
Ha e napon esik az eső, akkor negyven napig el sem áll; ha nem, akkor negyvennapos szárazság várható
Fotó: Barabás Ákos
Június 8-án szerte Európában az eget kémlelik, ugyanis Medárd püspök ünnepéhez kötődik az a régi megfigyelés, miszerint ha e napon esik az eső, akkor negyven napig el sem áll; ha nem, akkor negyvennapos szárazság várható. Az utóbbi évek aszályos nyarait figyelve akár két „medárdnyi” eső is elkelne a kiszikkadt földeknek.
2023. június 08., 08:112023. június 08., 08:11
A negyven egyébként bibliai szent szám. Utólag költött mondai magyarázat szerint
A bukovinai székelyek azt tartották, ez volt a bibliai özönvíz kezdetének napja is, amely szintén negyven napig tartott.
A sóvidéki falvakban Merdálusnak, Mérdálusnak nevezték. Barabás László néprajzkutató a következő mondókát jegyezte le Siklódon és Szovátán:
Mérdálus, ha derül,
A nyár sikerül.
Mérdálus, ha nedves,
Aratásig az is lesz.
Atyhában nemcsak e nap időjárását, hanem a következőkét is számon tartották: első nap Mérdálusé, második a feleségéé, harmadik a leányáé – mondták. Ha valamelyik nap esett az eső, vagyis Mérdálus (Mérdálusné vagy a leánya) húgyos volt, esős időre számítottak.
Hasonló hiedelem kötődik Margit napjához is (június 10). Háromszéken azt mondták,
A zabolai asszonyok ilyenkor vetették el a sárgarépát, hogy jó nagyra nőjön. Sóvidéken azt figyelték, a kukorica eléri-e már a szekér tengelyét: ha igen, jó puliszkában reménykedtek, vagyis abban, hogy időben beérik. Vadasdon ahhoz szoktak hozzá, hogy ezen a napon nyílik a Margit-szekfű.
Néhol mise idején szántóföldről hozott földet szórták szét a házban, hogy távol tartsák a legyeket.
Székely vitézek Skóciában?
Június 10-én Skóciai Szent Margitra (Margaret of Scotland, 1045 k. – 1093) emlékezünk, aki a Magyarországra menekült Edward d’ Outremer (Tengerentúli Edvárd) angolszász herceg és Szent István Ágota nevű lánya (húga?) nászából született – egyes feltételezések szerint a baranyai Nádasdon. Az ősei trónjára visszatérő skót herceg mellé Szent István állítólag száz székely vitézt adott kíséretül, akik mint hűséges testőrei ott maradtak, és még ma is vannak olyan előkelő skót családok, amelyeket a hagyomány ezektől a székely vitézektől származtat. Margit később III. Malcolm skót király felesége lett, házasságukból nyolc gyermek született. 1669-től Skócia védőszentje.
A világnak nincsen szüksége olyan mesterséges intelligenciára, amely leértékeli az emberiséget, ellenkezőleg, bölcsesség vezette emberi intelligenciára van szüksége – mondta XIV. Leó pápa.
Három 31 és 72 év közti személyt hallgatott ki a rendőrség Bákóban akiket cigarettacsempészettel gyanúsítanak. Kettejüket őrizetbe vették.
Két autó ütközött össze szombaton hajnalban Homoródfürdő és Máréfalva között, hat személyt kellett kórházba szállítani – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságtól.
Leégett egy nyaraló faszerkezete a Maros megyei, Erdőszentgyörgyhöz közeli Bözödön, ahol pénteken éjfélkor csaptak fel a lángok – közli a Maros megyei tűzoltóság. Szerencsére senki sem sérült meg.
A védelmi minisztérium pénteken közölte, hogy radarrendszere 18 óra körül légi célpontot észlelt az ukrajnai Reni városától mintegy 15 kilométerre keletre.
Két autó ütközött, az egyik lesodródott az úttestről szombat reggel a Cekend-tetőn.
A bírósági és ügyészségi jegyzők szakszervezete azzal fenyegetőzik, hogy szeptember 1-jétől határozatlan időre megbénítja a romániai bíróságok és ügyészségek működését.
A nemzetközi sajtó figyelmébe került Hargita megye: az egyik legismertebb brit lap, a The Guardian egy terjedelmes cikkben mutatta be a térséget, Erdély egyik látványos, de még kevésbé ismert úticéljaként.
Feltehetően légi drónból származó roncsdarabot találtak pénteken a Fekete-tengerben, a Midia kikötő déli hullámtörő gátjától mintegy 25 méterre – közölte a védelmi minisztérium.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken közölte, hogy az augusztus 31-i határidőig hátralévő tíz napban a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt több mint háromezer munkálat műszaki átadás-átvételét kell még lezárni.
szóljon hozzá!