
Az Őrkőről fakad a probléma
Fotó: Tuchiluș Alex
Vidéki hangulatot kölcsönöznek Sepsiszentgyörgy roma negyedhez közeli utcái: lovak és tehenek kószálnak szabadon, gyakran az autósforgalmat is megnehezítve. A lakosság egy része már csak legyint rájuk, másokat ténylegesen zavarnak a felügyelet nélkül hagyott állatok. A helyi rendőrség továbbra is a törvény adta lehetőségek szerint kezeli a helyzetet. A megoldást kínáló menhely jövő évben épülhet meg.
2024. augusztus 21., 15:572024. augusztus 21., 15:57
Egyik nap a Szemerja negyed utcáin csatangolnak a lovak, másnap már a Kálvin tér környékén legelnek a körforgalmat díszítő virágültetvényben a tehenek. Legalábbis ezt látni a közösségi oldalakon közzétett felvételeken, amelyek láttán mi magunk is körülnéztünk Sepsiszentgyörgy Őrkőhöz közeli térségében. Jól látható,
az állatok pedig a gazdáikkal ellentétben nem hibásak. A rendőrség egyelőre nem tud komolyabb lépéseket tenni.
Pár napja még a Három Rózsánál legeltek a tehenek
Fotó: Sepsiszentgyörgyi szégyenfal/Facebook
Legutóbb egy hónappal ezelőtt cikkeztünk a szabadon kószáló lovakról, akkor a helyi rendőrség közölte: a bejelentések nyomán intézkedtek, visszahajtották a lovakat Őrkőre,
ezt a procedúrát járják végig most is, mert a lovakat azóta sem lehet befogni, tekintve, hogy nincs menhely számukra. „Az elmúlt egy hónapban legalább öt-hat bejelentést kaptunk, leggyakrabban a Szemerja negyedi gyümölcsös, illetve a városi stadion környékéről.
– összegezte a jelenlegi állapotot Hadnagy István, a helyi rendőrség vezetője.
Ugyanakkor a Borvíz utcában is gyakran látni állatokat. Mint megtudtuk, a romákat képviselő Amenkha Egyesületnek már van elkerített területe itt, éppen a biztonságos legeltetés céljából. Ezt nekik kellene őrizni, de néha elmulasztják, így a lovak, tehenek gyakorta kiszabadulnak az utcára.
Lócitrom a járdán. Nem kutyagumi
Fotó: Tuchiluș Alex
„Ha megépül a menhely, oda kell majd elhelyezzük a lovakat is. Remélem, addig városon belül tudjuk kezelni a problémát” – nyilatkozott a rendőrség vezetője.
Nemcsak kóbor kutyákat, hanem bármilyen gazdátlan állatot befogad az a menhely, amelyet a Sepsibodokhoz tartozó Oltszemen hoznak létre a Sepsiszentgyörgy metropoliszövezetéhez tartozó Olt-menti települések.
A Borvíz utcában gyakran ténferegnek patások
Fotó: Tuchiluș Alex
Az állatmenhely létrehozása kötelező, idén márciusban a sepsibodoki községvezető pedig úgy tájékoztatott: a területet előkészítették, a 23 ezer euró értékű épületet pedig a szabványoknak megfelelően fogják átépíteni.
Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere szerint most zajlik a tervezés. „Úgy tudom, hogy a műszaki tervet, építési engedélyezést januárig kell leadnia a tervezőnek. Addig, amíg kitavaszodik és el lehet kezdeni a munkát, ki tudjuk választani az építőt versenytárgyaláson” – nyilatkozott megkeresésünkre az elöljáró. Így tehát az elképzelések szerint tavasszal már nekiláthatnak a kivitelezésnek.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több régiójára.
A magyarság ügye kiemelt jelentőségű a magyar kormány számára annak ellenére, hogy nincs a nemzetpolitikának külön államtitkára – jelentette ki Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter pénteken a felvidéki Gombaszögön.
Egy ötéves kislány meghalt, édesanyja és egyéves öccse pedig megsérült szombaton az A1-es autópályán, Kereszténysziget (Cristian) közelében, miután felborult az őket szállító személygépkocsi.
Az alapbér 15 százalékának megfelelő pótlékot kaphatnak az egészségügyi intézmények három műszakban dolgozó alkalmazottai – derül ki az új bértörvény pénteken nyilvánosságra hozott, felülvizsgált tervezetéből.
Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.
Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.
Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.
Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.
Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Országjáró körútra indult Irineu Darău gazdasági, digitalizációs, vállalkozásügyi és turisztikai miniszter. Pénteken Sepsiszentgyörgyre is eljutott, ahol vállalkozókkal találkozott, majd délután meglátogatott két vállalkozást.
szóljon hozzá!