisszatitkairól.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürója szerdán úgy döntött, hogy vasárnapra összehívja a párt kongresszusát, miközben tovább mélyül a feszültség Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök és a párt vezetése között.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem támogatja a Veștea-kormányt – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.
Cătălin Predoiu szerdán lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöki tisztségéről – közölték liberális források.
szóljon hozzá!