
Fertőző gócpont alakult ki a Budvár-lakónegyedben, a helyi rendőrség irányításával takarítási akciót szerveztek
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
Székelyudvarhelyen a hepatitis A vírus jelenlétét észlelték a város jórészt romák lakta Budvár negyedében. A megyei egészségügyi igazgatóság egy esetleges járvány elkerüléséért azonnal beavatkozott, a városrészt egészségügyi megfigyelés alá helyezték, továbbá a helyi rendőrség a polgármesteri hivatal kérésére takarítási akciót szervezett az ott lakók és a szociális segélyben részesülők bevonásával.
2022. február 16., 15:112022. február 16., 15:11
2022. február 16., 22:152022. február 16., 22:15
Az első esetet decemberben két hétéves gyereknél vették észre, ezt a városi kórház fertőző betegségek osztályáról jelentették – nyilatkozta lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta,
A hepatitis A, más néven járványos májgyulladás, amelyet „piszkos kezek betegségének” is szoktak nevezni, orális úton terjedő fertőzés, amely jellemzően télen, kora tavasszal alakulhat ki elsősorban a kézmosás elmulasztása miatt. Gyerekkorban, fiatal felnőttkorig gyakorlatilag szinte mindenki átesik rajta enyhe tünetekkel, vagy akár tünetmentesen.
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
– részletezte Tar Gyöngyi. Kórházi kezelésre elsősorban azért van szükség, hogy a fertőzött személyt biztosan el tudják különíteni a közösségtől. Leggyakoribb tünetei a láz, enyhe hőemelkedés, a bőr vagy a szem szaruhártyájának besárgulása.
A legtöbb esetben észre sem veszik, diagnosztizálását az is nehezíti, hogy „opportunista fertőzés”, amennyiben több más betegség tünetét is „kölcsön tudja venni”: ízületi fájdalmak, hányinger, étvágytalanság is utalhat rá. Tar Gyöngyi továbbá elmondta, hogy
Problémás a kommunikáció is az ott lakókkal, ami szintén nehezíti a különböző betegségek időben történő felismerését; a járványok megfékezését továbbá az is hátráltathatja, hogy
A Budvár negyed tömbházaiban jelenleg mintegy 600 roma nemzetiségű lakó él. Időről időre gondot jelent, hogy
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
A polgármesteri hivatal kérésére a helyi rendőrség a napokban takarítási akciót szervezett, most következik a teljes fertőtlenítés – nyilatkozta lapunknak Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóreferense. Mint ismertette, gondot jelent továbbá a mosdók hiánya is:
Vezetékes víz nincs minden lépcsőházban, de vannak utcai csapok, ahonnan a lakók hálózati ivóvízhez juthatnak. Ami az egészségügyi ellátásukat illeti, külön orvosi rendelő van a negyedben, ráadásul a város alkalmazásában dolgozik ott egy közösségi asszisztens, aki a kisebb egészségügyi beavatkozásokat a Budvár Szociális Központban működő rendelőben elvégzi, és kapcsolatot tart a lakók és azon családorvosok között, akik fogadták a közösség tagjait.
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
Januártól a hivatal egy egészségügyi mediátort is alkalmazott, aki szintén segíti a közösséget. Ugyanakkor a városi iskolaorvosi hálózat orvosai is foglalkoznak a közösséggel, hiszen az óvodások és az iskolások egészségére ők is figyelnek – mondta a sajtóreferens.
Zörgő Noémitől megtudtuk továbbá, hogy a hivatal a koronavírus-járvány kezdetén
Ennek elindítása azonban mostanig nem történt meg, ugyanis működtetése csak a rendszeres tisztántartás és fertőtlenítés mellett lehetséges, ezt azonban az ott lakók nem vállalták. Az egészségügyi mediátor segítségével most azonban ez megkezdődik, azzal a feltétellel, hogy a konténer takarítását elvégzik azok a családok, akik használják – tette hozzá Zörgő Noémi.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás