
Szabályozott lépcsőház-fertőtlenítés tavasszal. Országos rendelet híján most az marad, amire a lakószövetségek és lakók jutnak
Fotó: Pinti Attila
Noha a koronavírus-járvány Székelyudvarhelyen is tapasztalható második hulláma sokkal súlyosabb, mint a tavaszi helyzet, nem ismétlődik meg az akkor kétszer is lebonyolított, átfogó tömbházfertőtlenítési akció.
2020. november 11., 11:382020. november 11., 11:38
A járvány terjedésének megfékezése érdekében áprilisban Székelyudvarhely – akárcsak más székelyföldi városok – lépcsőházaiban szakcég fertőtlenített a polgármesteri hivatal megrendelése alapján, amelynek megismétlését a későbbi vírushelyzet nem indokolta a nyár folyamán. Októbertől azonban
legalábbis nem olyan formában, ahogy tavasszal.
A tömbházak bejáratainál értesítőket függesztettek ki, amelyeken felhívják a figyelmet a közös felületek tisztán tartásának fontosságára, illetve a lépcsőházak heti két alkalommal való takarítására.
„A jelenleg érvényes szabályok nem engedik meg a polgármesteri hivataloknak azt, hogy a tavaszihoz hasonló fertőtlenítési tevékenységre költsenek, ugyanis
– mondta el lapunknak Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője, arra a kérdésre válaszolva, hogy miért nem ismétlik meg a tavaszi tömbházfertőtlenítési eljárást.
A városházi szóvivő hozzátette, a tavaszi szükségállapot idején kiadott katonai rendelet a polgármesteri hivatal feladataként határozta meg a fertőtlenítést, ám a szükségállapot lejártával e katonai rendeletek érvényüket vesztették, és a jelenlegi szabályozások nem teszik lehetővé a polgármesteri hivatal számára, hogy ilyen típusú költségeket elszámoljon. A különleges jogi keret május 15-én járt le.
A városháza tehát jelen pillanatban nem tehet annál többet, mint hogy felhívja a lakószövetségek és a lakók figyelmét a fertőtlenítés fontosságára – zárta a szóvivő.
A lakótársulások eltérően állnak a jelenlegi helyzethez: van, ahol maradéktalanul eleget tesznek a felhívásnak, de bőven akadnak olyan tömbházak is, ahol hiányos a fertőtlenítés.
A székelyudvarhelyi Köztársaság – a Bethlen Gábor és Kornis Ferenc utcai tömbházakat összefogó – lakótársulásnál érdeklődve megtudtuk, hogy a lakószövetséghez tartozó minden lépcsőháznak
Kérdésünkre, hogy van-e mozgóalapjuk, amiből finanszírozni tudják az ezzel járó költségeket, az elnök azt válaszolta, hogy törvény szerint a késedelmi kamatokból befolyó összegeket beruházásra vagy javításokra használhatják fel, „és ezt mi oda soroltuk, mert tulajdonképpen ez is minden egyes tömbházat érint” – fogalmazott az elnök.
Mind a városháza, mind pedig a lakószövetségek esetében ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy a fertőtlenítéseknél és takarításoknál szükség van a lakók támogatására, segítőkészségére is, ez a feladat ugyanis közös érdek.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!