Hirdetés
Hirdetés

Gábor Áron-díj a Székely Nemzeti Múzeumnak, történelmi kincseink őrzőjének

Gábor Áron-díjjal ismerték el a Székely Nemzeti Múzeumot •  Fotó: Farkas Orsolya

Gábor Áron-díjjal ismerték el a Székely Nemzeti Múzeumot

Fotó: Farkas Orsolya

Ünnepélyes eseményen tisztelegtek a székelység történelmi emlékét őrző sepsiszentgyörgyi múzeum és annak alapítói, munkatársai előtt kedden este. A különleges alkalmat a Székely Nemzeti Tanács által odaítélt Gábor Áron-díj átadása koronázta meg, amelyet Varga Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója vett át.

Farkas Orsolya

2024. május 14., 21:112024. május 14., 21:11

Az értékes díjat a múzeum Bartók Béla termében adták át kedden este 18 órakor. A különleges eseményen Izsák Balázs SZNT-elnök köszöntötte a jelenlévőket, Beke Mihály András, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja is tiszteletét tette, a Csinta Samu által megírt laudációt pedig Ferencz Csaba, az SZNT alelnöke továbbította.

Hirdetés

Az ünnepi műsor részeként fellépett a Time for Flute fuvoladuó: a Plugor Sándor Művészeti Középiskola tanára, Császár Katalin, és nyolcadikos diákja, Ivanitzki Krisztina.

Még a románok is tisztelettel adóznak a székelyeknek

A Székely Nemzeti Tanács által alapított Gábor Áron-díjat a 2023-as évben a Székely Nemzeti Múzeum kapta, egyrészt patinás épülete, másrészt a székelyek történelmének őrzéséért és továbbörökítéséért végzett munkájáért.

Varga Mihály, a múzeum igazgatója vette át az értékes díjat •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Varga Mihály, a múzeum igazgatója vette át az értékes díjat

Fotó: Farkas Orsolya

„Sokszor elmondtuk, hogy a múzeumunk a templom és az iskola közé helyezi magát.

Idézet
Iskola vagyunk, mert tudást adunk át, és segítünk az identitásunk megőrzésében, de nem csak. Az ide betévedő idegeknek is elmondjuk, kik vagyunk mi, székelyek”

– fogalmazott az igazgató a díj átvételét követően. Mint részletezte, ezzel együtt az emberi lélekhez is hozzá tudnak szólni a múzeumban, ahol

rendezvények révén igyekeznek hatni a látogatók szellemi énjére, annak megerősítésére.

Mi több, az elmúlt tíz évben exponenciálisan nőtt a román ajkú látogatók száma is, ez azonban nem csak a sepsiszentgyörgyi, hanem más magyarlakta vidékek múzeumaira is igaz.

Az igazgató szerint a székely népnek emlékőrzést, a román nemzetnek megismerést biztosít az intézmény •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Az igazgató szerint a székely népnek emlékőrzést, a román nemzetnek megismerést biztosít az intézmény

Fotó: Farkas Orsolya

„Mi már régóta gyakoroljuk az autonómiát a székelyföldi múzeumokkal” – vélekedett. Varga Mihály szerint

a kilencvenes évekre jellemző, nyomdafestéket nem tűrő megjegyzések megszűntek, a vendégkönyv mostanára építő kritikákkal és dicséretekkel teli, méghozzá román ajkúak tollából származókkal, akik „leveszik a kalapjukat a székely nemzet előtt.”

Jól megérdemelt elismerés

A sepsiszentgyörgyi gyökerekkel rendelkező, Izsák Balázs méltatta a díjazottat. „A felnőtteken, szülőkön, tanárokon múlik az, hogy a következő nemzedék emlékeiben élni fog-e a Székely Nemzeti Múzeum ahogy az én, és több nemzeti társam emlékeiben él ” – fogalmazott az SZNT elnöke, felidézve, hogy először 1958-ban ismerte meg az intézményt, amikor hatéves korában édesapja elhozta ide, azóta rendszeresen visszajár.

Beke Mihály András első beosztott konzul gratulált a múzeum munkatársainak •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Beke Mihály András első beosztott konzul gratulált a múzeum munkatársainak

Fotó: Farkas Orsolya

Idézet
A Székely Nemzeti Múzeum nem csupán egy épület, vagy egy gyűjtemény, hanem a székely identitás és kultúra szimbóluma”

– mondta Beke Mihály András konzul, tiszteletét kifejezve a jelenlévők, az SZNT és a Székely Nemzeti Múzeum alapítói és munkatársai iránt. A Csinta Samu szavait idéző laudációt Ferencz Csaba tolmácsolta, az SZNT alelnöke.

Idézet
Egy intézmény természetesen akár egyetlen év leforgása alatt is alkothat kivételeset és a szentgyörgyi múzeum ennek a követelménynek is megfelel, miután négy év szünet és két és fél éven át tartó tényleges munkálat után 2023. október 26-án újra megnyitotta kapuit”

– hangzott el a beszédben, emlékeztetve, hogy milyen kivételes tett fűződött a tavalyi évben a Székely Nemzeti Múzeum nevéhez.

Varga Mihály és Izsák Balázs, az SZNT elnöke •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Varga Mihály és Izsák Balázs, az SZNT elnöke

Fotó: Farkas Orsolya

A Kós Károly tervei alapján készült, 149 éves múzeum 1975 óta látogatható, Csinta Samu megfogalmazásában

Idézet
a székelység történelmi emlékezetének, kulturális kincseinek temploma.”

Kiemelte, hogy a díjátadó egyben dicső tisztelgés a múzeumalapító Zathureczky Emília emléke előtt és olyan múzeumőrök és igazgatók előtt, mint Csutak Vilmos, Herepei János, Szabédi László, valamint a Székely Nemzeti Tanácsot alapító, a székely jelképeket megalkotó Kónya Ádám.

A díjról
A Gábor Áron-díjat 2006 óta osztják ki, az odaítélésére vonatkozó szabályzatot 2008-ban pontosították. A Székely Nemzeti Tanács határozata szerint a díj odaítélhető bel- és külföldi egyéniség, csoportosulás, szervezet vagy intézmény számára, aki/amely erősíti az autonómia megvalósíthatóságába vetett hitet, a közösségi akarat erősödését, annak kinyilvánítását és cselekvően részt vesz annak megvalósításában, ugyanakkor kiemelendő eredményeket ért el Székelyföld önrendelkezéséért való küzdelmében. Négy díj adható ki egy évben: székelyföldi, kárpát-medencei, valamint azon kívüli egyéniségek számára, ugyanakkor szervezet, intézmény, vagy csoportosulás számára.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
2026. június 23., kedd

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere

Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.

Megszavazták a törvényt, átalakul a közmédia intézményrendszere
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte

Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek országszerte
2026. június 23., kedd

Új választható tantárgyat vezetnek be a középiskolásoknak: a térinformatikát

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Új választható tantárgyat vezetnek be a középiskolásoknak: a térinformatikát
2026. június 23., kedd

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után

Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nyolc megyében okozott károkat a vihar

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).

Nyolc megyében okozott károkat a vihar
2026. június 23., kedd

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron

Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron
Hirdetés