
A sepsiszentgyörgyi kórházban két hete nem volt egy beteg sem az intenzív terápián, most már öt van. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Sepsiszentgyörgyön két nagyon nehéz hónapra számítanak, de abban bíznak, hogy nem jutnak oda, mint a harmadik hullám csúcsán, amikor sok és nagyon súlyos állapotban lévő beteget kellett ellátni.
2021. szeptember 22., 18:152021. szeptember 22., 18:15
2021. szeptember 22., 18:492021. szeptember 22., 18:49
Amikor a koronavírus-járvány harmadik hulláma a tavasz végén lecsengett, a kórházak fokozatosan megnyitották a nem Covid részlegeiket, így most kevesebb ágy áll az intenzív terápiás osztályokon a koronavírusos betegek rendelkezésére. A sepsiszentgyörgyi kórházban párhuzamosan fenntartották a két intenzív terápiás részleget, és bár a koronavírusos betegeknek csak három ágyat különítettek el, a negyedik hullám kezdetével ezt felemelték ötre. „Ezt fenntartjuk, amíg lehet,
– részletezte az igazgató. Hangsúlyozta, az infrastruktúra és a személyzetlétszám legtöbb tizenöt ágy biztosítását teszi lehetővé a koronavírusos intenzív részlegen. Viszont ez azzal jár, hogy
holott ott is legalább nyolc-tíz helyet fenn kell tartani. A sürgősségi beavatkozásokra, császármetszésekre mindenképpen biztosítani kell az intenzív terápiás helyeket, viszont
– mutatott rá az igazgató. Hangsúlyozta, arra törekednek, hogy minden területen helyt álljanak, a rendes betegellátást ne kelljen korlátozni, de ez mindenkinek egyformán felelőssége, a polgárok azzal járulhatnak hozzá, ha beoltatják magukat, betartják az óvintézkedéseket.
– fogalmazta meg András-Nagy Róbert. Hozzátette, két nagyon nehéz hónapra számítanak, de abban bíznak, hogy nem jutnak oda, mint a harmadik hullám csúcsán, amikor sok és nagyon súlyos állapotban lévő beteget kellett ellátni. A lakosság jelentős része már átesett a fertőzésen, egy része megkapta a vakcinát, ezért bíznak benne, hogy a negyedik hullám nem lesz annyira súlyos, bár az esetszámok meredeken emelkednek: a nyár folyamán senki nem jelentkezett a sürgősségen koronavírusra utaló tünetekkel, jelenleg napi tíz-tizenkét eset van.
Kovászna megyében kidolgozták az esetleosztási forgatókönyvet, hogy minden kórház kivegye a részét a betegellátásban. Figyelembe vették a rendelkezésre álló infrastruktúrát, a felszereltséget, hogy a betegeket megfelelően tudják követni és kezelni, a tevékenységet gördülékenyen tudják megszervezni – mutatott rá András-Nagy Róbert.
Így például a különböző fertőző patológiákat, például a hepatitisz A betegségben szenvedőket a kovásznai kórházba irányítják, mert ott van lehetőség a teljes elszigetelésükre. A középsúlyos és kevésbé súlyos koronavírus-fertőzötteket a kézdivásárhelyi és a baróti kórház veszi át. A sepsiszentgyörgyi kórház a sürgősségeket és a nagyon súlyos eseteket látja el.
A sepsiszentgyörgyi kórházban az elmúlt egy hét alatt öt koronavírus-fertőzéshez köthető haláleset történt, az elhunytak nem voltak beoltva – számolt be András-Nagy Róbert. A elhunytak többségének volt valamilyen társbetegsége: vese- vagy szívproblémákkal, cukorbetegséggel, onkológiai diagnózissal is kezelték őket.
A kivétel egy 33 éves férfi, akinél a koronavírus-fertőzés mellett csak cukorbetegségre utaló tüneteket és enyhe elhízást állapítottak meg. A férfi először a kovásznai kórházban jelentkezett, és bár az orvosok figyelmeztették, hogy állapota súlyos, visszautasította a beutalást. Két nap után a sepsiszentgyörgyi sürgősségre került, a vérében mindössze 47 százalékos oxigéntelítettséggel, azonnal beutalták az intenzív terápiás osztályra, de hat óra múlva elhunyt.

Meghaladta a hétezret az egy nap alatt azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Romániában szerdán – ilyen sok napi esetet tavaly december óta nem regisztráltak az országban. Az elmúlt huszonnégy órában közel 54 ezer tesztet végeztek.
Jelenleg a kórházban 28 koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált beteget kezelnek, öt esetben fennáll a fertőzés gyanúja. A betegek közül négyen kapták meg az oltást, esetükben közepes súlyosságú a lefolyás. Húsz betegnek van szüksége oxigénpótlásra, négy fertőzött és egy gyanús eset van az intenzív terápián, közülük senki nem kapta meg a vakcinát. András-Nagy Róbert elmondta,
A sepsiszentgyörgyi kórház minden osztályán felfüggesztik csütörtöktől a látogatást, a Covid-19 pácienseket szigorú szabályok betartásával, védőöltözetben lehet látogatni. Az igazgató elmondta, az esetszámok növekedése miatt kényszerültek a korlátozásra. A koronavírus-fertőzött betegeket az előzetesen egyeztetett program szerint, a szakorvos engedélyével lehet látogatni. Ahogy eddig is, egy alkalommal egy pácienst egy hozzátartozó látogathat és legtöbb 15 percet tartózkodhat bent.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
1 hozzászólás