
Fertőző gócpont alakult ki a Budvár-lakónegyedben, a helyi rendőrség irányításával takarítási akciót szerveztek
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
Székelyudvarhelyen a hepatitis A vírus jelenlétét észlelték a város jórészt romák lakta Budvár negyedében. A megyei egészségügyi igazgatóság egy esetleges járvány elkerüléséért azonnal beavatkozott, a városrészt egészségügyi megfigyelés alá helyezték, továbbá a helyi rendőrség a polgármesteri hivatal kérésére takarítási akciót szervezett az ott lakók és a szociális segélyben részesülők bevonásával.
2022. február 16., 15:112022. február 16., 15:11
2022. február 16., 22:152022. február 16., 22:15
Az első esetet decemberben két hétéves gyereknél vették észre, ezt a városi kórház fertőző betegségek osztályáról jelentették – nyilatkozta lapunknak Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta,
A hepatitis A, más néven járványos májgyulladás, amelyet „piszkos kezek betegségének” is szoktak nevezni, orális úton terjedő fertőzés, amely jellemzően télen, kora tavasszal alakulhat ki elsősorban a kézmosás elmulasztása miatt. Gyerekkorban, fiatal felnőttkorig gyakorlatilag szinte mindenki átesik rajta enyhe tünetekkel, vagy akár tünetmentesen.
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
– részletezte Tar Gyöngyi. Kórházi kezelésre elsősorban azért van szükség, hogy a fertőzött személyt biztosan el tudják különíteni a közösségtől. Leggyakoribb tünetei a láz, enyhe hőemelkedés, a bőr vagy a szem szaruhártyájának besárgulása.
A legtöbb esetben észre sem veszik, diagnosztizálását az is nehezíti, hogy „opportunista fertőzés”, amennyiben több más betegség tünetét is „kölcsön tudja venni”: ízületi fájdalmak, hányinger, étvágytalanság is utalhat rá. Tar Gyöngyi továbbá elmondta, hogy
Problémás a kommunikáció is az ott lakókkal, ami szintén nehezíti a különböző betegségek időben történő felismerését; a járványok megfékezését továbbá az is hátráltathatja, hogy
A Budvár negyed tömbházaiban jelenleg mintegy 600 roma nemzetiségű lakó él. Időről időre gondot jelent, hogy
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
A polgármesteri hivatal kérésére a helyi rendőrség a napokban takarítási akciót szervezett, most következik a teljes fertőtlenítés – nyilatkozta lapunknak Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtóreferense. Mint ismertette, gondot jelent továbbá a mosdók hiánya is:
Vezetékes víz nincs minden lépcsőházban, de vannak utcai csapok, ahonnan a lakók hálózati ivóvízhez juthatnak. Ami az egészségügyi ellátásukat illeti, külön orvosi rendelő van a negyedben, ráadásul a város alkalmazásában dolgozik ott egy közösségi asszisztens, aki a kisebb egészségügyi beavatkozásokat a Budvár Szociális Központban működő rendelőben elvégzi, és kapcsolatot tart a lakók és azon családorvosok között, akik fogadták a közösség tagjait.
Fotó: Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség
Januártól a hivatal egy egészségügyi mediátort is alkalmazott, aki szintén segíti a közösséget. Ugyanakkor a városi iskolaorvosi hálózat orvosai is foglalkoznak a közösséggel, hiszen az óvodások és az iskolások egészségére ők is figyelnek – mondta a sajtóreferens.
Zörgő Noémitől megtudtuk továbbá, hogy a hivatal a koronavírus-járvány kezdetén
Ennek elindítása azonban mostanig nem történt meg, ugyanis működtetése csak a rendszeres tisztántartás és fertőtlenítés mellett lehetséges, ezt azonban az ott lakók nem vállalták. Az egészségügyi mediátor segítségével most azonban ez megkezdődik, azzal a feltétellel, hogy a konténer takarítását elvégzik azok a családok, akik használják – tette hozzá Zörgő Noémi.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
2 hozzászólás