
Fertőző gócpont alakult ki a Budvár-lakónegyedben, a helyi rendőrség irányításával takarítási akciót szerveztek
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
Székelyudvarhelyen a hepatitis A vírus jelenlétét észlelték a város jórészt romák lakta Budvár negyedében. A megyei egészségügyi igazgatóság egy esetleges járvány elkerüléséért azonnal beavatkozott, a városrészt egészségügyi megfigyelés alá helyezték, továbbá a helyi rendőrség a polgármesteri hivatal kérésére takarítási akciót szervezett az ott lakók és a szociális segélyben részesülők bevonásával.
2022. február 16., 15:112022. február 16., 15:11
2022. február 16., 22:152022. február 16., 22:15
Az első esetet decemberben két hétéves gyereknél vették észre, ezt a városi kórház fertőző betegségek osztályáról jelentették – nyilatkozta lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta,
A hepatitis A, más néven járványos májgyulladás, amelyet „piszkos kezek betegségének” is szoktak nevezni, orális úton terjedő fertőzés, amely jellemzően télen, kora tavasszal alakulhat ki elsősorban a kézmosás elmulasztása miatt. Gyerekkorban, fiatal felnőttkorig gyakorlatilag szinte mindenki átesik rajta enyhe tünetekkel, vagy akár tünetmentesen.
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
– részletezte Tar Gyöngyi. Kórházi kezelésre elsősorban azért van szükség, hogy a fertőzött személyt biztosan el tudják különíteni a közösségtől. Leggyakoribb tünetei a láz, enyhe hőemelkedés, a bőr vagy a szem szaruhártyájának besárgulása.
A legtöbb esetben észre sem veszik, diagnosztizálását az is nehezíti, hogy „opportunista fertőzés”, amennyiben több más betegség tünetét is „kölcsön tudja venni”: ízületi fájdalmak, hányinger, étvágytalanság is utalhat rá. Tar Gyöngyi továbbá elmondta, hogy
Problémás a kommunikáció is az ott lakókkal, ami szintén nehezíti a különböző betegségek időben történő felismerését; a járványok megfékezését továbbá az is hátráltathatja, hogy
A Budvár negyed tömbházaiban jelenleg mintegy 600 roma nemzetiségű lakó él. Időről időre gondot jelent, hogy
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
A polgármesteri hivatal kérésére a helyi rendőrség a napokban takarítási akciót szervezett, most következik a teljes fertőtlenítés – nyilatkozta lapunknak Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóreferense. Mint ismertette, gondot jelent továbbá a mosdók hiánya is:
Vezetékes víz nincs minden lépcsőházban, de vannak utcai csapok, ahonnan a lakók hálózati ivóvízhez juthatnak. Ami az egészségügyi ellátásukat illeti, külön orvosi rendelő van a negyedben, ráadásul a város alkalmazásában dolgozik ott egy közösségi asszisztens, aki a kisebb egészségügyi beavatkozásokat a Budvár Szociális Központban működő rendelőben elvégzi, és kapcsolatot tart a lakók és azon családorvosok között, akik fogadták a közösség tagjait.
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
Januártól a hivatal egy egészségügyi mediátort is alkalmazott, aki szintén segíti a közösséget. Ugyanakkor a városi iskolaorvosi hálózat orvosai is foglalkoznak a közösséggel, hiszen az óvodások és az iskolások egészségére ők is figyelnek – mondta a sajtóreferens.
Zörgő Noémitől megtudtuk továbbá, hogy a hivatal a koronavírus-járvány kezdetén
Ennek elindítása azonban mostanig nem történt meg, ugyanis működtetése csak a rendszeres tisztántartás és fertőtlenítés mellett lehetséges, ezt azonban az ott lakók nem vállalták. Az egészségügyi mediátor segítségével most azonban ez megkezdődik, azzal a feltétellel, hogy a konténer takarítását elvégzik azok a családok, akik használják – tette hozzá Zörgő Noémi.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás