
Jelenleg csak elvétve látni varjúfészkeket a fákon
Fotó: Farkas Áron
A fészkek folyamatos eltávolításával és lézerfénnyel próbálják elűzni a varjakat a kézdivásárhelyi Molnár Józsiás parkból. Az önkormányzat erőfeszítései egyelőre sikeresnek tűnnek, tartós eredményről azonban csak a költési időszak végén lehet majd beszélni.
2024. április 18., 16:242024. április 18., 16:24
A Molnár Józsiás park Kézdivásárhely legrégebbi zöldövezete, magas fái árnyékában sokan sétálnak, bicikliznek, vagy pihennek meg, ugyanakkor játszótérnek és teniszpályáknak is helyet ad.
A Molnár Józsiás park a város legrégebbi zöldövezete
Fotó: Farkas Áron
A védett madarak a helyi szeméttelep bezárását és betemetését követően lepték el a parkot és a város azon részeit, ahol fészekrakásra alkalmas fákat találtak maguknak. Az utóbbi években az önkormányzat számos módszerrel próbált megoldást találni a problémára:
Az első biztató eredményeket tavaly ősszel sikerült elérni, miután a városvezetés két, nagy teljesítményű lézert szerzett be, és a helyi rendőrség munkatársai rendszeresen riasztani kezdték az évek során többszáz fősre duzzadt kolóniát. A nagy hatótávolságú lézerfény hatására a varjak menekülőre fogták, így a téli időszak csendesebben telt a parkban, a tavasz beköszöntével azonban ismét fészekrakásba kezdtek.
Ezúttal azonban az önkormányzat felkészülve várta őket, a városháza alkalmazottai folyamatosan eltávolítják az újonnan épülő fészkeket, azt remélve, hogy ezáltal csökkenteni tudják a populációt.
– számolt be érdeklődésünkre Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgármestere. Hozzátette, folyamatosan harcolniuk kell a madarakkal, ugyanis azok rövid idő alatt képesek újraépíteni a lebontott fészkeket.
Májusban derül ki, hogy mennyire volt eredményes a fészkek eltávolítása
Fotó: Farkas Áron
Mint mondta, a beavatkozások hatására a park higiéniai szempontból is biztonságosabb lett, ehhez hozzájárul, hogy a Gosp-Com köztisztasági vállalat hetente kétszer gépi erővel takarítja a sétányokat. Az elöljáró úgy véli, hogy bár a mostani eredmények biztatóak, csak a költési időszak végén derül majd ki, hogy sikerül-e tartós megoldást találni a varjak okozta problémára Kézdivásárhelyen.
Lemondott Bogdan Matei az Országos Sportügynökség (ANS) elnöki tisztségéről.
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön 11 órától négy szakszervezeti szövetség tagjai a kormány és a társadalmi partnerek közötti közvetítői szerepének felvállalását kérve az államfőtől.
III. Károly brit király szerdán Londonban, a Buckhingham-palotában fogadta az Egyesült Királyságbeli látogatásra érkező Nicușor Dan román államfőt.
Karácsonyi műsorral egybekötött adománygyűjtést szerveznek december 20-án a nagytusnádi kultúrotthonban. A beérkező támogatásokkal két tusnádi férfi gyógyulását segítenék: Kató Lajosét és Szabó Sándorét.
A kormány szerdai ülésén úgy döntött, hogy a személyi jövedelemadó két százalékából begyűlt összegeket a helyi önkormányzatok alárendeltségében működő előadóművészeti intézmények támogatására fordítja.
A Bolojan-kabinet szerdán elfogadott sürgősségi rendelete szerint a helyi önkormányzatoknak december 31-ig jóvá kell hagyniuk a 2026-ra megállapított adók és illetékek szintjét.
Szerda délutáni tanácskozásukon a koalíció vezetői megállapodtak abban, hogy 2026. július 1-jétől 4325 lejre nő a minimálbér.
Rövidzárlat miatt gyúlt ki a Nyujtódon áthaladó nyergesvontató, amely karton-kötegeket szállított. A tűzoltók eloltották a lángokat, jelenleg az úttest takarításán dolgoznak. Az autók jelenleg egy forgalmi sávon haladhatnak.
A Versenytanács szerdán összesen 135,2 millió lej (mintegy 26,6 millió euró) bírságot szabott ki a romániai dohánypiacon működő három vállalatra versenykorlátozó megállapodások miatt.
Adományozó látogatásra érkezett Székelyföldre az FK Csíkszereda testvérklubja, a budapesti Kispest Honvéd küldöttsége. A program szakmai egyeztetéssel indult, majd a csíkszentmártoni plébánián átadták az anyaországból hozott adományokat.
szóljon hozzá!