
A két projekt összértéke a 130 ezer eurót súrolja
Fotó: Tuchiluș Alex
Március végével két, jelentős volumenű projektet zárt a sepsiszentgyörgyi Turulmadár Egyesület. A szerdai sajtótájékoztatón a szervezet képviselői elmondták: az elmúlt pár évben az egyesület fenntarthatóságát és a Berde Mózsa Kört fejlesztették.
2024. április 03., 17:422024. április 03., 17:42
2024. április 03., 17:432024. április 03., 17:43
Két év után eredményesen zárult a Turulmadár Egyesület Childsteps, valamint Localready nevű programja – jelentette be Furus Levente elnök a szerdai sajtótalálkozón, amelyen a norvég alapos finanszírozásnak köszönhetően elvégzett fejlesztéseiket mutatták be. Míg előbbivel a szervezet vidéki és hátrányos helyzetű gyerekeket foglalkoztató Berde Mózsa Kör foglalkozásaira összpontosítottak, utóbbival számos adománygyűjtő tevékenységet valósítottak meg az egyesület hosszútávú működését biztosítva.
Újítottak a foglalkozásokon
A Childsteps projekttel elsősorban a már meglévő programot fejlesztették, az egyesület elnöke szerint ennek is köszönhető, hogy
A programban jelenleg is százan vesznek részt, Háromszék öt településéről: Középajtáról, Nagyajtáról, Barótról, Kézdivásárhelyről és Sepsiszentgyörgyről.
A projekt első szakaszaiban az oktatók képzésére koncentráltak, valamint az általuk összeállított, három nyelven kiadandó tankönyvön dolgoztak. Rétyi Zsuzsa projektmenedzser elmondta, hogy
A könyvet áprilisban fogják kinyomtatni, három nyelvű kiadásban, a magyar, román és angol nyelv kulturális hátteréhez igazítva. Az anyagiakra tekintettel egyelőre 200 példány készül ezekből.
Az utolsó, de szintén fontos lépésként újításokat vezettek be a tevékenységekben: oktatási céllal fűszerkerteket telepítettek, köztereket és iskolaudvarokat csinosítottak, és a gyerekek meglátogathatták az egyik-másik települést, ahonnan a programban résztvevő társaik származnak. Ezeken az utakon
Az egyesület tervei szerint a minőségi foglalkoztatást ezután is folytatják.
Adományt gyűjtöttek, stratégiát építettek
A második, Localready projekt keretében javarészt a szervezet anyagi függetlenségén dolgoztak. „Egyébként is célkitűzés volt, hogy nyissunk a közösség felé, nagyobb teret adjunk a közösségi finanszírozásnak és ezt elég eredményesen is vettük a projekt során” – fogalmazott Furus Levente. Az adományból származó fenntarthatóságra négy módszert dolgoztak ki. Többek között
Ennél jóval szerencsésebben működött a cégekkel való partnerség kialakítása, amellyel létrehozták a Next elnevezésű, pályaorientációs programot 16 középiskolás számára. Elkezdték ugyanakkor egy ötéves, hosszútávú stratégiafejlesztés kidolgozását is, amellyel némileg csökkentik a pályázatokra való támaszkodás mértékét, és dolgoznak a szponzori támogatás növelésén. Furus Levente elmondta, hogy az egyesület legalább ezer eurót igényel évente a működéshez, ennek 30 százalékát sikeresen „kitermelték” tavaly. A nemrég zárult két projekt összértéke nem mellesleg a 130 ezer eurót súrolja.
– fogalmazott Sopoian Réka, a szervezet forrásteremtő munkatársa, hangsúlyozva, hogy az egyesület számára az anyagiakon túl az emberi kapcsolatrendszer, önkéntesség is fontos.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!