Pionírnyakkendő, gyermekjáték, fekete-fehér tévé, régi bútorok, diavetítő, cigarettagyár széfje és még sorolhatnánk – ezernél is több tárgy alkotja azt a gyűjteményt, amelyekből a sepsiszentgyörgyi Kommunizmus múzeumának tárlatai kialakulnak.
2025. március 16., 08:382025. március 16., 08:38
Az egykori raktárépületből alakul a Kommunizmus múzeuma
Fotó: Tuchiluș Alex
Pionírnyakkendő, gyermekjáték, fekete-fehér tévé, régi bútorok, diavetítő, cigarettagyár széfje és még sorolhatnánk – ezernél is több tárgy alkotja azt a gyűjteményt, amelyekből a sepsiszentgyörgyi Kommunizmus múzeumának tárlatai kialakulnak.
2025. március 16., 08:382025. március 16., 08:38
Az egykori raktárépületből alakul a Kommunizmus múzeuma
Fotó: Tuchiluș Alex
A gyűjtemény gyarapításával, leltározásával a sepsiszentgyörgyi önkormányzat Váry O. Péter újságírót bízta meg, aki jól ismeri ezt a korszakot. Azonban a cigarettagyár egyik üres épületében raktározott holmik között már a korábbi évtizedekre jellemző tárgyak is szép számmal összegyűltek:
a mindennapokat átható pártpropaganda eszközei (pannók, zászlók, könyvek), Lenin asztali mellszobra
a gyári munka, és elsősorban a cigarettagyárban megélt munkanapokra emlékeztető feliratok (A cigarettagyártó gépek fogyasztása 1o kW. Ne járassuk üresen a gépet!), munkaruhák, a vészkijáratot kijelző lámpa (izzó és bekötés nélkül volt felszerelve a raktárépületre, a látszat kedvéért), képzőművészek által festett gyári plakátok
az 1960-as, ’70-es, ’80-as évek miliőjét idéző bútorok, kályhák, fűtőtestek (melyek akkoriban nem sokat fűtöttek), kádak, kályhák, dísztárgyak (az elmaradhatatlan üveghal a televízión)
és még számtalan érdekesség: például a rossz szerszámoknak azzal a figyelmeztetéssel kitett láda, hogy „Ilyen szerszámokkal nem szabad dolgozni!”, vagy a cigarettagyár kulcs nélküli lezárt széfje.
Váry O. Péter körbevezet a földszinti raktárteremben, ahol mindegyik tárgynak megvan a története.
Ő – Nicolae Ceausescu – természetesen nem hiányozhat a gyűjteményből
Fotó: Tuchiluș Alex
Vannak lekerekített élű préselt lemez bútorok, az egykori sepsiszentgyörgyi bútorgyárban készült intarziabetétes, politúros bútorok, egykori konyhai kredencek és konyhai kellékek is: például a nagy kincsnek számító, eredeti csomagolásban megkapott paradicsom passzírozó, vagy az 1987-ből származó, bontatlan üzleti barackdzsem is.
és olyan adományokkal is bővült a készlet, amelyek még a háborúk előtt készültek és túlélték az államszocializmust is.
A minden osztályterem és iroda falán kötelező módon ott levő címer
Fotó: Tuchiluș Alex
A gyűjtemény sok beszélgetés folytán is gyarapodik, árulja el a Váry O. Péter, hiszen ha az adományozók behoznak egy-egy dolgot, és megnézik a már bent lévő holmikat, többnyire még eszükbe jutnak más tárgyak is ismerősöknél.
a kommunizmus múzeumának. Van, aki csak szabadulni szeretne a holmiktól, más számára viszont öröm, hogy jó helyen tudhatja a számára is értéket jelentő, emlékeket idéző holmikat.
Omagiu, azaz Hódolat. Sok száz oldalon csak egyvalakiről szól a szöveg
Fotó: Tuchiluș Alex
Ugyanakkor sok szép, ép darab került a raktárba a TEGA köztisztasági vállalat vidéki lomtalanítási akcióiból. A ritkább tárgyakra a régiségekkel kereskedők internetes csoportjaiban lehet lecsapni.
„Tavaly májusban hirdettük meg első adományozási felhívásunkat, akkor sok minden begyűlt és egy idő után láttuk, mi az, amiből több tucat is lesz, és mi az, amiből még a kelleténél kevesebb. Most már bútorunk van elég, de szükségünk van
korabeli egyenruhákra,
közösségi eseményekről készült fényképekre (felvonulásokról, ünnepekről, de akár a sorba állásról is),
kordokumentumokra (elkobzási papírokra, betétkönyvekre),
hang- és videóanyagokra
járművekre (roller, motor),
pénzérmékre, bankjegyekre,
játékokra,
iskolai, osztálytermi kellékekre,
és egy pionírkürtre is, mert ahhoz már van egy nagyon szép zászlónk, de nincs mire tenni
– árulja el Váry Péter. Felajánlásaikat a 0740 071 036-os telefonszámon tehetik meg.
A Pegas bicikli, amire annak idején minden gyermek vágyott
Fotó: Tuchiluș Alex
Eközben az ipartörténeti műemlékként számon tartott sepsiszentgyörgyi gyár udvarán, a Dohány utcával határos egykori jellegtelen raktárépületen jó ütemben folynak a munkálatok, ugyanis itt lesz a három szinten berendezett, interaktív és rendkívül modern múzeum. A munka télen, a legnagyobb fagyban is folyamatos volt. Az államszocializmus 45 évét bemutató egyedi múzeumra a város 11,3 millió eurós finanszírozást nyert az Országos Helyreállítási Alaptól, a létesítménynek 2026 nyarára kell elkészülnie.
Fotó: Tuchiluș Alex
Pinocchiót formáló gyerekjáték 1979-ből
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Lenin, mellette egy-egy csomag Snagov és Carpați cigaretta
Fotó: Tuchiluș Alex
Politúros bútor volt a kommunista lakások fontos kelléke
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
A lomtalanításából is kikerült néhány múzeumi darab
Fotó: Tuchiluș Alex
Az adományozók fényképe is odakerült a bútorok mellé
Fotó: Tuchiluș Alex
A sarokban a dohánygyárból mentett dokumentumok. Kellenek majd a gyár történetének megírásához
Fotó: Tuchiluș Alex
Bontatlan, üzleti barackdzsem 1987-ből
Fotó: Tuchiluș Alex
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!