
A két projekt összértéke a 130 ezer eurót súrolja
Fotó: Tuchiluș Alex
Március végével két, jelentős volumenű projektet zárt a sepsiszentgyörgyi Turulmadár Egyesület. A szerdai sajtótájékoztatón a szervezet képviselői elmondták: az elmúlt pár évben az egyesület fenntarthatóságát és a Berde Mózsa Kört fejlesztették.
2024. április 03., 17:422024. április 03., 17:42
2024. április 03., 17:432024. április 03., 17:43
Két év után eredményesen zárult a Turulmadár Egyesület Childsteps, valamint Localready nevű programja – jelentette be Furus Levente elnök a szerdai sajtótalálkozón, amelyen a norvég alapos finanszírozásnak köszönhetően elvégzett fejlesztéseiket mutatták be. Míg előbbivel a szervezet vidéki és hátrányos helyzetű gyerekeket foglalkoztató Berde Mózsa Kör foglalkozásaira összpontosítottak, utóbbival számos adománygyűjtő tevékenységet valósítottak meg az egyesület hosszútávú működését biztosítva.
Újítottak a foglalkozásokon
A Childsteps projekttel elsősorban a már meglévő programot fejlesztették, az egyesület elnöke szerint ennek is köszönhető, hogy
A programban jelenleg is százan vesznek részt, Háromszék öt településéről: Középajtáról, Nagyajtáról, Barótról, Kézdivásárhelyről és Sepsiszentgyörgyről.
A projekt első szakaszaiban az oktatók képzésére koncentráltak, valamint az általuk összeállított, három nyelven kiadandó tankönyvön dolgoztak. Rétyi Zsuzsa projektmenedzser elmondta, hogy
A könyvet áprilisban fogják kinyomtatni, három nyelvű kiadásban, a magyar, román és angol nyelv kulturális hátteréhez igazítva. Az anyagiakra tekintettel egyelőre 200 példány készül ezekből.
Az utolsó, de szintén fontos lépésként újításokat vezettek be a tevékenységekben: oktatási céllal fűszerkerteket telepítettek, köztereket és iskolaudvarokat csinosítottak, és a gyerekek meglátogathatták az egyik-másik települést, ahonnan a programban résztvevő társaik származnak. Ezeken az utakon
Az egyesület tervei szerint a minőségi foglalkoztatást ezután is folytatják.
Adományt gyűjtöttek, stratégiát építettek
A második, Localready projekt keretében javarészt a szervezet anyagi függetlenségén dolgoztak. „Egyébként is célkitűzés volt, hogy nyissunk a közösség felé, nagyobb teret adjunk a közösségi finanszírozásnak és ezt elég eredményesen is vettük a projekt során” – fogalmazott Furus Levente. Az adományból származó fenntarthatóságra négy módszert dolgoztak ki. Többek között
Ennél jóval szerencsésebben működött a cégekkel való partnerség kialakítása, amellyel létrehozták a Next elnevezésű, pályaorientációs programot 16 középiskolás számára. Elkezdték ugyanakkor egy ötéves, hosszútávú stratégiafejlesztés kidolgozását is, amellyel némileg csökkentik a pályázatokra való támaszkodás mértékét, és dolgoznak a szponzori támogatás növelésén. Furus Levente elmondta, hogy az egyesület legalább ezer eurót igényel évente a működéshez, ennek 30 százalékát sikeresen „kitermelték” tavaly. A nemrég zárult két projekt összértéke nem mellesleg a 130 ezer eurót súrolja.
– fogalmazott Sopoian Réka, a szervezet forrásteremtő munkatársa, hangsúlyozva, hogy az egyesület számára az anyagiakon túl az emberi kapcsolatrendszer, önkéntesség is fontos.
A bukaresti ítélőtábla bírája, Olimpiea Crețeanu pénteken január 30-ára halasztotta annak a keresetnek az elbírálását, amelyben Silvia Uscov ügyvédnő két alkotmánybíró – Mihai Busuioc és Dacian Cosmin Dragoș – tisztségből való felfüggesztését kéri.
A litván hatóságok szerint az orosz katonai hírszerzés (GRU) állt egy 2024-es litvániai gyár elleni gyújtogatási kísérlet mögött; az üzem rádióhullám-szkennereket szállít az ukrán hadseregnek – írja az Agerpres a Reuters pénteki beszámolója alapján.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken közzétett előrejelzése szerint a következő napokban országszerte rendkívül hideg idő várható, az éjszakák fagyosak lesznek, de vegyes csapadékra és heves szélre is számítani lehet.
Február 11-ére halasztotta az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezettel kapcsolatos beadvány megvitatását.
2025 októberéhez képest novemberben 2,2 százalékkal 5615 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9371 lej volt tavaly novemberben, 2,4 százalékkal nagyobb, mint az előző hónapban.
Saját autója hátsó kerekei alá szorult és életét vesztette egy nő Vaslui megyében, miután nem állította meg rendesen a járművet a lejtős terepen.
Több ezren tüntettek csütörtök este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan vezette kormány ellen.
Tíz éves a helyi termelők támogatását felvállaló marosvásárhelyi Local Farmers’ Market, amelyet a Rákóczi lépcső alatti kis utcában szerveznek. Az idei első vásár január 16-án, pénteken lesz.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggodalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
szóljon hozzá!