
Dimény Zoltán polgármester nem szeret várni az államra
Fotó: Kocsis Károly
Hiába igényelt öt évvel ezelőtt iskolabuszt a háromszéki Bereck vezetősége az oktatási minisztériumtól, az azóta sem érkezett meg. Idén megelégelték a várakozást, és saját büdzséből vásároltak egy vadonatúj, tanulók szállításra is alkalmas, 22 férőhelyes járművet. Amikor a közbeszerzési folyamat lezárultával az megérkezett a községbe, Bukarestből is telefonáltak, hogy jóváhagyták a kérésüket.
2023. szeptember 22., 21:152023. szeptember 22., 21:15
Új iskolabuszra azért volt szükség, mert a régi immár 15 éve üzemel, állapotát igencsak megviselte az idő és sóval kevert homok. Aki ismeri a Bereck és a hozzá tartozó Ojtoz falu közti, szerpentinek tűzdelte útszakaszt, tudja, hogy ott miért kell fokozottan figyelni a biztonsági körülményekre a gyerekek utaztatásakor.
A frissen lerakott járda mentén a régi iskolabusz is feltűnt. Hamarosan kivonják forgalomból
Fotó: Kocsis Károly
Most, hogy Bukarestből megkapták az értesítést öt évvel ezelőtt leadott kérésük jóváhagyásáról, és a 16 személyes iskolabuszt el is hozták onnan, az újonnan vásárolt Ivecót kénytelenek lesznek eladni, ám emiatt nem fáj Dimény Zoltán polgármester feje, hiszen minden egyes lejre szükségük van. Főként most, hogy
Az egykori Mikó-ház felújítása prioritást élvez
Fotó: Kocsis Károly
Így fog kinézni a felújítás után
Fotó: Kocsis Károly
Az ún. Mikó-házról, a falu egyik legrégebbi, még a 19. században felhúzott épületéről van szó, amely gazdájának eladósodása folytán került hitelszövetkezeti tulajdonba. Pár éve vásárolta meg az önkormányzat, szociális intézményt terveznek működtetni benne, miután a mögötte levő, Sörkertként közismert udvaron már korábban korszerű piacot hoztak létre.
Ha ezzel végeznek, elmondhatják, hogy a falut közel 3 kilométeren átszelő főút egyik oldalán sem kell sehol sárba járniuk az embereknek. Utána követezne az iskolaudvar korszerűsítése térkövezéssel, zöldövezetek kialakításával, bár erre előreláthatólag már csak tavasszal kerül sor.
Ez az épület mellett a fásszínt, a kerítést és az illemhelyeket egyaránt érinti. És jut pénz saját erőből az egyházak támogatására is, ami nem kevés összeg, hiszen a négy felekezet összesen hét templomot és imaházat tart fenn, amiket önkormányzati segítséggel tudnak időnként rendbe hozni.
A berecki Szent Miklós-templom. A községben négy felekezet összesen hét templomot és imaházat tart fenn
Fotó: Kocsis Károly
Pályázati pénzekből történő fejlesztések terén sincs hiány.
Erre európai uniós alapokból nyertek több mint egymillió eurót (2 százalékos önrésszel), az őrlőgép, szállítóeszközök, rakodók stb. mellett két kazánt foglal magába: az egyikre a tanintézmények és a sportbázis csatlakozik, a másikra a kulturális központ, az egyik óvoda és a községháza.
Kézdimartonoson hamarosan minden porta rácsatlakozhat a víz- és szennyvíz-hálózatra
Fotó: Kocsis Károly
Közben a községhez tartozó másik faluban, Kézdimartonoson a végéhez közelednek a csatornázási munkálatoknak,
Az itteni iskola felújítására az Országos Beruházási Társaságtól sikerült közel 800 ezer eurót szerezniük, ebben a hónapban elkészülnek a tervek, következhet a közbeszerzési eljárás megindítása. És – Bereck maradék részével egyetemben – erre a falura is szeretnék kiterjeszteni a gázhálózatot – de ez már az Anghel Saligny-program keretében történik, amely több utca felújítását is magába foglalja.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!