
Szabályozott lépcsőház-fertőtlenítés tavasszal. Országos rendelet híján most az marad, amire a lakószövetségek és lakók jutnak
Fotó: Pinti Attila
Noha a koronavírus-járvány Székelyudvarhelyen is tapasztalható második hulláma sokkal súlyosabb, mint a tavaszi helyzet, nem ismétlődik meg az akkor kétszer is lebonyolított, átfogó tömbházfertőtlenítési akció.
2020. november 11., 11:382020. november 11., 11:38
A járvány terjedésének megfékezése érdekében áprilisban Székelyudvarhely – akárcsak más székelyföldi városok – lépcsőházaiban szakcég fertőtlenített a polgármesteri hivatal megrendelése alapján, amelynek megismétlését a későbbi vírushelyzet nem indokolta a nyár folyamán. Októbertől azonban
legalábbis nem olyan formában, ahogy tavasszal.
A tömbházak bejáratainál értesítőket függesztettek ki, amelyeken felhívják a figyelmet a közös felületek tisztán tartásának fontosságára, illetve a lépcsőházak heti két alkalommal való takarítására.
„A jelenleg érvényes szabályok nem engedik meg a polgármesteri hivataloknak azt, hogy a tavaszihoz hasonló fertőtlenítési tevékenységre költsenek, ugyanis
– mondta el lapunknak Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője, arra a kérdésre válaszolva, hogy miért nem ismétlik meg a tavaszi tömbházfertőtlenítési eljárást.
A városházi szóvivő hozzátette, a tavaszi szükségállapot idején kiadott katonai rendelet a polgármesteri hivatal feladataként határozta meg a fertőtlenítést, ám a szükségállapot lejártával e katonai rendeletek érvényüket vesztették, és a jelenlegi szabályozások nem teszik lehetővé a polgármesteri hivatal számára, hogy ilyen típusú költségeket elszámoljon. A különleges jogi keret május 15-én járt le.
A városháza tehát jelen pillanatban nem tehet annál többet, mint hogy felhívja a lakószövetségek és a lakók figyelmét a fertőtlenítés fontosságára – zárta a szóvivő.
A lakótársulások eltérően állnak a jelenlegi helyzethez: van, ahol maradéktalanul eleget tesznek a felhívásnak, de bőven akadnak olyan tömbházak is, ahol hiányos a fertőtlenítés.
A székelyudvarhelyi Köztársaság – a Bethlen Gábor és Kornis Ferenc utcai tömbházakat összefogó – lakótársulásnál érdeklődve megtudtuk, hogy a lakószövetséghez tartozó minden lépcsőháznak
Kérdésünkre, hogy van-e mozgóalapjuk, amiből finanszírozni tudják az ezzel járó költségeket, az elnök azt válaszolta, hogy törvény szerint a késedelmi kamatokból befolyó összegeket beruházásra vagy javításokra használhatják fel, „és ezt mi oda soroltuk, mert tulajdonképpen ez is minden egyes tömbházat érint” – fogalmazott az elnök.
Mind a városháza, mind pedig a lakószövetségek esetében ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy a fertőtlenítéseknél és takarításoknál szükség van a lakók támogatására, segítőkészségére is, ez a feladat ugyanis közös érdek.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
szóljon hozzá!