
Gábor Áron-díjjal ismerték el a Székely Nemzeti Múzeumot
Fotó: Farkas Orsolya
Ünnepélyes eseményen tisztelegtek a székelység történelmi emlékét őrző sepsiszentgyörgyi múzeum és annak alapítói, munkatársai előtt kedden este. A különleges alkalmat a Székely Nemzeti Tanács által odaítélt Gábor Áron-díj átadása koronázta meg, amelyet Varga Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója vett át.
2024. május 14., 21:112024. május 14., 21:11
Az értékes díjat a múzeum Bartók Béla termében adták át kedden este 18 órakor. A különleges eseményen Izsák Balázs SZNT-elnök köszöntötte a jelenlévőket, Beke Mihály András, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja is tiszteletét tette, a Csinta Samu által megírt laudációt pedig Ferencz Csaba, az SZNT alelnöke továbbította.
Az ünnepi műsor részeként fellépett a Time for Flute fuvoladuó: a Plugor Sándor Művészeti Középiskola tanára, Császár Katalin, és nyolcadikos diákja, Ivanitzki Krisztina.
Varga Mihály, a múzeum igazgatója vette át az értékes díjat
Fotó: Farkas Orsolya
„Sokszor elmondtuk, hogy a múzeumunk a templom és az iskola közé helyezi magát.
– fogalmazott az igazgató a díj átvételét követően. Mint részletezte, ezzel együtt az emberi lélekhez is hozzá tudnak szólni a múzeumban, ahol
Mi több, az elmúlt tíz évben exponenciálisan nőtt a román ajkú látogatók száma is, ez azonban nem csak a sepsiszentgyörgyi, hanem más magyarlakta vidékek múzeumaira is igaz.
Az igazgató szerint a székely népnek emlékőrzést, a román nemzetnek megismerést biztosít az intézmény
Fotó: Farkas Orsolya
„Mi már régóta gyakoroljuk az autonómiát a székelyföldi múzeumokkal” – vélekedett. Varga Mihály szerint
A sepsiszentgyörgyi gyökerekkel rendelkező, Izsák Balázs méltatta a díjazottat. „A felnőtteken, szülőkön, tanárokon múlik az, hogy a következő nemzedék emlékeiben élni fog-e a Székely Nemzeti Múzeum ahogy az én, és több nemzeti társam emlékeiben él ” – fogalmazott az SZNT elnöke, felidézve, hogy először 1958-ban ismerte meg az intézményt, amikor hatéves korában édesapja elhozta ide, azóta rendszeresen visszajár.
Beke Mihály András első beosztott konzul gratulált a múzeum munkatársainak
Fotó: Farkas Orsolya
– mondta Beke Mihály András konzul, tiszteletét kifejezve a jelenlévők, az SZNT és a Székely Nemzeti Múzeum alapítói és munkatársai iránt. A Csinta Samu szavait idéző laudációt Ferencz Csaba tolmácsolta, az SZNT alelnöke.
– hangzott el a beszédben, emlékeztetve, hogy milyen kivételes tett fűződött a tavalyi évben a Székely Nemzeti Múzeum nevéhez.
Varga Mihály és Izsák Balázs, az SZNT elnöke
Fotó: Farkas Orsolya
A Kós Károly tervei alapján készült, 149 éves múzeum 1975 óta látogatható, Csinta Samu megfogalmazásában
Kiemelte, hogy a díjátadó egyben dicső tisztelgés a múzeumalapító Zathureczky Emília emléke előtt és olyan múzeumőrök és igazgatók előtt, mint Csutak Vilmos, Herepei János, Szabédi László, valamint a Székely Nemzeti Tanácsot alapító, a székely jelképeket megalkotó Kónya Ádám.
A díjról
A Gábor Áron-díjat 2006 óta osztják ki, az odaítélésére vonatkozó szabályzatot 2008-ban pontosították. A Székely Nemzeti Tanács határozata szerint a díj odaítélhető bel- és külföldi egyéniség, csoportosulás, szervezet vagy intézmény számára, aki/amely erősíti az autonómia megvalósíthatóságába vetett hitet, a közösségi akarat erősödését, annak kinyilvánítását és cselekvően részt vesz annak megvalósításában, ugyanakkor kiemelendő eredményeket ért el Székelyföld önrendelkezéséért való küzdelmében. Négy díj adható ki egy évben: székelyföldi, kárpát-medencei, valamint azon kívüli egyéniségek számára, ugyanakkor szervezet, intézmény, vagy csoportosulás számára.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!